ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Kwi, 2018 - 01:00

Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

ARTYKUŁ PARTNERA

Przedstawiamy TOP 11: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć podczas wakacji w tym pięknym kraju. Dowiedz się, gdzie ujrzysz prawdziwe cuda natury lub zachwycające przykłady architektury Chorwacji. Wodospady, europejski mur chiński i królestwo trufli – to tylko niektóre z naszych propozycji!

Jak na stosunkowo niewielki kraj Chorwacja oferuje bardzo dużo atrakcji turystycznych i nie są to wyłącznie znane z folderów reklamowych plaże nad turkusowym Adriatykiem oraz malownicze starówki zabytkowego Dubrownika. Jakie ma Chorwacja ciekawe miejsca warte zwiedzenia i zobaczenia? Całe mnóstwo i są to zarówno cuda natury, jak i dzieła ludzkich rąk.

My przedstawiamy zaledwie ich część – nasze TOP 11 obejmuje najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Chorwacji, którymi zachwycają się turyści z całego świata. Zobaczenie nawet kilku z nich sprawi, że spędzone w tak pięknym kraju jak Chorwacja wakacje będą wspaniałą przygodą obfitującą w moc wrażeń.

11. Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwa duma Chorwacji, która znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znaleźć go można niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, co udowadnia, że Chorwacja najciekawsze miejsca ma nie tylko nad morzem.

Park słynie z malowniczej doliny ukrytej wśród skał i soczyście zielonych lasów, w której znajduje się 16 jezior krasowych wypełnionych turkusową wodą i oddzielonych od siebie groblami i wodospadami. Całość stanowi wręcz bajkowy widok, którym delektować się można podczas wędrówki po specjalnie przygotowanych kładkach i ścieżkach.

Do wyboru jest kilka tras o różnej długości, które pokonuje się przede wszystkim pieszo, ale także statkiem oraz kolejką. Tak spędzone wakacje w Chorwacji będą niezapomniane!

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Plitvice

10. Ston – europejski mur chiński

Najsłynniejszymi murami miejskimi w Chorwacji są te okalające starówkę w Dubrowniku. Wzniesione w średniowieczu mają 1940 metrów długości i nawet na 25 metrów wysokości, a wraz z 10 basztami stanowią potężny system fortyfikacyjny, który jest dzisiaj jedną z największych atrakcji miasta.

Mało kto wie, że oddalone o około 50 km od Dubrownika miasto Ston może pochwalić się najdłuższymi murami obronnymi w Europie, nazywanymi dzisiaj europejskim murem chińskim. Wzniesione na przestrzeni od XIV do XVI w. mury miały pierwotnie przeszło 7 km, a ich zadaniem była obrona miasta Ston i półwyspu Pelješac przed wrogami.

Dzisiaj jest to 5,5 km kamiennej konstrukcji, na które składają się mury okalające miasto Ston i sąsiednie Mali Ston oraz fragmenty muru łączącego niegdyś obie miejscowości.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie >>

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Ston

źródło zdjęcia: DepositphotosWDGPhoto

9. Pałac Trakošćan

Jeśli ktoś się zastanawia, gdzie do Chorwacji należy jechać, by zobaczyć stare zamki i pałace, to niestety trochę się rozczaruje. Tego rodzaju obiektów jest niewiele, ale jak już je znajdziemy, to rzeczywiście nas zachwycą. Przykładem jest pochodzący z XIII w. pałac Trakošćan zlokalizowany w miejscowości o tej samej nazwie w północnej Chorwacji.

Początkowo stanowił on element systemu fortyfikacji obronnych kraju, jednak od XVI wieku był rezydencją szlacheckiego rodu Drašković, który przebudował budowlę w przepiękny dwór w stylu neogotyckim.

Dzisiaj zamek został odrestaurowany i udostępniony w całości zwiedzającym, którzy zachwycają się przede wszystkim bogato wyposażonymi wnętrzami, ale także przepięknym parkiem otaczającym pałac oraz jeziorem znajdującym się na jego terenie.

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Tracoscan

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

8. Skansen Rastoke – miasteczko młynów wodnych

Skansen Rastoke znajduje się na przedmieściach miasteczka Slunj w środkowej Chorwacji, niedaleko miasta Karlovac. Jest to tak naprawdę dawna osada, w której od XVIII wieku wznoszono młyny wodne, wykorzystujące naturalne tworzące się tu różnice w wysokości wody na łączeniu się dwóch rzek Slunjčicy i Korany.

Oprócz zachowanych zabytkowych młynów można tutaj podziwiać także wodospady, progi skalne, okapy, groty i jaskinie, które ogląda się spacerując po malowniczych mostkach i kładkach wśród zieleni i starych zabudowań.

Rastoke jest często pomijane przez turystów, a szkoda, bo jest to niezwykle malownicze miejsce o wyjątkowym klimacie. Dlatego na naszej liście TOP 11: Chorwacja – ciekawe miejsca zajęło tak wysokie miejsce.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Rastoke

źródło zdjęcia: Depositphotos / leonidp

7. Organy morskie w Zadarze

Zadar to jedno z największych miast w Chorwacji, które położone jest nad Morzem Adriatyckim w Dalmacji. Ze względu na piękną architekturę, atrakcyjne nadmorskie położenie oraz bogactwo zabytków, Zadar porównywany jest nawet do Wenecji.

Jedną z najciekawszych atrakcji miasta są organy morskie znajdujące się w północno- zachodniej części nadmorskiej promenady. Autorem tej wyjątkowej na skalę światową konstrukcji jest architekt Nikolai Bašić.

Morske Orgulje powstały w 2005 r. i na pierwszy rzut oka przypominają betonowe schody opadające łagodnie w kierunku morza. Jednak schody te kryją w sobie specjalne rury, które wydają dźwięki za każdym razem, gdy wpływa do nich fala morskiej wody. Rury odrywają siedem akordów w 5 różnych tonacjach.

Dodatkową atrakcją miejsca jest położona nieopodal instalacja Pochwała Słońca (chorw. Pozdrav Suncu) autorstwa tego samego architekta, która ma przypominać nasz Układ Słoneczny. W centrum znajduje się zbudowane ze szkła płaskie koło o średnicy 22 metrów, które w dzień chłonie promienie słoneczne (jak bateria słoneczna), by w nocy móc świecić w ciemności wieloma barwami.

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - organy morskie Zadar

źródło zdjęcia: Depositphotos / salajean

6. Zlatni Rat – najsłynniejsza plaża w Chorwacji

Plaże w Chorwacji, podobnie jak w innych rejonach Morza Śródziemnego, w większości przypadków są bardzo malownicze, jednak tylko jedna z nich doczekała się międzynarodowej sławy. Położona na wyspie Brač plaża Zlatni Rat słynie ze swojego wyjątkowego kształtu i położenia – jest to wąski i bardzo długi (prawie 160 metrów) pas pokryty piaskiem i otoczony z dwóch stron turkusową wodą Adriatyku.

Podobno jest to jedyna na świecie plaża położona prostopadle do wybrzeża, która w dodatku nieustannie zmienia kształt na skutek oddziaływania morskich fal. Plaża Zlatni Rat jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc Chorwacji (głównie z lotu ptaka) i jednocześnie jednym z najsłynniejszych jej wizytówek – dlatego musiała się znaleźć w naszym TOP 11: Chorwacja – ciekawe miejsca.

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Zlatni Rat

źródło zdjęcia: Depositphotos / simonesimone

5. Pałac cesarza Dioklecjana w Splicie

Chorwacja ciekawe miejsca ma nie tylko dzięki naturze, ale także dzięki swojej bogatej i długiej historii. Jeśli chodzi o najsłynniejsze zabytki Chorwacji, to niewątpliwie jednym z nich jest pałac cesarza Dioklecjana w przepięknym mieście Split położonym w sercu Dalmacji.

Imponującą budowlę, mającą z założenia być rezydencją cesarską, wzniesiono w IV wieku na wzór rzymskiego obozu warownego, czyli w kształcie czworoboku z czterema wieżami, wysokimi murami i mniejszymi basztami, a także ogromnymi bramami wejściowymi. Na terenie obiektu było też mauzoleum oraz świątynie.

Dzisiaj pozostałości pałacu stanowią serce starówki Splitu i największą atrakcję turystyczną miasta. To przede wszystkim mauzoleum zamienione na katedrę z dobudowaną później dzwonnicą, Złota i Brązowa Brama, perystyl, a także fragmenty ścian i murów oraz podziemia.

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji >>

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Pałac Dioklecjana

źródło zdjęcia: Depositphotos / paulprescott

4. Motovun – miasto fort i stolica trufli

Motovun to miasteczko – fort położone w środkowej Istrii, które dzisiaj znane jest przede wszystkim ze zbieranych w okolicznych lasach wspaniałych trufli. Motovun zachwycić się można już z daleka, ponieważ ten średniowieczny fort usytuowany jest na 270-metrowym wzgórzu. Samo miasteczko tworzą malownicze, kamienne i wąskie uliczki, przy których obok starych kamieniczek wznoszą się obiekty pamiętające różne okresy długiej historii miasta – m.in. mury obronne, loggia, brama miejska, dzwonnica, kościół św. Stefana.

Motovun warto odwiedzić jednak nie tylko dla jego architektury i rozciągającego się ze wzgórza imponującego widoku na okolicę. Miasto słynie bowiem z lokalnego wina oraz trufli, jednego z najdroższych przysmaków świata, które występuje  w okolicznych lasach aż w 9 gatunkach.

Dania z truflami są oczywiście serwowane w lokalnych restauracjach i skosztowanie ich to obowiązkowy punkt zwiedzania Motovun. Jak widać, Chorwacja ciekawe miejsca ma także pod kątem kulinarnym i może zaspokoić pod tym względem największych smakoszy!

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Motovun

źródło zdjęcia: Depositphotos / Yurephoto

3. Amfiteatr rzymski w Puli

Znajdująca się na półwyspie Istria Pula to najstarsze miasto w tej części Adriatyku, o którego powstaniu wspomina nawet mitologia grecka. Dzięki bogatej i długiej historii Pula zachwyca dzisiaj wieloma zabytkami, jednak najbardziej efektownym jest amfiteatr rzymski, który został wzniesiony w I w n.e. i stanowił wówczas arenę walk gladiatorów.

Imponująca budowla z białego wapienia o wysokości 33 metrów i mieszcząca niegdyś nawet 23 tysiące widzów jest dzisiaj jedną z najlepiej zachowanych i szóstą pod względem wielkości tego typu budowlą na świecie.

Odbywają się tutaj koncerty i widowiska teatralne oraz festiwal filmowy, a na co dzień budowla udostępniona jest dla zwiedzających. Miejsce to jest idealnym dowodem na to, że Chorwacja atrakcje ma zarówno te naturalne, jak i związane z długą historią kraju.

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Pula

źródło zdjęcia: Depositphotos / dbajurin

2. Błękitna Jaskinia

W języku chorwackim nazwa jaskini brzmi Modra špilja i pochodzi od barwy wypełniającego ją światła. Jaskinia znajduje się na wyspie Bisevo, do której można się dostać tramwajami wodnymi z portu Komiža.

Aby podziwiać wyjątkowe zjawisko świetlne wywołane wpadającymi do jaskini podwodnym otworem promieniami słońca, należy ją odwiedzić w odpowiednich godzinach między 10 a 13.

Zwiedzanie odbywa się na łodziach, które wraz z turystami wpływają do jaskini jedna po drugiej. Intensywny błękit, jaki wypełnia jaskinię i znajdującą się w niej wodę, robi niesamowite, bajkowe wrażenie, które trudno porównać z czymkolwiek innym. Dlatego w TOP 11: Chorwacja – ciekawe miejsca, jaskinia musiała zająć wysoką pozycję.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - Błękitna Jaskinia

źródło zdjęcia: Depositphotos / paulprescott

1. Wodospady Krka

Zastanawiając się, jakie ma Chorwacja ciekawe miejsca, którymi zachwycają się turyści, nie sposób nie wspomnieć o tym miejscu. Park Narodowy Krka, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, to jedna z najsłynniejszych atrakcji kraju. Znajduje się ona w Dalmacji na środkowym i dolnym odcinku rzeki Krka, gdzie w wyniku zjawiska nazywanego martwicą wapienną powstały naturalne skały osadowe oraz efektowne wodospady i kaskady.

Najbardziej znane i malownicze wodospady Krka to Skradinski Buk (składający się z 17 kaskad spadających z 45 metrów) oraz Roški Slap.

Oprócz widokówkowych krajobrazów Park Narodowy Krka oferuje inne atrakcje – kąpielisko (u stóp wodospadu Skradinski Buk), ukojenie w cieniu pięknego lasu, ścieżki spacerowe, czy wreszcie możliwość zobaczenia młynów wodnych z XIX wieku oraz klasztoru franciszkanów ukrytego na wysepce na Jeziorze Visovac.

Chorwacja - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić - wodospady Krka

źródło zdjęcia: Depositphotos / brozova

ZOBACZ RÓWNIEŻ