Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
27 Wrz, 2018 - 00:00

Chania: Muzea, które warto odwiedzić

Arkadiusz Cierniak

W śródziemnomorskiej miejscowości Chania muzea zaprowadzą nas do fascynującego świata, który opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o współczesności.

Wakacje w Grecji są czasem odpoczynku i błogiego relaksu. Nie brakuje tu bowiem rajskich plaż, wodnej zabawy i spacerów podczas zachodzącego słońca, a wszystko to doskonale utrwalone jest na naszych smartfonach i cyfrowych aparatach. Wszystko to nie powinno nam jednak przesłonić eksploracji i poszukiwania informacji o historii i kulturze odwiedzanego regionu. W miejscowości Chania muzea zapraszają do przeżycia fascynującej przygody po zakamarkach historii, która tworzy to miasto od tysięcy lat.

Muzeum Morskie w Chanii

Adres: Chania, Akti Kountourioti

Jeśli chodzi o najciekawsze muzea w mieście Chania, z pewnością należy do nich Muzeum Morskie. To niezwykle istotne i ważne dla mieszkańców muzeum, ponieważ przedstawia morską historię Krety od czasów antycznych aż do 1941 roku w trzynastu wystawach. Ekspozycja bazuje na wydobytych wrakach, licznych mapach i urządzeniach nawigacyjnych z wielu epok.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wystawy poświęconej powstawaniu pierwszych statków, które budowali mieszkańcy wyspy, następnie chronologicznie przechodzimy przez kolejne lata, odkrywając morską historię starożytnej Grecji, plany bitew, szkice historycznych okrętów i podziwiając modele statków.

Z pewnością jest to gratka dla fanów historii, jednak spora część ekspozycji spodoba się także laikom, którzy dotychczas nie mieli pojęcia o morskiej żegludze.

Dla pasjonatów przyrody przeznaczono z kolei piękną kolekcję muszli i morskiej fauny.

Przechadzając się po muzealnych korytarzach, dochodzimy w końcu do wyposażenia statków z naszych czasów. Wspaniale prezentuje się także replika łodzi podwodnej.

Jeśli zapytamy turystów odwiedzających to muzeum, jakie atrakcje na Krecie robią na nich największe wrażenie, z pewnością spora część wspomni o ekspozycji przedstawiającej wojenne losy wyspy. Kolekcja eksponatów opowiada dramatyczną historię mieszkańców Krety zamordowanych przez hitlerowców. Możemy tu zobaczyć rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty i fotografie obrazujące bestialstwo człowieka. Z pewnością wizyta w muzeum na długo zapadnie nam w pamięć i uświadomi wartościową prawdę nie tylko o morskiej żegludze, ale przede wszystkim o ludzkim życiu.

Niezwykle imponuje także lokalizacja muzeum, która sprawia, iż obiekt wpisuje się zdecydowanie w najciekawsze miejsca na Krecie. Doskonały widok na port rozpościerający się z muzealnych balkonów z pewnością pozwoli na zrobienie kilku wyjątkowych fotografii do albumu„wakacje na Krecie”.

Dowiedz się więcej: Grecja: Chania – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

 

Muzeum Archeologiczne w Chanii

Adres: Chania, Chalidon 28

W tak starym i bogatym kulturowo mieście, jakim jest Chania muzea prezentują przede wszystkim zawiłą ciekawą historię miasta. Położone w ścisłym centrum starówki Muzeum Archeologiczne znajduje się w kościele Franciszkanów i przedstawia eksponaty obrazujące historię Krety i samego miasta Chania. Obiekt został wzniesiony przez Wenecjan, a pierwsze zapiski o jego istnieniu datuje się na rok 1595.

Zabytki i cenne znaleziska zgromadzone na wystawach to głównie ceramika z czasów starożytnych, wiele rzeźb, a także biżuteria oraz wyroby z metalu. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na mozaiki oraz freski obrazujące życie i codzienność mieszkańców tego regionu sprzed setek lat.

W gablotach muzeum znajduje się także ciekawa kolekcja broni. Obiekt jest warty uwagi przede wszystkim ze względu na cenne znaleziska prezentujące dziedzictwo starożytnych Greków, którym dumnie chlubi się Grecja. Nie jest to miejsce tylko dla pasjonatów historii, choć zdecydowanie to oni będą czuli się tu najlepiej. Mimo wszystko ciekawe eksponaty i niskie ceny biletów powinny zachęcić każdego, by przynajmniej rzucił okiem na historyczne eksponaty. Z pewnością każdy znajdzie przynajmniej kilka, przy których zatrzyma się na dłużej i zerknie na prosty i przystępny opis!

Dowiedz się więcej: Chania: Zabytki, które musisz zobaczyć

Chania: Muzea, które warto odwiedzić - Muzeum Archeologiczne

źródło zdjęcia: Getty Images / Gelia 

Muzeum Futbolu w Chanii

Adres: Chania,Tsouderon 40

Muzeum Futbolu to dowód na to, że w mieście Chania muzea nie opowiadają wyłącznie o najstarszej historii.

Każdy fan piłki nożnej poczuje się tu doskonale, gdyż miejsce to tworzono z ogromną pasją i dbałością o ukazanie magii słynnego sportu. Założone przez pasjonata piłki nożnej muzeum można odwiedzić całkowicie za darmo.

W jego wnętrzach podziwiać można oryginalne piłkarskie rekwizyty (także z Polski) – od piłkarskiego ekwipunku, koszulek reprezentacyjnych aż po idealnie odwzorowaną replikę pucharu Europy, który reprezentacja Grecji zdobyła w 2004 roku. Co najważniejsze i niespotykane, puchar można wziąć do ręki i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy piłkarski mistrz!

W muzeum dedykowanym najbardziej znanemu sportowi na świecie doskonale bawią się rodziny z dziećmi, wśród których spora część wychodzi z niego z całą kolekcją zdjęć z koszulką ulubionego piłkarza. Najmłodsi bowiem za pozwoleniem obsługi często przymierzają i dotykają wyjątkowych eksponatów.

Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami futbolu, to warto poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca, w którego stworzenie włożono mnóstwo pracy i zachwycić się sposobem przekazywania każdego najmniejszego detalu o piłkarskim świecie.

Chania Muzea, które warto odwiedzić - Muzeum Futbolu

źródło zdjęcia: Getty Images /  Milenius

Muzeum Minoan’s World

Adres: Chania, Ipsilanton 10

Jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić na Krecie całą rodziną, to na całej wyspie nie znajdziemy lepszego obiektu! Położone nieopodal portu interaktywne muzeum 3D to atrakcja nie tylko dla najmłodszych.

Każdy, nawet najmniejszy turysta wyjdzie stamtąd zachwycony i zaskoczony. Dlaczego? Wszystko dzięki kinowemu spektaklowi, który jak najwierniej odwzorowuje rzeczywistość i do samego końca nie pozwala widzowi się nudzić. Fotele poruszają się w każdym kierunku, woda tryska nam na twarz, podmuchy wiatru sprawiają, że kurczowo trzymamy się foteli, a wydobywający się ze szczelin dym wprowadza nastrój grozy i tajemniczości.

To niezwykłe i wartościowe muzeum w ten sposób stara się wprowadzić nas w świat minojskiej kultury i udaje mu się to w stu procentach. Po zakończonym filmie pozostaje czas na zdjęcia z trójwymiarowymi figurami i zachwyty nad tym, co właśnie przeżyliśmy, które raz po raz wydobywają się z ust naszych pociech.

Doskonała rodzinna atrakcja sprawia, że grecka wyspa nabiera innego wymiaru i od tego momentu postrzegana jest przez dzieci zupełnie inaczej, gdyż to właśnie tu działo się wszystko to, co niesamowitego ujrzeli na ekranie przed kilkoma minutami. Misja wykonana, ponieważ to właśnie najważniejszy cel muzeum: uświadamiać i edukować. Po wszystkim żal tylko, że całość minęła tak szybko i czas już na opuszczenie obiektu. To jedyny mankament, choć nie dla każdego, gdyż dzieci nudzą się dość szybko.

Zwiedzanie muzeum zajmuje około 45 minut i oprócz kilku pamiątkowych zdjęć próżno szukać tu innych atrakcji. Pozostaje mieć nadzieję, że obiekty takie jak ten powstawać będą w wielu miejscach, a te już istniejące będą się nieustannie rozrastać zapraszając całe rodziny. Nie ma bowiem nic lepszego niż nauka poprzez zabawę!

Chania: Muzea które warto odwiedzić - muzeum kultury minojskiej

źródło zdjęcia: Getty Images / Crowoman

Wielokulturowe dziedzictwo zbudowało wspaniałe miasto, które utworzone na mozaice wyjątkowych zabytków i wpływów zachwyca turystów po dziś dzień. Spędzając wakacje na Krecie, warto na liście atrakcji umieścić znajdujące się w mieście Chania muzea. Dzięki nim dowiemy się o morskiej historii miasta, poznamy przeszłość starożytnej kultury minojskiej, czując na własnej skórze, jak wyglądało życie w zamierzchłych czasach i przeżyjemy wywołujące gęsią skórkę emocje, jakie generuje futbol. Nie bójmy się odkrywać, ponieważ za drzwiami każdego muzeum kryje się fascynująca przygoda!

ZOBACZ RÓWNIEŻ