Michał Nielub
Michał Nielub
22 Lip, 2018 - 02:00
Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Grecji?

Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Grecji?

Michał Nielub

Grecja to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Planując wakacje warto wcześniej sprawdzić m.in. ceny w Grecji.

Kojarząca się od zawsze z błękitnym morzem, gorącym klimatem, bogatą kulturą i niskimi cenami Grecja wciąż kusi i hipnotyzuje wielu podróżników z całego świata. Jej świetne położenie z długą linią brzegową przeplataną górami zapewnia niepowtarzalny mikroklimat.

Niezwykle bogata tradycja oraz historia gwarantują moc atrakcji w chwilach wolnych od plażowania. Do niedawna Grecja uchodziła też za stosunkowo tani kraj, a jak to jest obecnie? Poniższy artykuł jest swego rodzaju przewodnikiem po cenach w Grecji, który pomoże oszacować Ci wydatki związane z żywnością, hotelami czy komunikacją podczas urlopu w tym pięknym kraju.

Ceny w Grecji – transport

Do Grecji z Polski dostaniemy się stosunkowo łatwo i tanio. Bezpośrednie loty do Grecji oferowane są z kilku lotnisk w Polsce, m.in. z Warszawy, Poznania czy Wrocławia. Dzięki temu w kilka godzin znajdziemy się w Atenach, Salonikach, na Krecie czy Korfu.

W zależności od miesiąca i lotniska, z którego lecimy, możemy znaleźć bilety zarówno za ok. 200 zł za osobę, jak i ponad 1 000 zł za osobę. Średnie ceny biletów to jednak około 400 zł od osoby.

W przypadku, gdy nie mamy wykupionych wczasów all inclusive, najprawdopodobniej będziemy musieli sami zorganizować sobie transport do hotelu. W tym miejscu mamy do wyboru kilka możliwości:

 • Autobusy – stanowią najprawdopodobniej najlepszy wybór. Grecja bowiem ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń obejmującą nawet małe wioski. Miasta w Grecji z kolei charakteryzują się dobrze zorganizowaną komunikacją miejską – przystanki są praktycznie na każdej ulicy, a autobusy jeżdżą regularnie. W Atenach za bilet jednorazowy (ważny 90 minut od momentu skasowania) zapłacimy 1,40 euro. Na Krecie jest nieco drożej – za bilet z lotniska do centrum Chanii zapłacimy 2,30 euro.
 • Pociągi – niezbyt popularne wśród Greków ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę kolejową. Sieć kolejowa w Grecji łączy tylko większe miasta, dlatego też pociągi wybierane są przez turystów pragnących zrobić sobie objazdowe wakacje. Za przykładową trasę z Aten do Meteorów (stacja Kalambaka) zapłacimy od 14 euro.
 • Wynajem samochodów – zarówno na kontynencie, jak i przede wszystkim na wyspach, istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć wypożyczalni samochodów. Samochody stanowią najwygodniejszy środek lokomocji i dobry sposób na zwiedzenie Greckich wysp. Koszt wynajęcia Fiata Pandy to ok. 40-60 euro/dzień na wyspach i kilka euro mniej na kontynencie.
 • Rejsy – dość popularny ze względu na topografię Grecji środek transportu. Promy odpływają z Pireusu (miejscowe) lub Patry (międzynarodowe). Dopłynąć można na każda wyspę, choć warto zakupić wcześniej bilet. Rejsy jednak mogą trwać od kilku do kilkunastu godzin. Przykładowy rejs z Pireusu na Santorini to koszt min. 20 euro i podróż trwająca 7,5 godziny. Za rejs do Eginy zapłacimy 8 euro i popłyniemy w ok. 1 godz.15 min.
 • Taksówki – stosunkowo tanie, choć warto wiedzieć co i jak zamawiać. Dobrze, jeśli taksówkę zamówi nam rodowity Grek (jak to bywa w bardzo turystycznych miejscach na całym świecie, taksówkarze nie zawsze są uczciwi względem turystów). Pamiętajmy też, aby cenę kursu ustalić przed wejściem do taksówki.

Ateny oferują również metro oraz obsługę firmy Uber. Metro jest tanie i szybkie, będąc popularnym środkiem transportu zarówno wśród Greków, jak i turystów. Podobnie Uber, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Hotele w Grecji

Ceny noclegów w Grecji są zróżnicowane w zależności od standardu, odległości od głównych atrakcji oraz pory roku. Planując urlop w Grecji, warto już wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Z reguły można wtedy liczyć na nieco niższe stawki. Szacunkowe ceny w Grecji za nocleg w centrum turystycznego miasta wyglądają następująco:

 • 5-gwiazdkowy hotel – 200-300 euro,
 • 4-gwiazdkowy hotel – 80-150 euro,
 • 3-gwiazdkowy hotel – 60-130 euro,
 • Apartamenty prywatne – od 50 euro,
 • Kempingi – 5-15 euro.

Powyższe ceny są orientacyjne i dotyczą miejscowości Ateny oraz Chania (koszt noclegów może wzrastać wraz z malejącą odległością od centrum).

Kuchnia Grecka – cennik

Należąca do jednej z najpyszniejszych na świecie kuchnia grecka zasmakuje przede wszystkim fanom ryb i owoców morza, podawanych tutaj w przeróżnych formach. Poza tym tutejsza kuchnia słynie również z oliw i win dodawanych chętnie do posiłków.

Najtańszym daniem, niezależnie od miejsca, są bez wątpienia słynne Souvlaki (mięso, frytki oraz surówka zawinięte w chlebek pita), za które zapłacimy 2-3 euro. Podobnie zapłacimy za falafel w kanapce czy humus. Nieco droższymi pozycjami będą mussaka czy dania rybne – od 8 euro w zależności od miejsca.

Za obiad w restauracji zapłacimy od 8 do 25 euro od osoby. Do tego dochodzi jeszcze koszt napojów w wysokości od 3 do 5 euro. W przypadku małych restauracyjek możemy się liczyć z kosztami 10-13 euro od osoby, wliczając w to także chlebek i napoje. Ceny w Atenach są nieco wyższe w porównaniu z pozostałymi miastami na kontynencie i można je porównać do cen na Korfu czy Krecie.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Targ rybny.

Ceny atrakcji w Grecji

Wybierając się na wycieczkę do Grecji, nie sposób wręcz pominąć niezwykle bogatej architektury czy sztuki, sięgających czasów starożytnych. Jak kształtują się ceny w Grecji dla różnego rodzaju atrakcji turystycznych? Wszystkie zabytki w Grecji, które znajdują się pod opieką rządu mają obniżone o 50% ceny biletów podczas sezonu zimowego (od 1 listopada do 31 marca).

Ponadto zarówno osoby poniżej 18 roku życia, jak i studenci w Grecji posiadają dodatkowy przywilej – do wielu atrakcji wchodzą bezpłatnie. Jeżeli chcemy skorzystać z różnego rodzaju wycieczek fakultatywnych, oferowanych przez lokalne biura podróży, przygotujmy się na koszt minimum 30 euro od osoby. Możemy w ten sposób zwiedzić wiele zapierających dech w piersiach miejsc, takich jak Delfy, Meteory, Filipia i wiele innych.

Ceny przykładowych atrakcji w Grecji kształtują się następująco:

 • Akropol – 20 euro lub 30 euro za bilet łączony z innymi atrakcjami (poza sezonem odpowiednio 10 i 15 euro)
 • Stadion Panatenajski – 5 euro (2,5 euro poza sezonem)
 • Delfy – stanowisko archeologiczne wraz z muzeum – 12 euro (6 euro poza sezonem)
 • Mykeny – stanowisko archeologiczne wraz z muzeum – 12 euro (6 euro poza sezonem)
 • Świątynia Posejdona (przylądek Sunion) – 8 euro (4 euro poza sezonem)
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach – 10 euro (5 euro poza sezonem)
 • Muzeum Motoryzacji w Atenach – Hellenic Motor Museum – 8 euro (5 euro poza sezonem)
 • Pałac w Knossos (Kreta) + Muzeum Archeologiczne w Heraklionie (Kreta) – bilet łączony – 16 euro (8 euro poza sezonem), bilet ważny 3 dni
 • Saloniki – bilet łączony (biała wieża + stanowiska archeologiczne + muzeum kultury bizantyjskiej + muzeum archeologiczne) – 15 euro (8 euro poza sezonem)
 • Zamek Platamonas (niedaleko Salonik) – 2 euro
 • Meteory – wejście na teren jednego klasztoru – 3 euro (3 euro również poza sezonem)

Ponadto W Grecji znajdziemy również całkiem sporo atrakcji, które możemy zwiedzić za darmo.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11 >>

Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Wakacje w Grecji.

Ceny w Grecji są przystępne dla każdego turysty

Wbrew niektórym opiniom, Grecja jest wciąż stosunkowo tanim krajem na wakacje. Poziom cen uległ obniżeniu po kryzysie w 2009 roku i jak widać ceny w Grecji wiele nie odbiegają np. od kosztów pobytu w Chorwacji. Pamiętajmy jednak o tym, iż ceny w Grecji kontynentalnej mogą być nieco niższe od tych na wyspach.

Minimalny budżet, jaki powinniśmy przygotować sobie na jeden dzień to około 45 euro. Jeżeli chcemy zaś odpoczywać w komfortowych warunkach, bez ograniczeń odwiedzając restauracje czy puby, warto przygotować się na wydatek rzędu 100-130 euro dziennie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ