Michał Nielub
Michał Nielub
10 Lis, 2017 - 05:00
Choinka sztuczna vs. choinka żywa

Choinka sztuczna vs. choinka żywa

Michał Nielub

Choinka sztuczna może być alternatywą dla tych osób, które z jakichś powodów nie chcą mieć żywej. Zarówno żywe drzewko, jak i sztuczne ma swoje wady i zalety.

Choinka sztuczna jest alternatywą dla żywego drzewka w domu. To na którą się zdecydujemy zależy w znacznym stopniu od naszych oczekiwań względem choinki bożonarodzeniowej. Zarówno choinki żywe, jak i sztuczne mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie.

Choinka żywa – zalety

Choinka bożonarodzeniowa z żywego drzewka posiada szereg określonych zalet. Przede wszystkim roztacza wokół siebie bardzo przyjemny, żywiczny zapach, który kojarzy się nam ze świętami i dodatkowo stwarza świąteczny klimat. Dodatkową korzyścią jest bardziej estetyczny wygląd.

Z punktu widzenia ekologicznego, choinki żywe łatwiej ulegają rozkładowi, niż choinka sztuczna. Dodatkowo coraz częściej w większych miastach odbywają się akcje zbierania choinek po świętach, z których produkowana jest biomasa.

Dowiedz się więcej: Ozdoby świąteczne: zrób to sam >>

Choinka żywa – wady

Żywe drzewka mają również swoje wady. Przede wszystkim jest to jednorazowa przyjemność – po świętach żywą choinkę jesteśmy zmuszeni wyrzucić, ponieważ zaczyna usychać i gubić igły. Pewnym rozwiązaniem jest choinka w doniczce z pełnym systemem korzeniowym. Jednak nawet ona nie gwarantuje, że drzewko się przyjmie w ogrodzie i zacznie się rozwijać. Ponadto takie drzewka są droższe.

Choinka na pniu jest tańszym rozwiązaniem. W tym przypadku jednak możemy być pewni, że drzewko pozbawione korzeni będzie nam towarzyszyć wyłącznie w okresie świątecznym. Aby przedłużyć jej żywotność, warto osadzić w przeznaczonym do tego stojaku oraz systematycznie podlewać.

Dowiedz się więcej: Mała choinka: 7 niesamowitych inspiracji >>

Choinka sztuczna – zalety

Choinka sztuczna jest zakupem na lata. Dostępne są także różne wymiary, dzięki czemu jej wielkość możemy dopasować nawet do niewielkiego mieszkania w bloku. Po świętach taką choinkę możemy spakować i wynieść na strych lub do piwnicy. Dodatkowo wiele modeli jest składanych, dzięki czemu nie będzie zajmować wiele miejsca podczas przetrzymywania.

Ciekawostką jest biała choinka. Taki model będzie się ładnie komponować np. z niebieskimi lub czerwonymi światełkami i ozdobami. Pozwala osiągnąć efekt, jakiego nie zagwarantują choinki żywe.

Choinka sztuczna nie gubi igieł – jest to wielkim atutem w szczególności dla tych osób, które wielką uwagę przykładają do porządku. Tę korzyść odczujemy również jeżeli lubimy chodzić boso. Nie nadepniemy na opadłe igliwie, którego kłucie może być bardzo dotkliwe.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

Choinka sztuczna – wady

Największą wadą sztucznej choinki jest fakt, że nie pachnie. Może to być dużą uciążliwością dla tych osób, które święta kojarzą przede wszystkim z żywicznym zapachem żywych drzewek. W efekcie nie odczują oni magii świąt w taki sposób, jakby tego oczekiwali.

Myśląc o wyborze choinki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Choinki żywe przede wszystkim pachną, jednak są jednorazowym zakupem. Choinka sztuczna będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Niektóre modele oferują możliwość rozłożenia, dzięki czemu ich przetrzymywanie nie wymaga dysponowania dużą przestrzenią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ