Michał Nielub
Michał Nielub
26 Mar, 2019 - 12:42
Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Michał Nielub

Planowanie to ważna część każdej podróży. Świadomość tego, jak rysują się ceny we Włoszech, umożliwia zaplanowanie budżetu na wycieczkę do ciepłej Italii.

Warto poznać ceny we Włoszech, by przygotować się na koszty, które poniesiemy podczas urlopu, a także ustalić swój harmonogram dnia. Od puli pieniędzy przeznaczonej na wyjazd zależy przecież co i gdzie będziemy jadać, w jakim miejscu mieszkać, a także które z licznych atrakcji gorącej Italii uda się nam zobaczyć.

Dobra organizacja pozwala na zaplanowanie świetnych wakacji na każdą kieszeń, o ile tylko wcześniej przeanalizujemy przyszłe wydatki. Dobrze wiedzieć, że ceny we Florencji będą się znacząco różnić od kosztów pobytu w niewielkim toskańskim  miasteczku, podobnie jak inaczej kształtować się będzie wartość rachunku w prowincjonalnej tawernie względem eleganckiej restauracji na rynku dużego miasta.

Koszt dotarcia do Włoch

U początku rozważań nad spędzeniem wakacji we Włoszech często stoi kwestia kosztu dotarcia na miejsce. Podczas robienia rekonesansu, ile kosztuje bilet do Włoch, warto posiłkować się coraz bardziej popularnymi internetowymi porównywarkami cen.

Przelot samolotem

Może się okazać, że za bilet na przelot w konkretnym dniu zapłacimy nawet kilkukrotnie mniej niż tydzień później. Planowanie wakacji względem narzuconych dat przylotu i wylotu nieco nas ogranicza, ale pozwala zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze, które na miejscu można wydać na wspaniałe pamiątki, lokalne przysmaki czy wejściówki do muzeum.

Warto też pamiętać, że z Polski do Włoch latają tanie linie lotnicze, których bilety zakupione z odpowiednim wyprzedzeniem potrafią być w bardzo korzystnych cenach.

Przejazd samochodem

Zakładając, że na miejsce dotrzemy swoim własnym pojazdem, należy liczyć się nie tylko z kosztem benzyny, droższej o 25-30 % niż w Polsce, ale również innymi opłatami. Należą do nich chociażby koszty winiety na autostrady w krajach, przez które trzeba przejechać, by dostać się do miejsca docelowego.

Przy założeniu, że nasz wyjazd zamknie się w obrębie 10 dni, winieta czeska na ten czas to koszt 12,50 euro, czyli około 50 złotych, a winieta austriacka – 9 euro, czyli około 40 złotych.

Ponadto ceny we Włoszech za poruszanie się po tamtejszych autostradach mogą oscylować nawet wokół 100-150 euro, czyli 450-700 polskich złotych.

Ceny we Włoszech - włoskie autostrady są płatne

źródło zdjęcia: Getty Images / Darwel

Ceny we Włoszech – pokoje, hotele, apartamenty

Ceny noclegów we Włoszech są dość zróżnicowane, na co składa się cała gama różnych czynników. Wszystko zależy od miejsca pobytu (miejscowości nastawione na turystykę są z oczywistych względów nieco droższe), od tego, czy wybieramy się  na urlop w sezonie, czy też poza nim lub też od rodzaju pokoju, na jaki się zdecydujemy.

Nocleg w hotelu

Ceny we Włoszech nie należą do niskich. W przeliczeniu na naszą walutę koszt doby hotelowej w przeciętnym obiekcie wynosi od 200 do nawet 800 złotych.

Żeby znaleźć tańsze rozwiązania, warto korzystać z porównywarki cenowej w Internecie lub oferty zakupów grupowych, które pozwalają zaoszczędzić całkiem spore sumy pieniędzy.

Nocleg w prywatnym mieszkaniu

Wysokie ceny w Rzymie –  jednego z najważniejszych celów turystycznych we Włoszech – spędzają czasem turystom sen z powiek. W tej sytuacji z pomocą przychodzą portale takie jak Hotels Combined czy Airbnb, które umożliwiają wynajem prywatnego mieszkania od rodzimych mieszkańców włoskich miast i miasteczek.

Oprócz znacząco niższej ceny istotnym walorem takiej opcji noclegowej jest możliwość obcowania z żywą kulturą codziennego życia i obyczajowością gościnnych Włochów.

Agroturystyka we Włoszech

Oprócz oferty pięknych włoskich miast skrywających na każdym rogu skarby zamierzchłych czasów Włochy to również wiejska sielanka, przepyszne lokalne jedzenie, świeże i ekologiczne produkty, ciekawa fauna i flora.

By dotknąć prowincjonalnych regionów pięknej Italii, warto wybrać wczasy agroturystyczne. Tego typu obiekty często oferują posiłki samodzielnie przyrządzane przez właścicieli z wyhodowanych warzyw i owoców, świeże wypieki czy atrakcje w postaci bliskości zwierząt hodowlanych.

Ceny we Włoszech także na wsi nie należą do najniższych, ale z pewnością wypadają korzystniej aniżeli noclegi w wielkomiejskich obiektach.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyszukiwarki hoteli i noclegów na świecie

Ceny noclegów we Włoszech zależą od lokalizacji i standardu

źródło zdjęcia: Getty Images / gerenme

Ceny we Włoszech – produkty żywnościowe

Ceny żywności we Włoszech są, jak łatwo się domyślić, nieco wyższe niż w Polsce, ale przy racjonalnym obracaniu pieniędzmi, już za przyzwoitą kwotę da się spędzić naprawdę udane wakacje. Zwłaszcza jeśli będziemy stosować się do kilku zasad, takich jak:

  • unikanie drogich restauracji w centrum miast,
  • korzystanie z promocji,
  • zakup produktów, na które w danym okresie jest sezon.

Warzywa i owoce

Cena owoców i warzyw, takich jak truskawki, winogrona, ziemniaki czy pomidory waha się od 2 do 4 euro za kilogram. Droższe są oczywiście popularne włoskie przysmaki, takie jak figi, granaty czy suszone owoce. Na targach można jednak znaleźć prawdziwe okazje, takie jak arbuz w cenie 0,5 euro za kilogram.

Mięso i ryby

Choć statystycznie ceny mięsa we Włoszech nie należą do niskich, warto skorzystać z okazji i spróbować ryb, a także owoców morza, które w Polsce zdają się być ekskluzywnym i często niedostępnym przysmakiem. Tańszy niż w naszym kraju jest chociażby tuńczyk czy mule.

Ceny we Włoszech - żywność jest droższa niż w Polsce

źródło zdjęcia: Getty Images / tunart

Ceny we Włoszech – restauracje

Przekrój cen we włoskich lokalach jest naprawdę różnorodny. Najlepsze z punktu widzenia portfela oraz z perspektywy jakości lokalnego jedzenia jest stołowanie się w miejscach, w których jadają miejscowi. Jest to zawsze gwarancja dobrej ceny i świeżych produktów.

Lokale na obrzeżach

Warto stawiać na niewielkie knajpki, które pomimo braku zachwycającego wystroju przepełnione są gwarem włoskich (wyjątkowo ożywionych) rozmów i pozwalają spróbować prawdziwych włoskich potraw. Rodzimi mieszkańcy Włoch w końcu także zwracają uwagę na ceny oraz smak dań, a jednocześnie mają już pewne obycie i doświadczenie – zatem wiedzą, gdzie znaleźć najlepsze jedzenie. Regionalne rosticcerie (bary szybkiej obsługi) potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych smakoszy.

Hotelowy bufet

Złotą radą dla turystów, którzy decydują się na nocleg w hotelu, jest korzystanie z opcji „bed and breakfast”, czyli oferty hotelowej ze śniadaniami (i nie tylko) w formie bufetu. Już na etapie poszukiwań odpowiedniego noclegu można ograniczać swoje poszukiwania wyłącznie do przybytków ze śniadaniem wliczonym w cenę.

Nie jest to znacząco większy koszt – czasem nawet porównywalny – jednak pozwoli on na ograniczenie kosztów jedzenia na mieście i przyśpieszenie najważniejszego posiłku w ciągu dnia, którym można najeść się do syta.

Pizza we Włoszech

Grzechem byłoby przyjechać do Włoch i nie skosztować tradycyjnej pizzy, której rodzajów jest w istocie niemało  – każdy włoski region poszczycić się może swoim rodzajem tego pysznego placka wypiekanego zazwyczaj w piecach opalanych drewnem lub na gorącym kamieniu.

Choć jest to potrawa warta każdej ceny, we Włoszech należy ona raczej do tańszych i szybkich propozycji, w sam raz dla zwiedzających, którzy za jedyne 2 euro mogą zakupić kawałek pizzy do ręki i dalej wędrować włoskimi ulicami, rozkoszując się jej smakiem.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje we Włoszech – na czym zaoszczędzić?

Ceny we Włoszech - najdroższe są restauracje w zabytkowych centrach miast

źródło zdjęcia: Getty Images / maroznc

Ceny atrakcji we Włoszech

Włochy nie bez powodu nazywane są kolebką kultury europejskiej. Turystów czeka tu moc atrakcji, takich jak muzea o różnych profilach tematycznych, spektakle i koncerty w światowej sławy teatrach lub filharmoniach oraz parki narodowe o zróżnicowanej faunie i florze.

O ile wstęp do świątyń (np. w Katanii czy Bolonii) nie zawsze jest biletowany, o tyle koszt zwiedzania ich z przewodnikiem oscyluje już wokół 5-10 Euro. Wejściówki do muzeów i galerii to koszt od 8-12 Euro (np. Galeria dell’Academia czy Galeria Uffizi we Florencji). Do biletu należy także doliczyć koszt rezerwacji, bez której zazwyczaj nie sposób dostać się do największych atrakcji we Włoszech.

Droższe są ceny biletów do popularnych ośrodków kulturalnych. Przykładowo wejściówki do Teatru Massimo wynoszą od kilkunastu do ponad 100 Euro za sztukę.

Ceny we Włoszech są dość wysokie jak na kieszeń przeciętnego Polaka, jednak wystarczy dobrze przemyśleć swój wyjazd, by zracjonalizować wydatki i wyciągnąć ze swojej podróży jak najwięcej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ