Syntia Militowska
Syntia Militowska
25 Wrz, 2017 - 01:00
Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem

Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem

Syntia Militowska

Brak motywacji dotyka czasem każdego. Podpowiadamy co jest tego przyczyną i jakie działania podjąć, aby zmotywować się skutecznie.

Zdawałoby się, że brak motywacji stał się problemem społeczeństwa żyjącego w XXI wieku. Nic bardziej mylnego, problemy związane z motywacją do pracy czy nauki towarzyszyły ludziom od zawsze. To właśnie rozwój osobisty i chęć zapanowania nad swoim życiem sprawiła, że ludzie postanowili przysłowiowo wziąć sprawy w swoje ręce. Podpowiadamy jak porzucić słomiany zapał raz na zawsze.

Brak motywacji, czyli skąd się bierze słomiany zapał

Wbrew pozorom słomiany zapał jest domeną znacznej części społeczeństwa, a jego przyczyną nie zawsze jest lenistwo. Często bywa tak, że owe lenistwo i brak motywacji są jedynie skutkiem leżących o wiele głębiej czynników, takich jak na przykład:

Brak pewności siebie

Bywa, że motywacja do pracy jest niesłychanie krucha i bardzo delikatna, znika tak samo szybko jak się pojawia… Za jej brak odpowiada wiele czynników, a jednym z nich jest brak pewności siebie, którego nieodłącznym elementem są wątpliwości.

  • Zastanawiamy się wtedy czy rozwój osobisty jest nam w ogóle potrzebny.
  • Nie mamy pojęcia czy chcemy działać we wcześniej określonym przez nas kierunku.
  • Nie potrafimy określić czy w ogóle powinniśmy zabierać się za działania.
  • Wciąż zadajemy sobie pytanie: Czy jesteśmy odpowiedni?
  • Zastanawiamy się czy mamy wystarczające kompetencje.
  • Nie wiemy czy kierunek, w którym podążamy jest dobry.
  • Pytamy: Czy ten cały brak motywacji to jakiś znak?

Te i inne pytania nie dają nam spokoju. W efekcie czego wolimy zrezygnować z działania, niż stawić czoło licznym wątpliwościom i ewentualnym przeszkodom, które niestety często sami sobie rzucamy pod nogi.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

Nadmierna konsekwencja

Rodzice od najmłodszych lat wpajają nam, że w życiu trzeba być konsekwentnym. Tłumaczą, że jeśli już coś zaczęliśmy to mamy obowiązek, a wręcz jesteśmy zmuszeni to dokończyć. Żyjemy w przekonaniu, że niedopuszczalne jest niedopełnienie wcześniej ustanowionych postanowień, nawet jeśli konsekwencje tego nie będą zadowalające.

Jest to przekonanie błędne, bowiem człowiek jest istotą omylną, a także często zmienia zdanie, cel i kierunek do którego dąży. Nie ma w tym absolutnie nic złego. W końcu rozwój osobisty na tym polega, aby wciąż się doskonalić, zmieniać światopogląd i odkrywać nowe drogi rozwoju.

Bycie konsekwentnym jest dobre, a czasem wręcz wskazane, lecz nie powinniśmy tak postępować za wszelką cenę. Pamiętajmy, że brak motywacji może być właśnie skutkiem przesadnego przywiązania do poczucia konsekwencji.

Strach przed sukcesem

Ten rodzaj strachu – wbrew pozorom – jest bardzo powszechny wśród ludzi, u których rozwój osobisty jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Strach przed sukcesem potrafi skutecznie zahamować wszelkie działania – wstrzymuje rozwój osobisty i każe nam wciąż szukać sposobów na dalszą motywację.

Niestety jeśli boimy się sukcesu, to żadne motywacje nie zagwarantują nam osiągnięcie celu. Warto nadmienić, że strach niemalże zawsze towarzyszy wychodzeniu poza swoją strefę komfortu. Rozwój osobisty to także ciągłe zmiany, które również nie pozostają obojętne dla uczucia strachu. Trzeba więc po prostu przyzwyczaić się do ryzyka – bać się i… działać jednocześnie.

Skok na głęboką wodę

Wiele osób w przypływie emocji jakimi są nagła motywacja do nauki czy pracy biorą na swoje barki zbyt wiele. Będąc pod wpływem pozytywnych emocji, przypisują sobie niezliczoną ilość zadań i zobowiązań, które w pierwszym momencie wydają się być bardzo proste.

Niestety po pewnym czasie ilość różnorakich zadań okazuje się problematyczna, a wręcz niewykonalna. Osoby działające w ten sposób szybko się wycofują, rzucają w kąt swój rozwój osobisty, zniechęcają się i uznają, że słomiany zapał jest nieodłączną cechą ich charakteru – co oczywiście jest tylko wymówką.

Dowiedz się więcej: Motywacja do pracy – 7 skutecznych sposobów >>

Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem - poszukiwanie motywacji

Słomiany zapał i brak motywacji – jak sobie z nimi poradzić?

Ucz się na błędach

Nie każdy od razu wie co chce robić w życiu. Wielu ludzi odkryło swoje prawdziwe powołanie wiele lat po zakończeniu edukacji. Rozwój osobisty jest pełen prób i błędów i nie ma w tym absolutnie nic złego. Jeśli nie wiesz co masz robić to porozmawiaj w pierwszej kolejności ze sobą.

Wsłuchaj się w swoje pragnienia i prawdziwe myśli, spróbuj się dowiedzieć czego tak naprawdę efektem jest obecny brak motywacji. Następnie po prostu działaj. Ucz się na dotychczasowych błędach i szukaj swojej drogi. Pamiętaj, że nawet najmniejsze działanie jest lepsze niż jego brak.

Podążaj za wewnętrznym głosem

Wielu z nas – nawet nieświadomie – nauczono, aby spełniać oczekiwania innych. Nasi dziadkowie, a także rodzice często przykładali dużą uwagę do tego, co pomyślą inni:

  • Co powiedzą na zwiewną sukienkę w jesienne popołudnie?
  • Co pomyślą o nowych zasłonach?
  • Co powiedzą, jeśli w niedziele nie pójdziemy do kościoła?

Niestety nadal są to realia wielu rodzin. Najbardziej w tym wszystkim cierpią dzieci, którym wmawia się, że zawsze należy przysłowiowo „oglądać się na innych”. Właśnie z tego powodu wielu ludzi rezygnuje z dobrodziejstwa jakim jest rozwój osobisty.

Przez takie szablonowe myślenie wiele osób nawet nie pragnie rozwijać swoich pasji i marzeń. Rezygnują już na starcie, nie dają sobie szansy, ponieważ tak bardzo dają się przytłoczyć innym. Spełniają oczekiwania swoich najbliższych i społeczeństwa, a następnie szukają sposobów na to, jak się zmotywować. Co więcej, nigdy tak naprawę nie zmotywują się skutecznie, gdyż danych czynności nie wykonują w zgodzie ze sobą…

Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem - nowe pomysły

Samodyscyplina i dobry plan

Z jakiego powodu wciąż mi brak motywacji? Gdzie jest moja motywacja do pracy? Dlaczego nie odczuwam motywacji do nauki? – Te i inne pytania krążą w głowie wielu Polaków – wciąż szukają odpowiedzi na to, jak się zmotywować. Czy jest w tym coś złego? Nie. Motywacja jest potrzebna tak samo jak potrzebny jest rozwój osobisty.

Bowiem są to nieodłączne elementy życia każdego człowieka. Pamiętajmy jednak, że nie warto opierać całego swojego życia jedynie na motywacji. Zdecydowanie częściej będziemy odczuwać jej brak, a wtedy musimy oprzeć się o samodyscyplinę i dobry plan.

Co konkretnie należy zrobić? Zaplanuj swoje działania i koniecznie pamiętaj o kluczowej rzeczy, jaką jest margines czasowy. Jeśli jesteś pewien, że dane zadanie zajmie 2 tygodnie to jego zakończenie zaplanuj na 3 tygodnie. Takie podejście pozwoli Ci uniknąć stresu w razie, gdy coś pójdzie nie tak i nastąpi mały poślizg czasowy.

Dowiedz się więcej: Umiejętne zarządzanie czasem – czym jest work-life balance >>

Pamiętaj, aby mądrze rozplanować swoje działania. Co to znaczy? Oczywiście rozwój osobisty jest zapewne dla Ciebie ważny, ale mierz swoje siły na zamiary. Lepiej wziąć na swoje barki mniej, ale za to zadania wykonać skuteczniej, aniżeli wziąć za dużo i nie zrobić nic porządnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ