Martyna Markiel
Martyna Markiel
04 Maj, 2017 - 10:45
Budapeszt na wakacje - najważniejsze atrakcje

Budapeszt na wakacje – najważniejsze atrakcje

Martyna Markiel

Wybierasz się na wakacje do Budapesztu? Sprawdź, co warto zobaczyć w zabytkowej i malowniczej stolicy Węgier. Budapeszt zachwyci nawet najbadziej wymagających!

Budapeszt, miasto pełne atrakcji oraz przepiękna stolica Węgier – jedna z najbardziej kulturowych metropolii w Europie Wschodniej. Chociaż ludzie żyli tu od czasów epoki kamienia, to piękne miasto powstało formalnie dopiero w 1872 roku. Z połączenia trzech wcześniej niezależnych miast – Starej Budy, Budy i Pesztu, Budapeszt stał się administracyjnym, handlowym i przemysłowym centrum Węgier.

Położony nad brzegiem Dunaju, Budapeszt znany jest ze wspaniałej architektury a także źródeł termalnych, które wykorzystane były w celach terapeutycznych już za czasów prehistorycznych.

Przez wielu uważany za „Paryż Wschodu”. Dziś Budapeszt przyciąga co roku ponad 20 milionów turystów z całego świata, kusi magicznym klimatem, niezliczonymi miejscami historycznymi, muzeami i galeriami sztuki, a także halami sportowymi, stadionami czy też torem wyścigowym Formuły 1 – Hungaroring.

Budapeszt na wakacje? Jak najbardziej! Poznaj największe atrakcje Budapesztu!

Wzgórze Zamkowe

Górując nad Dunajem, przepiękne Wzgórze Zamkowe kryje w sobie wiele najważniejszych średniowiecznych zabytków i muzeów Budapesztu. Niewątpliwie najbardziej spektakularną i imponującą budowlą jest pochodzący z XVIII wieku Zamek Królewski w Budzie, ogromny 200-komnatowy pałac, który podobnie jak większość miasta jest wspaniale oświetlony w nocy. Warto pospacerować wąskimi uliczkami dawnej twierdzy, gdzie skrywają się inne najważniejsze atrakcje Budapesztu – Pałac Szandora, Plac Św. Trójcy z Kolumną Morową czy też zabytkowy Kościół Macieja (wejście płatne 1200 HUF).

Inną perełką Wzgórza Zamkowego jest pochodząca z końca XIX wieku Baszta Rybacka (za wejście zapłacimy około 600 HUF). Halászbástya znajduje się w miejscu dawnych murów obronnych, których w średniowieczu bronili rybacy. Zbudowana została w latach 1895-1902 z okazji 1000 rocznicy powstania Państwa Węgierskiego. W konsekwencji, jej wygląd inspirowany był architektonicznym stylem wczesnego średniowiecza (neoromański) z około 1000 roku, kiedy to król węgierski rozpoczął swoje rządy. Z Baszty i jej tarasu rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.

 

Wzgórze Gellerta

Kolejną atrakcją Budapesztu jest niewątpliwie Wzgórze Gellerta. Widoczne z każdej części miasta, 235-metrowe wzgórze swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który według legend właśnie w tym miejscu miał zostać zamordowany przez pogan. Na szczycie góry w połowie XIX wieku wybudowana została austriacka Cytadela, wpisana obecnie wraz z całym Wzgórzem Zamkowym na listę dziedzictwa UNESCO. Wzgórze Gellerta to także wzniesiony w 1947 roku Pomnik Wolności, przedstawiający kobietę z brązu trzymającą palmowy liść.

Wspinaczka na górę zajmie nam około 30 minut. Można się tutaj również dostać autobusem numer 27 (przystanek Búsuló Juhász) z przystanku Móricz Zsigmond körtér lub Sánc utca.

 

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych to nie tylko najważniejsza galeria sztuki w Budapeszcie, ale także jedna z największych kolekcji dzieł Starych Mistrzów, które znaleźć można w Europie.

Bogata kolekcja malarstwa włoskiego, hiszpańskiego i holenderskiego dumnie prezentuje się w spektakularnym, pochodzącym z XIX wieku budynku. Warto udać się tu, aby obejrzeć dzieła między innymi Rafaela, Leonarda da Vinci, Dürera czu też Rembrandta oraz impresjonistów francuskich.

Muzeum zostało podzielone na sześć znakomitych dziedzin sztuki. Czynne jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków. Znajduje się ono w  północnej części Placu Bohaterów, naprzeciwko pięknego Pałacu Ekspozycji.

Parlament

Punktem kulminacyjnym spaceru po pięknych brukowanych uliczkach Budapesztu jest z całą pewnością okolica, w której mieści się budynek Parlamentu, Muzeum Etnograficzne oraz Ministerstwo Rolnictwa. Węgierski Parlament o neogotyckim wyglądzie oddany został do użytku w 1886 roku aby uczcić tysiącletnią rocznicę kraju. Parlament składa się z 691 pomieszczeń oraz 19 km korytarzy i schodów. Jest to trzeci co do wielkości budynek parlamentu na świecie. Jego budowa trwała 17 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45 minut, jako obywatele Unii Europejskiej za wstęp zapłacimy pół ceny (1750 HUF). Świetny widok na Parlament rozciera się także z drugiego brzegu rzeki. Polecamy też przepłynąć się łódką po Dunaju.

Imponujący budynek Parlamentu i jego charakterystyczna fasada zachwyca zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

 

Bulwar i most Szechenyi

Dunaj przepływa przez Budapeszt od północnej części miasta w stronę południa. Jego szerokość na obrzeżach miasta wynosi aż 640 metrów. Budapeszt posiada wiele miejsc, z których można podziwiać widoki na tę wspaniałą, majestatyczną rzekę. Jednym z najlepszych jest po prostu spacer wzdłuż brzegów rzeki (zarówno po stronie Budy, jak i Pesztu), skąd rozkoszować możemy się oszałamiającą architekturą stolicy.

Przy brzegu Dunaju (na północny wschód, niedaleko budynku węgierskiego Parlamentu) znajdziemy również Pomniku Holocaustu. Przedstawiająca 60 par stalowych butów upamiętniająca Żydów rzeźba to miejsce zadumy i refleksji. W bardzo bliskiej odległości znajduje się również Most Széchenyiego, znany jako Most Łańcuchowy. Most stanowił niegdyś pierwsze stałe połączenie dla znajdujących się po przeciwnych stronach Dunaju Budy i Pesztu. Zaprojektowany przez angielskiego inżyniera Williama Tierney’a Clarka Most Łańcuchowy to jedna z najważniejszych atrakcji Budapesztu.

Dowiedz się więcej: Węgry: bary i puby w Budapeszcie, które musisz odwiedzić

 

Synagoga i dzielnica żydowska

W niedalekiej odległości od stacji metra Astoria znajduje się jedna z najpiękniejszych w Europie Synagog. Wielka Synagoga jest trzecią co do wielkości synagogą na świecie, posiada aż 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Niestety, synagoga została wysadzona w powietrze przez pronazistowskie ugrupowanie Strzałokrzyżowców jeszcze przed II wojną światową. Jej odbudowa trwała klika lat i ostatecznie ukończona została w 1996 roku. Eklektyczne wnętrze, zagadkowa cisza i spokój zachęcają do kontemplacji. Za bilet zapłacimy 2750 HUF.

Park Varosliget i Zamek Vajdahunyad

Najpiękniejsza, a na pewno najbardziej zielona część miasta. Wraz ze swoim pięknym jeziorem park Varosliget jest jednym z najchętniej wybieranych i najbardziej popularnych (oprócz Wyspy Małgorzaty, którą też warto odwiedzić!) miejsc rekreacyjnych dla mieszkańców Budapesztu i turystów. Obejmujący około 302 hektarów park o nazwie Lasek Miejski zaprojektowany został w XIX wieku przez słynnego francuskiego projektanta krajobrazu Nebbion.

Z czasem pojawiły się tu także liczne obiekty kulturalne i rekreacyjne, w tym dwa duże muzea sztuki (w tym Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki), Miejski Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny czy też wspaniałe Muzeum Transportu, które szczyci się jedną z najstarszych kolekcji pociągów kolejowych w Europie, Park Tivoli dla dzieci, masywne kąpieliska termalne Széchenyi na świeżym powietrzu a także uroczy i bajkowy Zamek Vajdahunyad.

 

Aleja Andrassy

Jedna z głównych i najbardziej reprezentacyjnych ulic Budapesztu, która łączy Plac Elżbiety z Placem Bohaterów. Wpisana w 2002 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO aleja pełna jest przepięknych budynków, ambasad, muzeów (w tym także imponującego Muzem Dom Terroru) i innych atrakcji turystycznych. Elegancka Aleja Andrassy porównywana bywa wielokrotnie do Champs-Élysées.

Tu także znajduje się wzniesiona w VI dzielnicy Budapesztu Węgierska Opera w stylu neorenesansowym (za zwiedzanie zapłacimy 2900 HUF). Będąc w tej okolicy warto zajrzeć nieco głębiej pod ziemię, a mianowicie do metra i jego żółtej linii. Najstarsza linia metra w Budapeszcie, a także w całej Europie kontynentalnej zachwyca malowniczymi stacjami i niezwykłym klimatem.

Bazylika Św. Stefana

Miejsce, które koniecznie powinniśmy odwiedzić będąc w Budapeszcie. Budowa Bazyliki św. Stefana rozpoczęła się w 1851 roku. Cały budynek ukończony został pomimo paru przygód (w 1868 roku jedna z kopuł upadła, co spowodowało, że budowę trzeba było zacząć niemal od początku) w 1905 roku. Budynek posiada dzisiaj przepiękną kopułę, która liczy 96 metrów wysokości – dokładnie taką samą wysokość jak budynek Parlamentu. W rzeczywistości obowiązujące przepisy budowlane zakładają, że żadna inna konstrukcja w Budapeszcie nie może być wyższa niż 96 metrów.

Mając taką samą wysokość jak Parlament, Bazylika symbolizuje równowagę między Kościołem a państwem na Węgrzech. Bazylika posiada dwie dzwonnice i największy dzwon na Węgrzech, ważący 9,5 tony, który znajduje się w południowej wieży.

Plac Bohaterów

Plac Bohaterów (Hősök tere) został oddany do użytku w 1896 roku. Jest on największym i najbardziej imponującym placem miasta. Znajdujy się przy końcu Alei Andrássy i obok Parku Miejskiego, Plac Bohaterów jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Budapeszcie. Tu znajduje się także wybudowany dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier pomnik Tysiąclecia oraz wysoka kolumna zwieńczoną figurą archanioła Gabriela. Na placu znajdziemy ponadto niezwykłą, 85 metrową kolumnadę przedstawiającą najważniejsze dla państwowości węgierskiej postacie.

 

Do Budapesztu dostaniemy się całkiem szybko oraz stosunkowo tanio pociągiem, autobusem (np. linie Orangeways i Eurolines) lub samolotem. Biletów w promocyjnych cenach warto szukać na stronach linii lotniczych LOT ale przede wszystkim Wizzair oraz Ryanair.

ZOBACZ RÓWNIEŻ