Michał Nielub
Michał Nielub
13 Lis, 2017 - 02:00

Najpiękniejsze choinki żywe – które drzewko wybrać?

Michał Nielub

Świąteczny klimat tworzony to nie tylko nastrojowe dekoracje wnętrz. Choinki żywe nierozerwalnie wiążą się z Bożym Narodzeniem. Który rodzaj wybrać?

Choinki żywe można wybierać z wielu rodzajów drzew iglastych. Najbardziej popularnym i najmocniej kojarzonym ze świętami jest świerk zwyczajny. Jednak w tym celu hodowana jest również jodła kaukaska, jak i świerk srebrny. Czym charakteryzują się poszczególne drzewka i na jakie zdecydować się w tym roku?

Choinki żywe – jak wybrać?

Dla wielu osób nic tak nie tworzy świątecznego klimatu, jak żywa choinka. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj drzewka się zdecydujemy warto wybrać najbardziej pełny egzemplarz. Tradycyjny kształt choinki przypomina bombkę. Wąski szczyt płynnie rozszerza się ku dołowi i właśnie taka forma jest najbliższa wzorcowi.

Świerk zwyczajny

Najbardziej tradycyjne choinki żywe wybierane są spośród świerka zwyczajnego. Drzewka te są najtańsze, wśród nich mamy największy wybór i możemy wybrać najbardziej wzorcowy egzemplarz.

Wadą świerka jest jednak krótka żywotność, ponieważ igły mogą spaść nawet tydzień po Bożym Narodzeniu. Jest również bardzo kłujący, przez co ubieranie świerka w ozdoby świąteczne nie należy do najprzyjemniejszych.

Świerk zwyczajny jest jednak bardzo żywiczny, w związku z czym roztacza wokół siebie bardzo przyjemny zapach – atmosfera bożonarodzeniowa gwarantowana!

Dowiedz się więcej: Ozdoby świąteczne: zrób to sam >>

Choinki żywe - które drzewko wybrać? - świerk zwyczajny

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska wyróżnia się najbardziej owalnym kształtem, wąskim szczytem oraz miękkimi i niekłującymi igłami, których nie gubi długo po ścięciu drzewka.

Wybierając żywą choinką spośród tego rodzaju należy jednak zwracać uwagę na gęstość gałęzi. Często zdarzają się przerzedzone egzemplarze, co negatywnie odbija się na wyglądzie choinki. Wadą jest również fakt, że jodła kaukaska nie pachnie.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

Choinki żywe - które drzewko wybrać? - jodła kaukaska

Świerk srebrny

Świerk srebrny nazywany jest również świerkiem kłującym. Wszystko z uwagi na bardzo sztywne i kłujące igły, które są zarówno jego wadą, jak i zaletą. Jest to drzewo cenione w ogrodnictwie właśnie z uwagi na wyraźnie srebrne igły, które bardzo ładnie prezentują się jako ozdoba.

Świerk srebrny jest nieco mniej żywiczny, niż świerk zwyczajny. Jest jednak bardzo odporny na warunki atmosferyczne i może stać bardzo długo już po ścięciu.

Dowiedz się więcej: Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji >>

Choinki żywe - które drzewko wybrać? - świerk srebrny

Choinki żywe nadają niepowtarzalnego charakteru świętom Bożego Narodzenia. Wybierać można zarówno ze świerka zwyczajnego, jodły kaukaskiej, jak i świerka srebrnego. Każde z tych drzewek posiada swoje wady i zalety. Wybór jest kwestią indywidualną i zależy wyłącznie od tego, na czym nam tak naprawdę zależy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ