Mateusz Baj
Mateusz Baj
15 Wrz, 2017 - 02:00
Czym się wyróżnia budownictwo z lat 90.

Czym się wyróżnia budownictwo z lat 90.

Mateusz Baj

Co charakteryzuje budownictwo mieszkań powstałych w latach 90. i jak to się przekłada na koszty użytkowania mieszkania.

Architektura, jaka charakteryzuje budownictwo z lat 90.,  różni się już na pierwszy rzut oka od tej,  która dominuje obecnie. Nie są to jedyne różnice pomiędzy współczesnym budownictwem a budynkami stawianymi tuż po transformacji ustrojowej w Polsce.

Podejmując decyzję o wynajęciu mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, w jakich latach był budowany dany budynek. Ma to niebagatelne znaczenie, gdy chodzi o koszty wynajmu i użytkowania takiego mieszkania.

Na rynku nieruchomości dostępnych jest wiele mieszkań na wynajem, powstałych w różnych okresach. Można wynająć mieszkanie w przedwojennej kamienicy, bloku z wielkiej płyty budowanym w okresie PRL-u, domu powstałym w latach 90-tych, a także we współcześnie budowanych blokach.

Podejmując decyzję o wynajmie konkretnego mieszkania warto sprawdzić, kiedy budynek został wybudowany.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę >>

Budownictwo okresu transformacji

Lata 90. minionego wieku to okres, kiedy powoli do lamusa odchodzi wielka płyta, będąca symbolem budownictwa w okresie PRL-u. Bloki z wielkiej płyty charakteryzowały się niską jakością wykonania i szeregiem usterek, jakie dawały o sobie znać już od początku użytkowania mieszkań.

W latach 90. na rynku powstało szereg mniejszych lub większych firm deweloperskich, które rozpoczęły inwestycje oparte już na nowych, rynkowych zasadach. Niestety, firmy te nie posiadały jeszcze tak potrzebnego w tej branży doświadczenia. Co więcej, musiały zmierzyć się z wieloma nowoczesnymi technologiami, które nie były dostępne na siermiężnym rynku czasów PRL-u.

Powstałe w tym okresie budynki charakteryzują się zazwyczaj przede wszystkim niskiej jakości oknami. Produkujące je firmy – które zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu – nie miały ani doświadczenia potrzebnego do produkcji, ani odpowiedniego sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że w miarę upływu lat okna stawały się coraz lepsze i te powstałe pod koniec lat 90. można zazwyczaj uznać za całkiem solidne.

Oprócz kiepskiej jakości okien, wadą takich budynków jest ich docieplenie. Na początku lat 90. standardem było docieplenie budynków o grubości 10 cm. Co więcej, na rynku dostępnych było wiele rodzajów izolacji, które firmy łączyły ze sobą w dość dowolny sposób w celu obcięcia kosztów.

Budownictwo z lat 90. zazwyczaj charakteryzuje również brak infrastruktury, która teraz jest standardem. Nie we wszystkich blokach z tego okresu były montowane windy, rzadko myślano też o placach zabaw czy terenach zielonych, służących do odpoczynku.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – wady i zalety >>

Cena najmu to nie wszystko

Budynki z lat 90. w porównaniu z nowoczesnym budownictwem kusić będą nas przede wszystkim ceną najmu. Często ich atutem jest także korzystna lokalizacja, gdyż w tamtych czasach centra miast nie były jeszcze tak mocno zurbanizowane jak obecnie.

Decydując się na wynajem mieszkania w takim budynku należy przede wszystkim mieć na uwadze koszty związane z ogrzewaniem. Nieszczelne okna i niskiej jakości docieplenie budynku mogą bowiem spowodować, że koszt użytkowania takiego mieszkania może być znacznie wyższy niż lokalu w nowoczesnym budownictwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ