Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
11 Maj, 2017 - 11:12
Budowa domu - jak wybrać odpowiednią działkę

Budowa domu – jak wybrać odpowiednią działkę

Urszula Stanisławska-Hunek

Budowa domu i kupno działki to duże wyzwanie, które ma zaspokoić marzenia nabywcy o własnej nieruchomości. Jak mu podołać?

Budowa domu w mieście czy poza miastem?

Kupno działki w mieście i budowa domu niesie za sobą wymierne korzyści. Miasto jest po prostu wygodne. Dom w mieście to możliwość bezproblemowego zaopatrzenia mieszkańców w potrzebne artykuły, uczestniczenie w życiu kulturalnym oraz bliskość miejsca pracy, przedszkoli, szkół, ośrodków zdrowia. Jednak kupienie atrakcyjnej działki w mieście wiąże się często z bardzo wysoką ceną, nawet za parcelę o niewielkiej powierzchni.

Poza miastem nabywca ma możliwość nabycia działki za dużo niższą kwotę. Zaletą domu na wsi lub na odludziu, jest możliwość prowadzenia życia w otoczeniu przyrody, w najodpowiedniejszy dla siebie sposób.

Poza miastem kłopotliwe może okazać się doprowadzenie drogi dojazdowej i mediów, bez których budowa domu okaże się niezwykle kłopotliwa. Inwestor musi upewnić się, że możliwe jest podłączenie prądu i dostęp do sieci wodociągowej. Obecność podstawowych mediów wiąże się z wyższą ceną działki.

Pozwolenie na budowę uzależnione jest także  od dostępu do publicznej drogi lub ustanowienia służebności drogowej, co umożliwi swobodny dojazd.

Dowiedz się więcej: Budowa domu krok po kroku – poradnik >>

Budowa domu – jaką wybrać działkę?

Wielkie znaczenie ma powierzchnia i kształt działki, a także jej przeznaczenie. Wybór dużej działki jest odpowiedni dla osób, które zamierzają zagospodarować ją, np. organizując sad lub duży ogród. Mniejsza powierzchnia sprawdzi się, gdy nabywca planuje jedynie stworzenie kwietnika lub niewielkiego ogródka.

Prostokątny kształt działki służy harmonijnemu usytuowaniu domu, w większym stopniu, niż działka kwadratowa.

Zanim ziemia zostanie kupiona należy sprawdzić, czy prowadzi do niej droga dojazdowa, by zabezpieczyć się  przed ewentualnymi problemami i konfliktami sąsiedzkimi.

Kluczową sprawą może okazać się podłoże. Działka o niestabilnych gruntach, np. na grząskim lub piaszczystym, ruchomym podłożu, może stanowić atrakcyjną propozycję finansową, ale problematyczną kwestią stanie się budowa domu. Pękanie ścian spowodowane osiadaniem gruntu,  podmakanie fundamentów, czego przyczyną są wody gruntowe – mogą okazać się wadą, która uniemożliwi spokojne przebywanie we własnej posiadłości. Rozwiązaniem może być zastosowanie płyty fundamentowej, którą można wykorzystać na każdym podłożu, nawet w problematycznym miejscu. Niestety, zastosowanie płyty uniemożliwia wybudowanie piwnicy.

Przed zakupem działki, szczególnie poza miastem lub na wsi, warto również zapoznać się z aktualnymi planami inwestycji dla danego regionu. Może okazać się, że za kilka lat w pobliżu naszego nowego domu znajdzie się obwodnica, droga szybkiego ruchu lub lotnisko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ