Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
31 Sie, 2018 - 16:53
Chania: Zabytki, które musisz zobaczyć

Chania: Zabytki, które musisz zobaczyć

Arkadiusz Cierniak

Zanurz się w fascynującym greckim miasteczku Chania. Zabytki, które się tutaj znajdują to opowieść wielu kultur z całego świata. Odkryj je!

W wyspiarskim mieście Chania zabytki pełnią niezwykle istotną funkcję. Oprócz wartości historycznej wprowadzają nas w barwny świat wielu kultur i dają do zrozumienia, że mimo burzliwych relacji i mrocznej przeszłości historia niesie dla przyszłych pokoleń doskonałą lekcję. Wystarczy tylko z niej skorzystać.

Burzliwa historia miasta Chania

Spędzając urlop na Krecie warto wiedzieć, że ten region nie zawsze  był pełen błogiej sielanki podsyconej promieniami słońca. Początek historii miasteczka sięga zamierzchłych czasów kultury minojskiej, wówczas miasto nazywało się Kydonia. Początek sporów o te tereny sięga od IV do X wieku kiedy o miasto zaciekle walczyli Arabowie i Bizantyjczycy, a obszar regularnie przechodził z rąk do rąk.

Ostatecznie w drugiej połowie X wieku Bizancjum zajęło ten region, jednak po jego upadku w XIII wieku przeszedł pod panowanie Wenecji. Wówczas miasto ukształtowało się w pełni i rozkwitło zyskując postać jaką znamy dziś. Wybudowano port, rozbudowano i zainwestowano w budowle obronne, a starówka uzyskała obecny, zapierający dech w piersiach wygląd.

Port w Chania


źródło zdjęcia: Depositphotos / Almotional

Jeśli zastanawiamy się co warto zobaczyć na Krecie, to bez wątpienia stary port i okoliczne kamienice zajmują wysokie miejsce w rankingu naszych atrakcji. W XVI wieku władzę nad miastem władzę przejęli Turcy, zdecydowali się przekształcić liczne kościoły na meczety, jednak ich panowanie zakończyło się buntem przeciw Imperium Osmańskiemu w roku 1821. Wówczas muzułmanów zabito, a ocalałych wygnano z wyspy. Przez kolejne lata spokój zagościł w miasteczku Chania.

Zabytki na starówce ucierpiały jednak znacznie podczas bombardowania w trakcie II Wojny Światowej. Po wojnie region rozkwitł i do dziś z dumą gości turystów, którzy z wielkim podziwem zwiedzają miasteczko Chania z dziećmi, przyjaciółmi lub podróżując w pojedynkę.

Targ rodem z Francji

W miejscowości Chania zabytki stanowią codzienny element życia mieszkańców, którzy od pokoleń dbają o dziedzictwo kultur zamieszkujących to miejsce przed nimi. W ten sposób przechadzając się po wielokulturowych dzielnicach widzimy apartamenty i hotele w zabytkowych weneckich kamienicach czy orientalnych tureckich domostwach.

 

Podobnie do dziś użytkowana jest miejska Hala Targowa powstała w 1911 roku. Jej budowę zlecono na wzór targu z Marsylii. Tym samym ogromny gmach wzniesiony w neoklasycystycznym stylu zdobi wspaniały zegar wiszący nad głównym wejściem, a przeszklony dach dopełnia charakteru architektonicznej perły.

W środku znajdziemy liczne stragany pełne kolorów i barw tworzonych przez lokalne produkty. W ponad siedemdziesięciu kramach możemy zakupić świeże ryby, mięso, warzywa, nie brakuje też drogerii i regionalnych wytwórców biżuterii, przede wszystkim zaś warto zdecydować się na zakup kreteńskiego miodu tymiankowego czy migdałów w miodzie. To doskonały prezent i pamiątka ze spaceru po jednym z największych targowisk na Bałkanach, którego zabytkowe serce bije od ponad stu lat.

Latarnia Morska

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej przykuwa uwagę to co widoczne jest z daleka i dumnie góruje nad całą resztą. Obecność morskiej latarni powstałej na przełomie XVI i XVII wieku stale daje o sobie znać znajdując się na horyzoncie bez względu na nasze położenie.

W miasteczku Chania zabytki przykuwają szczególną uwagę i stanowią o charakterze wyspy, jednak jedną z największych atrakcji pełni bez wątpienia wzniesiona przez wenecjan latarnia, która oprócz oświetlania nabrzeża posiadała swego rodzaju pułapkę skierowaną przeciw ewentualnemu najeźdźcy. Gruby łańcuch w przypadku zagrożenia napinano, tworząc barierę dla wpływających do portu statków. Kiedy kontrolę nad miastem przejęli Turcy obiekt popadł w ruinę i aż do XIX wieku stracił prestiż i ogromne niegdyś znaczenie.

 

W 1832 roku, kiedy Egipcjanie przejęli kontrolę nad miastem, latarnia zyskała niezwykle ciekawy kształt nawiązujący do minaretu. Dziś warto odwiedzić ją późnym popołudniem spacerując cyplem po kamiennym murku, gdyż niezwykłe wrażenie robi jej widok podczas zachodzącego słońca. Atrakcje takie jak ta sprawiają, że wieczorny spacer jest nie tylko odhaczeniem kolejnego zabytku na naszej liście, ale staje się niezapomnianym i niepodrabialnym przeżyciem.

Forteca Firkas

Powstała w 1629 roku fortyfikacja miała na celu chronić wenecjan przed wrogami. W języku tureckim słowo „firka” tłumaczy się jako oddział i właśnie takim mianem została obdarzona budowla. Podczas tureckiego panowania znajdowały się tu bowiem magazyny ottomańskiego wojska.

 

Forteca jest doskonałym dowodem na ciekawe adaptowanie i użytkowanie zabytków w mieście Chania. Muzea często znajdują się w ich wnętrzach zapewniając ciekawe informacji i garść dodatkowych informacji o odwiedzanych obiektach. Tu znajduje się muzeum morskie, które zdecydowanie warto odwiedzić całą rodziną!

Zamek Kastelli

Stare miasto otoczone weneckimi murami obronnymi ma dziś nieco odmienny kształt. Rozglądając się jednak uważnie zauważymy stare bizantyjskie mury, ochraniające przed setkami lat Zamek Kastelli.

W zamierzchłych czasach minojskich znajdował się tam antyczny akropol, z czasem w tym miejscu powstała forteca z basztami otoczona murem. Tym samym obiekt stał się najważniejszym miejscem i punktem w mieście, który kolejno na swą siedzibę adaptowali Wenecjanie i Turcy. Niestety będąca w doskonałym stanie twierdza uległa poważnemu bombardowaniu podczas II Wojny Światowej i dziś podziwiać możemy jedynie część zamkowych murów.

Meczet Janczarów

Warto podkreślić, że w mieście Chania zabytki przez lata pełniły wiele funkcji, jednak każdy kolejny zarządca miasta z dbałością i szacunkiem zachowywał je i wykorzystywał według własnego upodobania. Tym samym jedynym z zachowanych meczetów w okolicy pozostał Meczet Janczarów.

 

Wzniesiony przez Turków w 1645 po zdobyciu chrześcijańskiej świątyni, jest hołdem dla sułtana, a jego nazwa odnosi się do elitarnej jednostki powstałej z chrześcijańskich chłopców, których porywano, a następnie wychowywano wedle muzułmańskich tradycji i wiary. Budowla posiada kopułę półsferyczną uniesioną na kamiennych łukach, która zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz robi ogromne wrażenie.

Kościół Franciszkanów

W mieście Chania zabytki sakralne są niejako wizytówką, która unaocznia burzliwą historię miasta i wielokulturowe wpływy w tym regionie. Choć brak informacji na temat daty powstania kościoła, pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1595.

W świątyni znajduje się dziś Muzeum Archeologiczne, którego wystawa posiada liczne eksponaty przybliżające turystom bogatą historię Krety oraz miasteczka Chania. Wczasy spędzone w tym regionie będą z pewnością nie tylko spożytkowane na odpoczynek, lecz przede wszystkim dadzą nam możliwość nauki poprzez zwiedzanie.

Wakacje w Grecji to nie tylko zwiedzanie antycznego dziedzictwa. Chania jest doskonałym przykładem miasteczka, w którym krzyżują się dokonania wszystkich pokoleń, ponadto dokonania wielu kultur z wielu regionów świata. Wiele jest także lekcji, które na każdym kroku otrzymujemy mijając zabytkowe kościoły, meczet, starą latarnię, czy weneckie kamieniczki w porcie. W miejscowości Chania zabytki to przede wszystkim to doskonała i zapierająca dech w piersiach przygoda dla starszych i młodszych, która wprowadza nas w historyczny świat wielu nieznanych kultur.

ZOBACZ RÓWNIEŻ