Michał Nielub
Michał Nielub
13 Gru, 2018 - 16:25
Chorwacja: TOP 7 - ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Zagrzebiu, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Michał Nielub

Liczne ciekawe miejsca w Zagrzebiu wciąż pozostają tajemnicą dla turystów. Warto poznać zakamarki chorwackiej stolicy, mogą one sprawić dużo radości!

Zagrzeb to miasto, którego mieszkańcy nie narzekają na brak atrakcji – są tu bardzo dobre muzea, odbywają się też liczne festiwale i ciekawe wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy znają również ciekawe miejsca w Zagrzebiu, które turyści często omijają z czystej niewiedzy. Poniżej odkrywamy kilka tajemnic stolicy Chorwacji, dzięki którym pobyt w tym mieście może okazać się fascynującą przygodą.

Jakie są mało znane i ciekawe miejsca w Zagrzebiu? Poznaj najlepsze nich!

Turyści odwiedzający Zagrzeb, zwykle patrzą na to miasto z perspektywy przewodników, które podpowiadają, by obejrzeć największe atrakcje stolicy Chorwacji. Często więc omija ich to, co z punktu widzenia Chorwatów jest dużo bardziej fascynujące. Choć znane zabytki Zagrzebia sprawiają, że ma on wyjątkowo wysoki potencjał turystyczny, nie należy ograniczać się wyłącznie do zwiedzania najbardziej popularnych miejsc. Warto czasami zapuścić się w mniej uczęszczane zakamarki miasta, by w pełni odkryć jego urok i specyficzny klimat. Wówczas wakacje w Chorwacji z pewnością zostaną przez nas zapamiętane jako jedne z najpiękniejszych.

7. Ciekawe miejsca w Zagrzebiu: sztuka na ulicach

Niewiele osób wie, jak bogatym w dzieła sztuki miejscem jest Zagrzeb. Muzea w Zagrzebiu nawiązujące do historii miasta są dla turystów niezwykle ważnymi miejscami, jednak prawdziwe piękno sztuki dostrzec można w przestrzeni codziennego życia: na ulicy.

Piękne zdobione fasady i wiekowe płaskorzeźby to tylko jedna strona miasta. Drugą jest sztuka ulicy:

  • murale,
  • graffiti,
  • chwytające za serce cytaty zapisywane na ścianach kamienic.

Dlatego właśnie jedną z najbardziej niedocenianych atrakcji miasta jest spacer ulicami Zagrzebia. Taka wędrówka dostarcza niesamowitych wrażeń, w związku z obecną na każdym kroku sztuką uliczną najwyższych lotów. Jej przykładem są liczne murale, które swoim kunsztem wykonania budzą prawdziwy zachwyt. Są wśród nich dzieła o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, zdobiące ściany wysokich piętrowców, a także niewielkie malunki, które wraz z fakturą ceglanego muru i okolicznościami przyrody tworzą pełnię artystycznego zamysłu.

Jednym z najciekawszych obiektów sztuki ulicznej jest Duża Ryba – rzeźba wykonana ze starej odwróconej łodzi, która znajduje się w centrum zagrzebskiego lasu Tuscanac.

 

6. Kolekcja Richtera – ciekawe miejsce dla miłośników sztuki

Imponująca wystawa prac jednego z najbardziej uzdolnionych chorwackich artystycznych małżeństw lat 50. i 60. XX wieku – Vjenceslava Richtera i Nady Kareša Richtera – znajduje się w willi przy ul. Vrhovec 38.

Richter, który dążył do syntezy malarstwa, rzeźby i architektury, niewątpliwie wpisał się w ukształtowanie ulic Zagrzebia. Atrakcje, jakimi może się pochwalić obiekt to ponad 180 dzieł tworzonych na przestrzeni 40 lat. Podziwiać je można nie tylko we wnętrzu willi, ale także w pobliskim ogrodzie rzeźbiarskim na wzgórzach Zagrzebia. Wielobarwna kolekcja urozmaica charakter miasta i zaskakuje fantazyjnymi kształtami.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11

 

5. Ciekawe miejsca w Zagrzebiu opowiadające o historii miasta

Dzieje Zagrzebia są burzliwe, często bardzo zaskakujące lub bolesne, warto zatem poznać historię Zagrzebia w całej okazałości. Obok bogactwa wielowiekowej architektury istnieją ciekawe miejsca w Zagrzebiu, które upamiętniają ofiary mordów i wojen lub pozwalają zobaczyć, jak wyglądało miasto wieki temu.

Obszar lasu Dotrščina, czyli Dolina Grobów

Nie bez powodu Zagrzeb został przez jugosłowiański rząd obdarzony mianem Miasta Bohaterów. Tysiące cywilów zamordowanych podczas II Wojny Światowej przez rozstrzelanie, spoczywa w dzisiejszym Parku Pamięci Dotrščina – miejscu, którego celem stworzenia było uhonorowanie pamięci poległych.

Nad wizją kompleksu pracował rzeźbiarz i wizjoner Vojin Bakic wraz z chorwackimi urbanistami, architektami i pisarzami. Park został otwarty w 1968 roku, a jego ukoronowaniem jest specyficzna 4-metrowa rzeźba przedstawiająca kryształ. Niezwykła tekstura dzieła sprawia wrażenie, jakoby była zbudowana z substancji płynnych.

Pozostałe pomniki umieszczone wśród drzew w Dotrščinie to:

  • Pomnik poległych w Zagrzebiu – Wyzwolenie,
  • Pomnik rewolucjonistów przed wojną,
  • rzeźby na szlaku Doliny Grobów,
  • Pomnik obywateli Zagrzebia zabitych podczas II Wojny Światowej.

 

Jak wyglądały początki Zagrzebia?

Choć pierwsze wzmianki o powstaniu dzisiejszej stolicy Chorwacji pochodzą z 1094 roku, projekt Zagrzeb dok ga jos ni bilo (tłum. Zagrzeb, gdy go jeszcze nie było) udowadnia, iż historia miasta sięga znacznie dalej.

Autorzy wizji postanowili stworzyć repliki najważniejszych zabytków Zagrzebia i umieścić je wśród ulic, zabudowań i skwerów, codziennie mijanych przez mieszkańców w drodze do pracy. Warto zwrócić uwagę na zagrzebskie zakamarki, w których mieszczą się niewielkie wehikuły czasu, skarby nawiązujące do prawdziwej historii Zagrzebia – przestrzeni, po której stąpały stopy Celtów i Rzymian, ale także nogi mamutów.

Spacer szlakiem replik jest doskonałym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu, zwłaszcza gdy zwiedzamy Zagrzeb z dziećmi w wieku szkolnym.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Zagrzeb – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

4. Obserwatorium w średniowiecznej wieży

Próbując odnaleźć nietuzinkowe ciekawe miejsca w Zagrzebiu, należy wstąpić do miejskiego obserwatorium, które zachwyci niejednego miłośnika obserwacji nieba.

Miłym akcentem jest fakt, iż wstęp do obserwatorium położonego w średniowiecznej wieży jest bezpłatny. Miejsce od jakiegoś czasu cieszy się nowym teleskopem. Otwarte jest ono w dni tygodnia poza poniedziałkiem, sobotą i niedzielą, pomiędzy godziną 20:00 a 22:00.

 

3. W poszukiwaniu planet Układu Słonecznego

W Zagrzebiu odbija się ludzka fascynacja kosmosem, o czym świadczy świetne miejskie obserwatorium oraz możliwość uczestniczenia w pewnej miejskiej grze, która może stanowić nie lada atrakcję dla najmłodszych podróżników.

Dziewięć widoków to instalacja chorwackiego artysty, Davora Preisa, który zbudował fascynujący model Układu Słonecznego. Osadził on planety w różnej odległości od głównej rzeźby The Grounded Sun, umiejscawiając je w różnych niekoniecznie znanych zakamarkach Zagrzebia. Podczas zwiedzania miasta, dobrze jest udać się na łowy, by podjąć próbę lokalizacji wszystkich planet, a przy okazji poznać różne ciekawe miejsca w Zagrzebiu.

 

2. Armatni wystrzał w samym centrum miasta

Każdego dnia, równo o godzinie 12:00 z Wieży Lotrščak rozlega się wystrzał słyszalny na terenie niemal całej centralnej części miasta. Zwyczaj ten ma swoje korzenie jeszcze w XIII wieku, kiedy to z baszty wystrzelono pocisk w kierunku stacjonujących wojsk tureckich.

Ten trafić miał w półmisek z kogutem przeznaczonym na obiad dla dowódcy nieprzyjaciół. Wrogie wojska poczytały to za zły znak i zrezygnowały z oblężenia, co w późniejszym czasie doprowadziło do ich klęski.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zagrzebiu, które musisz poznać

 

1. Ogród Akademii Sztuk Pięknych

By przekonać się o tym, iż Zagrzeb jest miastem sztuki, wystarczy zboczyć z głównej trasy zwiedzania i wejść w uliczkę, która prowadzi na dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych. Niesamowite finezyjne rzeźby ukryte wśród zieleni traw i krzewów na tle starych murów porośniętych bluszczem dostarczają cudownych widoków.

To zresztą niejedyna galeria dzieł znajdujących się na świeżym powietrzu. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań tego typu miejsc, które przyniosą mnóstwo satysfakcji. Niektóre z galerii mają w swojej ofercie także souveniry, jeśli więc planujemy zrobić pamiątkowe zakupy w Zagrzebiu, gadżety przedstawiające sztukę miasta sprawdzą się doskonale.

Dowiedz się więcej: Pamiątki z wakacji – 7 pomysłów na tanie i piękne upominki

 

Choć nie da się zobaczyć wszystkich popularnych atrakcji, jakie kryje w sobie chorwacka stolica, liczne ciekawe miejsca w Zagrzebiu wciąż pozostają nieodkryte. Dobrym pomysłem wydaje się zatem zboczyć z popularnych traktów turystycznych w imię przygody, jaką zapamięta się na długo! W tym celu warto zasięgnąć języka wśród lokalnej społeczności. Być może, jeśli przyjaźnie nastawieni mieszkańcy obdarzą nas zaufaniem, podzielą się z nami pozostałymi tajemnicami Zagrzebia. Niewątpliwie, skrywa ich on całe tysiące.

ZOBACZ RÓWNIEŻ