Joanna Kania
Joanna Kania
30 Sty, 2019 - 00:00
Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych

Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych

Joanna Kania

Choroby kwiatów doniczkowych – najczęściej występujące infekcje i główne szkodniki. Sprawdź jak je rozpoznawać i w jaki sposób zwalczać?

Choroby kwiatów doniczkowych bardzo często atakują rośliny ozdobne w domu. Groźne patogeny niszczą rośliny oraz sprawiają, że ich kwiaty i liście więdną, zmieniają kolor, a nawet usychają. Działanie chorób i szkodników nie tylko obniża walory dekoracyjne roślin, ale też może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Może się zdarzyć, że rośliny dotknięte chorobą lub masowo zaatakowane przez szkodniki będziemy musieli niestety wyrzucić, żeby infekcja nie przenosiła się na inne rośliny w domu.

Liczba chorób i szkodników atakujących rośliny ozdobne jest ogromna. W artykule zwracamy jedynie uwagę na główne problemy, wskazujemy najważniejsze i najczęściej występujące szkodniki i choroby kwiatów doniczkowych oraz przedstawiamy podstawowe sposoby walki z nimi.

Główni sprawcy chorób kwiatów doniczkowych  

Kwiaty doniczkowe chorują przede wszystkim z powodu zakażeń wywołanych przez grzyby i bakterie oraz w wyniku żerowania szkodników. Do najczęściej występujących chorób kwiatów doniczkowych należą:

  • mączniak prawdziwy,
  • szara pleśń,
  • rdza,
  • plamistość liści.

Natomiast najczęściej występującymi szkodnikami są:

Szkodniki kwiatów doniczkowych są bardzo żarłoczne i potrafią bardzo oszpecić rośliny, a nawet całkowicie je zniszczyć. Niestety w warunkach domowych rozwijają się i rozmnażają znacznie szybciej niż na zewnątrz. Jeśli zauważymy, że roślina nagle zaczyna wyglądać źle, jest bardzo prawdopodobne, że została zaatakowana przez szkodniki. Dewastacje mogą być bardzo rozległe.

Kwiat doniczkowy, który ma ponad połowę liści uszkodzonych, prawdopodobnie będzie już nie do odratowania. Dlatego warto wcześniej poznać głównych sprawców chorób kwiatów doniczkowych, dowiedzieć się jak ich rozpoznawać oraz zwalczać.

Dowiedz się więcej: Rośliny doniczkowe w domu – najpiękniejsze aranżacje

Za niektóre choroby kwiatów doniczkowych odpowiadają szkodniki

źródło zdjęcia: Getty Images / Dirkr

Główne choroby kwiatów doniczkowych wywołane przez grzyby

Mączniak prawdziwy

Jedną z najczęściej występujących chorób roślin doniczkowych wywołują mączniaki. Są to grzyby z rodziny mączniakowców.

Zarażone mączniakiem rośliny pokrywa charakterystyczny biały, srebrzysty nalot. Kwiaty wyglądają, jakby były posypane mąką, stąd pochodzi nazwa choroby. Zdarza się też, że liście roślin chorych na mączniaka zwijają się do środka.

Pierwszym objawem choroby są małe plamy w kolorze białym pojawiające się na liściach. Grzyb bardzo szybko rozprzestrzenia się i w krótkim czasie może pokryć całą powierzchnię liści, doprowadzając do ich zamierania.

Mączniaki atakują bardzo wiele odmian roślin ozdobnych. Dlatego warto wybierać kwiaty odporne na mączniaka. Jeśli zauważymy pierwsze objawy, natychmiast usuwajmy zainfekowane części kwiatów. Do zwalczania mączniaka stosuje się także środki chemiczne. Najlepiej je stosować zaraz po wykryciu pierwszych objawów choroby.

Choroby kwiatów doniczkowych - mączniak prawdziwy

źródło zdjęcia: Getty Images / User2547783c_812

Rdze

To kolejna, bardzo popularna grupa chorób. Na liściach roślin porażonych tą chorobą pojawiają się pomarańczowe (rdzawe) plamy. Rdza powoduje deformacje, obumieranie i przedwczesne opadanie liści. Z chorobą można poradzić sobie, usuwając zarażone części roślin lub wykonując oprysk specjalistycznymi środkami chemicznymi.

Szara pleśń

Ta groźna choroba, która zagraża wielu odmianom kwiatów doniczkowych, wywoływana jest głównie przez gronowca szarego i atakuje zarówno nasiona, jak i kwiaty, pędy, liście oraz owoce. Objawami choroby jest szary nalot, który później zmienia kolor na brunatny i finalnie prowadzi do gnicia roślin.

Zarażone szarą pleśnią rośliny doniczkowe trzeba spryskać środkiem chemicznym. Zazwyczaj stosuje się takie same preparaty co przy zakażeniu mączniakiem prawdziwym.

Plamistość liści 

Groźna i często występująca choroba kwiatów doniczkowych objawiająca się pojawianiem się plam na liściach.

W miarę rozwoju choroby plamy są coraz większe oraz powodują obumarcie i przedwczesne opadanie liści. Plamy mogą zlewać się ze sobą, co skutkuje znacznym osłabieniem całej rośliny. Chorobę zwalcza się przy użyciu środków chemicznych. Należy pamiętać, aby porażone liście usunąć i spalić, żeby nie stały się źródłem nowej infekcji.

Choroby kwiatów doniczkowych - plamistość liści

źródło zdjęcia: Getty Images / saraTM

Fytoftoroza

To groźna choroba kwiatów doniczkowych, która powoduje gnicie systemu korzeniowego. Zainfekowane korzenie nie są w stanie pobierać wody i soli mineralnych z gleby, co w konsekwencji znacznie osłabia całą roślinę.

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo. Pierwszym symptomem choroby są czerniejące łodygi tuż nad podstawą korzeni. Zwalczenie polega na usunięciu chorych części i zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych.

Gnicie korzeni (zgnilizna korzeni)

Kolejną chorobą grzybową atakującą system korzeniowy jest zgnilizna korzeni. Grzyb niszczy korzenie pod ziemią, ale objawy są widoczne w części naziemnej roślin w postaci czarnych plam. Na liściach często można zaobserwować czarny nalot złożony z zarodników grzyba. Zaatakowana roślina gorzej rośnie, jej pędy i liście więdną.

Główne szkodniki roślin

Mszyce 

To najbardziej powszechne szkodniki kwiatów doniczkowych. Małe owady w kolorze zielonym, czarnym lub szarym masowo atakują dolne powierzchnie liści lub wierzchołki roślin. Wysysają soki z roślin, częściowo je trawią, a pozostałości wydalają w postaci lepkiej wydzieliny.

Mszyce zazwyczaj występują w dużych skupiskach. Zielone muszki są niewielkie, ale można je z łatwością zauważyć gołym okiem. Szkodniki te zwalcza się środkami chemicznymi.

Wełnowce

Niewielkie owady, które wyglądają, jakby były pokryte wełną. Stąd pochodzi ich nazwa. Szkodniki żerują na kwiatach doniczkowych, pozostawiając na liściach lepką wydzielinę. Podobnie jak mszyce wełnowce żywią się sokami komórkowymi rośliny, doprowadzając do jej osłabienia, a w konsekwencji śmierci.

Tak jak w przypadku innych szkodników walkę z wełnowcami rozpoczynamy od metod niechemicznych. Dopiero gdy zaobserwujemy, że populacja szkodników znacznie rozrosła się, sięgnijmy po preparaty chemiczne.

Choroby kwiatów doniczkowych - wełnowce

źródło zdjęcia: Getty Images / asiandelight

Ziemiórki, tarczniki, miseczniki, mączliki

Kwiatom ozdobnym zagrażają też różne szkodniki z rodziny muchowatych np. ziemiórki, tarczniki, miseczniki, mączliki. To niewielkie muszki, które zazwyczaj żerują na dolnej powierzchni liści.

Są to bardzo uciążliwe owady, ponieważ uszkadzają one kwiaty doniczkowe, ułatwiając w ten sposób grzybom i bakteriom rozwijanie się w tkance roślin. Przy małej liczbie szkodników można usuwać je mechanicznie, natomiast przy dużej trzeba zdecydować się na oprysk środkiem chemicznym.

Przędziorki

Przędziorek to szkodnik, którego jest bardzo trudno dostrzec gołym okiem. Tego maleńkiego pajączka żerującego na dolnej stronie liści można zobaczyć dopiero przy użyciu szkła powiększającego. Szkodniki są żółte lub pomarańczowe. Ich żerowanie prowadzi do osłabienia, usychania i opadania liści.

Jak rozpoznać objawy chorób doniczkowych?

Niezbędny jest szczegółowy monitoring roślin

Najważniejsze jest, aby jak najwcześniej rozpoznać czynniki chorobotwórcze. Im wcześniej zidentyfikujemy zagrożenie, tym szybciej, łatwiej i skuteczniej je zwalczymy. Dlatego bardzo ważne jest, aby szczegółowo i dokładnie oglądać rośliny.

Sposób zwalczania chorób i szkodników kwiatów doniczkowych dostosowujemy do skali infekcji. Jeśli zauważymy, że roślina została niedawno zaatakowana przez chorobę, wystarczy odciąć porażony liść, pęd czy kwiat.

Podobnie jest ze szkodnikami. Jeśli jest ich niewiele, usuńmy ręcznie insekty z rośliny. Pamiętajmy, żeby na zastosowanie środków chemicznych decydować się w ostateczności.

Typowe objawy chorób kwiatów doniczkowych  

Do podstawowych symptomów chorób kwiatów doniczkowych, które powinny wzbudzić nasz niepokój, należą m.in.:

  • plamy na liściach, najczęściej żółte lub brązowe,
  • wszelkie zmiany koloru,
  • żółknięcie,
  • zasychanie pędów, liści i kwiatów,
  • pleśń.

Niepokojące są też naloty na liściach, niewielkie grudki występujące najczęściej pod powierzchnią liścia oraz pajęczyny na liściach. Zainfekowane chorobą grzybową lub zaatakowane przez szkodniki liście roślin więdną i opadają. Chorobotwórcze grzyby i szkodniki zabierają energię roślinom. To one są odpowiedzialne za więdnięcie, pleśń, rdzy, plamy i różnego rodzaju zgnilizny.

Choroby kwiatów doniczkowych zwykle łatwo rozpoznać

źródło zdjęcia: Getty Images / schulzie

Narzędzia do walki z chorobami kwiatów doniczkowych 

Jeśli chcemy skutecznie zwalczać choroby kwiatów doniczkowych, powinniśmy zaopatrzyć się w  narzędzia niezbędne do rozpoznawania objawów chorób i szkodników.

Podstawowym instrumentem jest lupa, dzięki której możemy w znacznym powiększeniu obserwować niepokojące nas objawy pojawiające się na roślinach. Warto także kupić atlas szkodników i chorób kwiatów doniczkowych, który pozwoli nam porównywać symptomy zaobserwowane na kwiatach oraz stawiać właściwą diagnozę.

W zakresie doboru środków chemicznych do zwalczania chorób kwiatów doniczkowych najlepiej zdać się na specjalistów ze sklepów i centrów ogrodniczych, którzy doradzą, jak preparat wybrać oraz w jaki sposób go stosować. W trakcie wykonywania oprysku trzeba zachowywać środki ostrożności ze względu na wysoką toksyczność środków.

Praktycznym przyrządem są tzw. tablice lepowe. Są to plansze w kolorze wabiącym rośliny (najczęściej żółtym) pokryte klejem, do którego szkodniki przyklejają się i giną.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Narzędzia do walki z chorobami kwiatów - tablice lepowe

źródło zdjęcia: Getty Images / LianeM

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiedni wybór roślin

Skutecznym sposobem na walkę ze szkodnikami i chorobami kwiatów doniczkowych jest odpowiedni wybór roślin.

Warto kupować kwiaty ozdobne odporne na określone grupy chorób. Nie bez znaczenia jest także zakup roślin ze sprawdzonego źródła. Mamy wówczas pewność, że nabywamy zdrowe kwiaty, niezainfekowane, w czystym podłożu pozbawionym groźnych patogenów. Szkodniki w ziemi mogą znacznie zagrozić naszym domowym plantacjom.

Z pewnością powinniśmy baczną uwagę zwracać na profilaktykę, ponieważ zawsze lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć choroby kwiatów doniczkowych.

Bardzo ważne jest, żeby kupować zdrowe siewki i sadzonki. Ziemia lub specjalistyczne podłoże powinny być czyste i nieskażone zarodnikami grzybów, bakteriami i jajami szkodników.

Szybka reakcja na pierwsze objawy chorób

Wszystkie dotknięte chorobą części roślin musimy usuwać. Najlepiej je od razu palić. Jeśli zdecydujemy się na użycie środków chemicznych, pamiętajmy, aby oprysk wykonać jak najwcześniej. W momencie silnej infekcji lub dużej populacji szkodników walka z chorobami kwiatów doniczkowych będzie znacznie trudniejsza.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Choroby kwiatów doniczkowych -czasami niezbędne są chemiczne opryski

źródło zdjęcia: Getty Images / ADragan

Właściwa pielęgnacja

Żeby jak najdłużej zachować rośliny w dobrej kondycji, powinniśmy zapewnić im odpowiednie warunki. Kwiaty doniczkowe dobrze czują się w miejscach przewiewnych. Za duża ilość wilgoci i zbyt wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii.

Choroby kwiatów doniczkowych może też spowodować nieodpowiednia pielęgnacja. Przykładem mogą być oparzenia liści słoneczne. Objawem poparzenia są delikatnie prześwitujące plamy na liściach. Mogą być białe, żółtawe lub jasnobrązowe. Aby nie dopuścić do poparzeń, nie wystawiajmy kwiatów w upalne dni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Pamiętajmy, aby zapewnić naszym kwiatom doniczkowym jak najbardziej troskliwą opiekę, odpowiednią ilość wody i światła, dobrą glebę oraz regularnie dokarmiać je składnikami mineralnymi.

Choroby kwiatów doniczkowych to problem, z którym nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z łatwością. Ważne jest, żeby regularnie obserwować rośliny, sprawdzając, czy nie pojawiają się na nich plamy na liściach, naloty, uschnięte liście i inne nietypowo wyglądające symptomy chorób lub działania groźnych szkodników. Szybka i odpowiednia reakcja, adekwatna do rodzaju i skali zagrożenia, powinna skutecznie rozwiązać kłopoty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ