Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
28 Sty, 2019 - 00:00
Cesarskie cięcie – to musisz wiedzieć

Cesarskie cięcie – to musisz wiedzieć

Mariola Krzyżak

Czym cesarskie cięcie różni się od porodu naturalnego? Kto może z niego skorzystać i jak wygląda rekonwalescencja? Dowiedz się więcej!

Cesarskie cięcie to jedna z najważniejszych operacji ratujących zdrowie i życie we współczesnej medycynie. Dzięki zaawansowanej technice i latach doświadczeń lekarze są w stanie szybko i skutecznie zareagować w wielu sytuacjach, zapewniając kobiecie i jej potomstwu bezpieczeństwo.

Coraz popularniejszą praktyką jest także wykonywanie cięcia na życzenie przyszłych rodziców. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto zebrać najważniejsze informacje, które pozwolą nam na lepszą ocenę sytuacji. Jak wygląda cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie – wskazania do wykonania operacji

Tak zwana cesarka jest poważną operacją, która musi odbywać się w odpowiednich warunkach i przy zastosowaniu określonych zasad. Jej wykonanie często zaplanowane jest na długo przed datą rozwiązania. Czasami zachodzi taka potrzeba ze wskazań medycznych, a czasami to przyszła mama decyduje się na takie rozwiązanie bez potrzeby wskazywania konkretnych przyczyn.

Zdarza się jednak także tak, że cesarskie cięcie musi zostać wykonane nagle, pomimo tego, że rozpoczął się już poród naturalny. W jakich przypadkach zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu operacji?

Planowane cesarskie cięcie ze wskazań medycznych

Najczęściej decyzja o potrzebie wykonania cesarki zapada ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka. W wielu przypadkach poród siłami natury byłby zbyt dużym zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia. Przykładowe wskazania do wykonania operacji mogą być następujące:

  • choroby okulistyczne matki,
  • choroby kardiologiczne,
  • choroby psychiczne matki,
  • łożysko przodujące,
  • zbyt duże dziecko w stosunku do miednicy matki,
  • schorzenia ortopedyczne,
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka np. ułożenie poprzeczne,
  • ciąża mnoga.

Dowiedz się więcej: Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Planowane cesarskie cięcie na życzenie

Bardzo wiele kobiet nie jest w stanie znieść lęku przed bólem lub utratą kontroli nad sytuacją. Z takim stanem nierozłącznie wiąże się poród naturalny. Z tego względu coraz więcej szpitali oferuje tzw. cesarkę na żądanie. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wskazywania konkretnego uzasadnienia dla naszej decyzji.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Nagłe cesarskie cięcie

Przeprowadzenie nieplanowanej wcześniej operacji konieczne jest zazwyczaj już w trakcie porodu siłami natury. Rodzenie dziecka jest niezwykle dynamiczną akcją, która może przynieść niespodziewane zdarzenia wymagające od personelu medycznego natychmiastowego działania.

Lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu operacji w trakcie I lub II fazy porodu. Wskazaniem w takiej sytuacji może być problem ze zmieszczeniem się maluszka w kanale rodnym, zbyt wolne rozwieranie się szyjki macicy czy pogorszenie się stanu zdrowia matki.

Ze strony dziecka każda nieprawidłowość zaobserwowana na KTG może stać się powodem do wykonania cesarki. 

Nagłe cesarskie cięcie może być także konieczne na długo przed planowanym terminem. Może być ono spowodowane wystąpieniem symptomów odklejania się łożyska czy stanu przedrzucawkowego. Powodem wczesnej cesarki mogą być także zaburzenia tętna płodu, które mogą wskazywać na poważny stan dziecka zagrażający jego życiu.

Dowiedz się więcej: Plan porodu (wzór) – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Cesarskie cięcie - może być planowane lub przeprowadzane w wyniku komplikacji podczas porodu naturalnego

źródło zdjęcia: Getty Images / AngelIce

Cesarskie cięcie – jak wygląda operacja?

Cesarka to poważna, najczęściej planowana operacja, która odbywa się według ściśle określonych procedur.

Przygotowanie do cesarki

Jeżeli nasze cięcie cesarskie odbędzie się planowo, warto wiedzieć, jak będą wyglądać przygotowania do niej. W większości przypadków na oddział szpitalny zostaniemy przyjęci już dzień wcześniej.

Operacje tego typu odbywają się zazwyczaj w godzinach przedpołudniowych. Pielęgniarka lub lekarz poinformują nas o tym, że naszym ostatnim posiłkiem powinna być kolacja. Potem możemy już tylko pić. Rano natomiast musimy być zupełnie na czczo. Przed operacją będziemy musiały także ogolić nasze włosy łonowe w miejscu wykonania nacięcia. Nie powinno się mieć także pomalowanych paznokci. Wieczorem oraz rano pacjentka powinna się wykąpać. Na kilka godzin przed operacją zostanie podana kroplówka z elektrolitami.

Znieczulenie przy cesarce

Jeżeli cesarskie cięcie jest planowane, najprawdopodobniej zostanie zastosowane znieczulenie podpajęczynówkowe. Jest ono podawane poprzez wbicie cienkiej igły pomiędzy kręgi. Przyszła mama zostanie więc  poproszona o położenie się na boku lub podciągnięcie nóg do siebie podczas siedzenia. W takich pozycjach kręgi są od siebie maksymalnie oddalone, co ułatwia prawidłowe wkłucie. Zabieg ten nie jest bolesny, jednak wiele osób odczuwa dyskomfort psychiczny podczas jego wykonywania.

Tego typu znieczulenie gwarantuje przyszłej mamie zachowanie pełnej świadomości, dzięki czemu będzie mogła w jak najlepszy możliwy sposób uczestniczyć w przyjściu na świat swojego dziecka. Kobieta nie będzie odczuwać bólu, natomiast będzie czuć dotyk. Uczucie szarpania czy rozciągania podczas cesarki jest naturalne. Nie musimy się jednak martwić. Ginekolog zazwyczaj uprzedza o tym, co możemy w danym momencie poczuć. Pamiętajmy także, że każdym wrażeniem zmysłowym, które wzbudza w nas niepokój, możemy podzielić się z anestezjologiem lub położną.

W przypadku, kiedy decyzja o cesarce zapada nagle, stosuje się zazwyczaj pełne znieczulenie ogólne. Tego typu narkoza jest bezpieczniejsza i można ją zastosować z mniejszym zapasem czasu.

Dowiedz się więcej: Przygotowanie do porodu krok po kroku

Cesarskie cięcie - znieczulenie podpajęczynówkowe pozwala kobiecie zachować świadomość i powitać dziecko

źródło zdjęcia: Getty Images / LPETTET

Jak przebiega operacja?

W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego przyszła mama przez całą operację będzie spać, a bezpośrednio po jej zakończeniu zostanie przewieziona na salę intensywnej opieki medycznej, gdzie będzie przez jakiś czas dochodzić do siebie. Dziecko zostanie jej pokazane dopiero po czasie potrzebnym do odzyskania świadomości.

W większości przypadków przyszła mama będzie jednak znieczulona podpajęczynówkowo. Dzięki temu cesarskie cięcie będzie przebiegać więc w pewnym sensie podobnie do naturalnego porodu.

Kobieta zachowuje bowiem pełną świadomość i zza kotary umieszczonej na wysokości klatki piersiowej może wyczekiwać na pojawienie się na świecie swojego maleństwa. Pacjentka zostaje ułożona na wznak z rękami ułożonymi na specjalnych wspornikach. Przez cały czas będzie pod opieką anestezjologa.

Pomimo znieczulenia mama będzie odczuwać poczynania lekarzy w postaci pociągnięć i szarpnięć oraz wrażenia rozpychania. W tym czasie lekarz wraz ze swoją asystą natnie kolejno powłoki brzucha na wysokości około dwóch palców powyżej spojenia łonowego.

Nacięcie będzie mieć długość około 15 centymetrów. Kiedy dotrze już do macicy, nacina jej mięsień i rozpoczyna wydobywanie dziecka. Podobnie jak w przypadku porodu siłami natury także tutaj zazwyczaj pierwsza na świat wydostaje się główka. Do tego momentu operacja trwa zazwyczaj około 30 min. Najdłuższym jej etapem jest natomiast zszywanie powłok brzusznych, które może trwać nawet godzinę.

Bardzo ważne jest, aby po wydobyciu dziecka mama miała możliwość nie tylko zobaczenia go, ale także przytulenia do piersi. Kontakt „skóra do skóry” jest niezwykle istotny. Jeżeli w naszym szpitalu nie praktykuje się takiej metody, warto zadbać o to, aby to tata obecny przy cięciu mógł przyłożyć maluszka do swojej nagiej skóry.

Dowiedz się więcej: Poród kleszczowy – to musisz wiedzieć!

Cesarskie cięcie - nacięcie podczas operacji ma około 15 cm

źródło zdjęcia: Getty Images / gdinMika

Połóg po cesarskim cięciu

Wiele przyszłych mam boi się cesarki ze względu na to, że okres połogu się wydłuża względem naturalnego porodu. Takie wrażenie jest spowodowane faktem, że cięcie jest poważną operacją, po której konieczna jest rekonwalescencja. Bezpośrednio po zabiegu w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego kobieta może odczuwać znaczne osłabienie, ból rany, drgawki wywołane wrażeniem zimna czy drętwienie kończyn.

W zależności od indywidualnych predyspozycji będziemy dostawać przez pewien okres po operacji środki przeciwbólowe. Niezwykle ważna po tego typu zabiegu jest szybka pionizacja, w której pomoże nam pielęgniarka.

Po cesarskim cięciu będą pojawiać się także symptomy typowe dla połogu po porodzie naturalnym. Wystąpi więc standardowe krwawienie oczyszczające organizm. Do szpitala warto więc zabrać specjalne, chłonne podpaski. Przydadzą się także wysokie, luźne majtki, które nie będą uciskać i podrażniać rany.

Cesarskie cięcie w przypadku wielu ciąż jest jedyną szansą na bezpieczne rozwiązanie. Pomimo tego, że okres dochodzenia do siebie może okazać się nieco dłuższy niż w przypadku porodu siłami natury, nie warto się obawiać takiej operacji. Jest ona wykonywana dla dobra mamy i dziecka, a współczesna medycyna dzięki swemu zaawansowaniu jest w stanie w szybki i skuteczny sposób reagować na wszelkie niespodziewane wydarzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ