Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
12 Lis, 2017 - 02:00

Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Julia Ziółkowska

Jakie są najczęstsze choroby storczyków oraz jak je rozpoznawać i zwalczać? Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje storczyki.

Nasze kwiatki, tak jak my, czasem chorują. Oto kilka sposobów na choroby storczyków, ich rozpoznawanie i leczenie.

Choroby storczyków są najczęściej efektem niewłaściwej pielęgnacji tych delikatnych roślin. Problemem może być:

  • suche powietrze,
  • zbyt niska temperatura,
  • niewłaściwe podlewanie.

Pamiętajmy, że ziemia powinna trochę przeschnąć zanim kolejny raz podlejemy roślinę. Przeciągi, suchość gleby i słabe oświetlenie mogą być przyczyną żółknięcia, schnięcia i opadania liści oraz kwiatów. Wystarczy wyeliminować te czynniki i prawidłowo zadbać o pielęgnację, a będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Najczęstsze choroby storczyków

Oto kilka innych, poważnych chorób tych roślin:

1. Grzybice

Objawami są plamki na liściach i płatkach kwiatów. W początkowym stadium można grzybice zwalczać preparatami ekologicznymi, w bardziej zaawansowanych – niestety niezbędne będą preparaty chemiczne.

2. Fuzarioza storczyka

Jest to bardzo niebezpieczna choroba. Jej objawami jest żółknięcie starych liści i czarna zgnilizna u ich podstawy wraz z pomarańczowymi zarodnikami. Objęte tą chorobą rośliny trzeba spalić, a resztę potraktować preparatem o nazwie Topsin. Najlepiej nie robić tego w mieszkaniu.

3. Szara pleśń

Atakom tej choroby sprzyja wilgotne i chłodne otoczenie. Jest to jedna z najczęstszych chorób storczyków. Pleśń porasta kwiaty i liście roślin. Najlepsza pielęgnacja storczyka objętego tą chorobą to wietrzenie pomieszczeń i usuwanie objętych zakażeniem części.

4. Bakteryjna plamistość liściach

Na liściach pojawiają się jasne plamy, z czasem stają się one coraz większe i widać na nich skupiska bakterii. Najlepszym środkiem do zwalczenia tej choroby jest preparat Miedzian. Jeśli storczyk jest mocno zainfekowany najlepiej od razu go wyrzucić, aby nie zarażał innych roślin.

5. Mokra zgnilizna bakteryjna

Zakażone liście stają się miękkie, oślizłe i wydzielają nieprzyjemny zapach. W początkowej fazie można chore liście usuwać, a rany traktować węglem. Gdy choroba bardziej się rozwinie, również tu zastosujemy Miedzian.

6. Mszyce

Są to szkodniki żerujące na roślinach, powodujące między innymi choroby storczyków. Najczęściej roznoszą one choroby wirusowe. Najlepiej zadbać o to, aby nie przebywały one na roślinach.

Aby zwalczyć mszyce możemy użyć preparatów chemicznych, jednak gdy chcemy być bardziej ekologiczni, możemy zastosować wywar z czosnku, cebuli lub mniszka lekarskiego.

7. Przędziorki

Są to pasożyty podobne do małych pajączków. Budują one małe pajęczynki na liściach, a żerują zazwyczaj na ich spodniej stronie. Profilaktycznie stosuje się tu zraszanie, a zaatakowane nimi rośliny traktuje się specjalnymi preparatami chemicznymi.

Dowiedz się więcej: Przędziorek – objawy, zwalczanie i zapobieganie

8. Wełnowce

Te mało ruchliwe stworzenia przypominają kłębki waty. Można nimi zarazić rośliny sprowadzając inne egzotyczne okazy z kwiaciarni. Żerują w kątach liści i uśpionych pąkach. Wysysają sok prowadząc do obumierania liści i kwiatów. Przenoszą choroby wirusowe. Domowym sposobem na wełnowce jest polanie ich płynem do naczyń.

9. Wciornastki

Są to uskrzydlone i szybko poruszające się owady. Żerują na liściach i kwiatach prowadząc do ich obumierania i deformacji. Skażone części należy polać ciepłą wodą, a następnie zastosować preparaty chemiczne (Agricolle, Obsydian).

Jak dbać o storczyki, aby nie pojawiały się na nich choroby i pasożyty? Przede wszystkim ważna jest profilaktyka i utrzymanie odpowiednich warunków uprawy. Choroby storczyków pojawiają się gdy sprzyja temu otoczenie, warto więc włożyć trochę starań w ich uprawę.

Choroby storczyków - rozpoznanie i leczenie - piękny storczyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ