Justyna Dębowska
Justyna Dębowska
05 Gru, 2017 - 01:00
Catering wigilijny - czy to się opłaca?

Catering wigilijny – czy to się opłaca?

Justyna Dębowska

Można rzec, że catering wigilijny zdobywa coraz większą popularność. Dowiedz się, czy jest dobrą opcją na tak wyjątkowy dzień w roku i kiedy się opłaca.

Wielu z nas rokrocznie zastanawia się, jak zorganizować Wigilię tak, by było rodzinnie, smacznie i by nie paść przy tym ze zmęczenia. Jeśli mamy wsparcie babć czy ciotek, które wyręczą nas w przygotowaniu co bardziej pracochłonnych potraw (tak, przygotowanie uszek czy pierogów dla kogoś, kto nie robi tego na co dzień, to nie lada wysiłek), możemy pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu pozostałych potraw świątecznych.

A co jeśli zostajemy z tym sami i dodatkowo musimy zostać w pracy do wigilijnego popołudnia? Coraz popularniejszą opcją jest catering wigilijny, który oszczędzi nam stresu i pośpiechu związanego z przedświątecznymi zakupami i gotowania po nocach.

Catering wigilijny – kiedy na tak

 • Gdy dużo pracujemy i nie mamy wolnego w Wigilię;
 • Jeśli nie lubimy bądź nie potrafimy gotować;
 • Kiedy chcemy zróżnicować menu ze względu na wymagania dietetyczne uczestników kolacji;
 • Gdy podczas wieczerzy wigilijnej spotykamy się w nielicznym gronie – przygotowanie tradycyjnej kolacji złożonej z 12 dań wigilijnych to duży wysiłek, przecież każde danie należy przygotować, a potem zjeść – w przypadku dwóch osób może się to wiązać ze sporym marnotrawstwem. Catering w tej sytuacji jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem;
 • Jeśli lubimy eksperymentować – dzięki cateringowi możemy wyjść poza tradycyjne ramy kolacji wigilijnej wyniesionej z domu.

Dowiedz się więcej: Święta w górach – 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie >>

Catering wigilijny – kiedy na nie

 • Gdy każdy będzie miał swój wkład w przygotowanie potraw – opcja dla licznych rodzin. Łatwiej zorganizować Wigilię, jeśli wykonanie potraw rozdzielimy na  kilka gospodarstw domowych. Może się umówić w ten sposób, że każdy przygotuje to, co robi najlepiej i najszybciej. Catering finansowo opłaca się bardziej w przypadku mniejszej liczby osób, w liczniejszym gronie lepiej natomiast gotować samemu;
 • Kiedy cenimy tradycję i lubimy przygotowywać kolację wigilijną – znajdą się wśród nas tacy, którzy na co dzień nie gotują, ale w okresie przedświątecznym zamieniają się w mistrzów kuchni i z największą przyjemnością przygotowują menu wigilijne;
 • Gdy nie lubimy eksperymentować – jeśli nie wyobrażamy sobie Wigilii bez uszek czy kapusty z grzybami zrobionych według tajemnego rodzinnego przepisu, nauczmy się jak najszybciej robić to samodzielnie, żeby tradycyjne receptury nie zaginęły w zalewie nowoczesności.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce >>

Catering świąteczny – kiedy zamawiać

Jeśli chcemy skorzystać z cateringu wigilijnego, oznacza to, że zwrócimy się do jednej z firm cateringowych funkcjonujących na rynku. Dobrze, jeśli mamy kogoś sprawdzonego.

Jeśli natomiast jeszcze nie mamy kontaktu do żadnej sprawdzonej firmy – warto wtedy zdać się na opinię przyjaciół, bo rynek obfituje w różnorodne (lepsze i gorsze) oferty cateringu na Święta. Pamiętajmy, że im wcześniej zamówimy, tym lepiej – najlepsi nie przyjmują zamówień tuż przed Świętami!

Dowiedz się więcej: Najsmaczniejsze ciasta wigilijne na świąteczny stół >>

Catering wigilijny - czy to się opłaca? - barszcz wigilijny

Catering dietetyczny – oferta na święta

Większość firm oferujących catering dietetyczny ma w swojej ofercie również catering świąteczny. Ci z nas, którzy na co dzień korzystają z cateringu dietetycznego i nie chcą lub nie będą w stanie samodzielnie przygotować potraw na Wigilię, są w korzystnej sytuacji, gdyż nie muszą martwić się kogo wybrać – wybiorą znaną i cenioną sobie firmę cateringową.

A co jeśli na co dzień nie korzystamy z cateringu dietetycznego? Czym jest catering dietetyczny? Jest to sposób odżywiania się dla osób:

 • zapracowanych,
 • nielubiących gotować,
 • takich, które z różnych względów chcą lub muszą być na jakiejś specyficznej diecie, a nie mają pojęcia o przygotowaniu takich posiłków lub nie mają na to czasu.

Dowiedz się więcej: Wigilia bez glutenu, mleka i jajek – jak to zrobić łatwo i smacznie? >>

Jest to również forma odżywiania się wybierana przez osoby samotne (które większość życia spędzają w pracy) i przez to szczególnie popularna w dużych miastach. Firma przygotowująca takie potrawy przywozi w wybrane miejsce:

 • codziennie – zestaw posiłków na jeden dzień lub
 • co drugi dzień – zestaw posiłków na dwa dni.

Zestaw dzienny zróżnicowany jest ze względu na liczbę kalorii (1000, 1500, 2000, a nawet więcej) i preferencje kulinarne, np.:

 • bezglutenowy,
 • bezlaktozowy,
 • wegetariański,
 • wegański,
 • dla cukrzyków,
 • dla sportowców.

Dowiedz się więcej: Przepis na naleśniki bez jajek, mleka lub glutenu >>

Lista ta nie wyczerpuje kulinarnych możliwości gdyż w dużych miastach możemy wybierać wśród wielu firm cateringowych, które mają bogatą i zróżnicowaną ofertę. Każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. Najkorzystniejsze cenowo są zamówienia na cały miesiąc.

Najczęściej wybierane są zestawy obejmujące tylko dni robocze. Ceny miesięcznych zestawów na 5 dni w tygodniu zaczynają się od 1 000 zł (dla 1000 kalorii). Nie zniechęcajmy się jeśli mieszkamy w mniejszym mieście – oferta firm cateringowych nie jest wprawdzie tak bogata, jak w dużych miastach, ale jest. Warto sprawdzić!

Dowiedz się więcej: Na czym polega dieta pudełkowa i jak wybrać najlepszą? >>

Jeśli chodzi o ofertę świąteczną, niektóre firmy oferujące catering dietetyczny na co dzień, mają w swojej ofercie catering wigilijny, który będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb – wegański, dietetyczny czy dla cukrzyków. Najlepiej byłoby, gdyby był to dostawca, z którego usług już korzystaliśmy i którego potrawy lubimy na co dzień.

Pamiętajmy, że niestety nie wszystkie potrawy oferowane przez takie firmy są smaczne. Najlepiej wybrać firmę, którą już znamy i lubimy! Dzięki temu sprawimy, że kolacją świąteczną będą cieszyć się, bez ryzyka dla zdrowia, i alergicy, i cukrzycy.

Catering wigilijny – pozostałe możliwości

Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani ofertą proponowaną przez cateringi wigilijne, nic straconego – poniżej przedstawiamy inne opcje na zamówienie dań świątecznych.

Sprawdźmy nasze ulubione restauracje

Jeśli stawiamy na jakość, warto zbadać ofertę miejsc, do których lubimy chodzić i których kuchnię doceniamy. Wielu restauratorów, włączywszy tych z najwyższej półki, ma w swojej ofercie catering okolicznościowy, w tym catering świąteczny. Czasem obejmuje on wszystkie dania świąteczne, czasem tylko wybrane potrawy np. barszcz czerwony, karpia w galarecie czy tradycyjne sałatki wigilijne.

Menu możemy dostosować do naszych potrzeb, gdyż jest ono ustalane indywidualnie – nie tylko dla liczby osób czy potraw (nie musimy korzystać z całej oferty jeśli część potraw chcemy przygotować sami), ale także w odniesieniu do preferencji kulinarnych, alergii czy nietolerancji.

Wybierając ofertę ulubionej restauracji minimalizujemy ryzyko otrzymania dań niesmacznych czy niskiej jakości, gdyż restauratorzy o wyrobionej renomie nie zaryzykują utraty stałych klientów. Potrawy świąteczne przygotowane przez naszego ulubionego restauratora z pewnością zaspokoją nasze wymagania!

Zapytajmy znajomych

Sprawdźmy, czy ktoś z naszych bliższych bądź dalszych znajomych nie prowadzi przypadkiem zamówień na przygotowanie potraw świątecznych.

Media społecznościowe i przyjaciele są świetnym pośrednikiem w szukaniu ofert osób, które gotują na Święta – także na zamówienie. Warto sprawdzić, czy ktoś w naszym mieście nie przygotowuje czegoś wspaniałego – może okazać się, że zadziała strategia wymiany coś za coś, czyli my zrobimy rewelacyjny barszcz z uszkami i wymienimy go za zupę rybną.

Jest to również okazja do spróbowania potraw przygotowywanych przez młodych utalentowanych kucharzy czy blogerów, których istnienia i talentów do tej pory nie byliśmy świadomi!

Catering wigilijny, pochodzący ze sprawdzonego źródła, dla zapracowanych, dla nielubiących gotować i kochających eksperymenty, wydaje się więc dobrym pomysłem. Sami musimy ocenić, do której grupy należymy i czy nasz budżet wytrzyma to finansowo (to rozwiązanie jednak kosztuje!). Oddając sprawy w ręce uznanym specjalistom możemy zyskać na czasie – odpocząć lub skupić się na relacjach rodzinnych. Zdecydowanie łatwiej to osiągnąć przy suto zastawionym stole, na którym znajdziemy nasze ulubione potrawy świąteczne, a których przygotowanie nie wymaga od nas ogromnego wysiłku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ