Sandra Lepsza
Sandra Lepsza
19 Gru, 2017 - 15:45

Budowanie marki. Jaka jest różnica pomiędzy wizerunkiem a tożsamością?

Sandra Lepsza

Poznaj podstawowe różnice między wizerunkiem a tożsamością. Dowiedz się, co konkretnie oznaczają oba pojęcia oraz dlaczego ich znajomość jest tak ważna.

Jeśli na co dzień zajmujesz się brandingiem, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule nie powinna stanowić dla Ciebie problemu. W przeciwnym wypadku możliwe jest, że gdy słyszysz o „wizerunku marki”, błędnie przypisujesz mu definicję prawidłową dla tożsamości. To całkiem popularne zjawisko, dlatego tym chętniej wytłumaczę Ci, na czym polega różnica.

Wizerunek – jak inni Cię postrzegają?

Obraz danej marki wyklarowany w umysłach konsumentów i użytkowników korzystających z jej dóbr to wizerunek. Tworzy się z indywidualnych odczuć, skojarzeń, bazy informacji każdego odbiorcy na temat marki, które mają podłoże głównie emocjonalne, jak również racjonalne i społeczne.

Wizerunek jest umieszczony w czasie, nie musi być trwały. Może się zmieniać, bowiem przecież mogą zmienić się odczucia konsumenta względem danej marki. Jednego dnia lubisz markę XYZ, bo ma świetny jakościowo produkt i przystępne ceny, a drugiego dnia przestajesz ją lubić ze względu na kontrowersyjną reklamę obrażającą np. Twoje uczucia religijne. Takie życie.

Przeczytaj więcej na temat wizerunku w odniesieniu do mediów społecznościowych: 8 zasad tworzenia spójnego wizerunku w mediach społecznościowych >>

Podsumowując: Jako marka (także osobista) nie masz kompletnego wpływu na swój wizerunek. Nie możesz go też zbytnio kontrolować ani mierzyć. Nie masz w sobie supermocy pozwalających na wejście do umysłów swoich odbiorców i naciśnięcie przycisku „lubię to!”, ale zawsze możesz starać się, by myśleli o Tobie w jak najlepszy sposób. W tym pomoże Ci tożsamość.

Tożsamość – jak Twoja marka postrzega sama siebie

Spójna grupa cech, wartości, zasad i innych atrybutów, które bezpośrednio określają markę oraz odróżniają ją na tle innych to tożsamość.

Utworzenie tożsamości jest kluczowe w budowaniu marki – bez niej Twoja firma będzie po prostu bezosobowym, szarym tworem, który zniknie w kolorowej tęczy innych przedsiębiorstw. Tożsamość to po prostu to, kim jesteś – Twój charakter, osobowość, sposób komunikacji. Masz na nią bezpośredni wpływ, właściwie to sam kreujesz ją od początku do końca.

Balansowanie między jednym a drugim

Różnicę pomiędzy tożsamością a wizerunkiem marki najlepiej ukazał P. Kotler

„Tożsamość oznacza sposób, w jaki przedsiębiorstwo chce być identyfikowane przez odbiorców, wizerunek natomiast, w jaki jest rzeczywiście przez otoczenie postrzegane”.

Byłoby idealnie, gdyby wizerunek  pokrywał się z tożsamością, ale w rzeczywistości nie jest to takie łatwe, przynajmniej na początku drogi. Oczywiście gorąco zachęcam Cię do próby kreowania wizerunku marki, który będzie perfekcyjnym odbiciem w lustrze jej tożsamości. Satysfakcja gwarantowana!

ZOBACZ RÓWNIEŻ