Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
09 Wrz, 2018 - 02:00

Ból brzucha w ciąży: czy to normalne?

Elzbieta Tchorowska

Ból brzucha w ciąży – kiedy należy bezwzględnie udać się do lekarza? Czy bóle brzucha są normalne i trzeba się z nimi pogodzić, czy można im zaradzić?

Ciąża to okres trudny dla każdej kobiety. Szczęśliwe są te, które nie doznają żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety, w większości przypadków mamy do czynienia z bólami pleców, nóg, a także niektórych partii brzucha. Czy ból brzucha w ciąży jest normalny, kiedy należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza?

Różne rodzaje bólu brzucha

Na samym początku należy podkreślić, że ten artykuł nie zastąpi diagnozy medycznej, a przy każdym niepokojącym objawie należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Zostaną tu jedynie przedstawione najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że ból brzucha w ciąży się pojawia oraz porady jak rozróżnić różne jego typy – a tych jest całkiem sporo.

Możemy odczuwać ból:

 • kłujący,
 • tępy,
 • piekący,
 • wywołany przez skurcze.

Trzeba zwrócić także uwagę na częstotliwość jego występowania. Ciągły i chroniczny ból brzucha w ciąży może oznaczać zupełnie coś innego niż krótki i jednorazowy. Konieczne jest także ciągłe śledzenie wykonywanych przez nas czynności. Czasem objaw może pojawić się nawet po kilku dniach od wystąpienia jego przyczyny.

Pierwsze objawy ciąży

Najczęstszym objawem początku ciąży są poranne nudności, brak apetytu i właśnie ból brzucha, który powinien przypominać ten znany z pierwszych dni menstruacji. Częste wymioty sprawiają także, że możemy odczuwać ból żołądka w ciąży, co jest całkowicie normalne.

Musimy przygotować się na objawy znane nam z przebytych zatruć pokarmowych. Jeśli nie będziemy spożywać ciężkostrawnych potraw i weźmiemy delikatne leki ziołowe skierowane dla przyszłych mam, ból brzucha powinien ustąpić w trakcie dnia, by… prawdopodobnie dać o sobie znać przyszłego ranka.

Niestety, trzeba ten etap ciąży przeżyć i starać się nie obciążać żołądka, który daje znać o tym, że ma mniej miejsca i dodatkowo jest podrażniony przez rosnący płód.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry >>

Ostry ból brzucha w początkowym okresie ciąży

Jeśli w pierwszym okresie ciąży zacznie nam doskwierać silny, kłujący ból, który rozpoczyna się w jednym, konkretnym miejscu, koniecznie musimy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Dodatkowym objawem, który może (ale nie musi) się pojawić to krwawienie.

Takie symptomy mogą świadczyć o nieprawidłowym umiejscowieniu zarodka w naszym organizmie. To tzw. ciąża pozamaciczna, która jeśli nie zostanie przerwana, może spowodować krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć matki.

Szczególnie narażone są kobiety, które w przeszłości miały przeprowadzaną jakąkolwiek operację z otwarciem powłok brzusznych lub w przypadku przekroczenia 35-go roku życia.

Całe szczęście ryzyko ciąży pozamacicznej w ogóle jest dość niskie. Jeśli ostry ból pojawił się raz i dość szybko zanikł, zastanówmy się, czy nie doświadczyłyśmy zwykłej kolki.

Ból brzucha w ciąży - pierwszy trymestr

źródło zdjęcia: Getty Images / manop1984

Kiedy bać się poronienia?

O poronieniu mówimy, jeśli organizm usunie płód przed ukończeniem 20-go tygodnia ciąży. Objawy są dość podobne do ciąży pozamacicznej, występują jednak w innej kolejności i znacznie później. Jesteśmy już najczęściej po pierwszym USG, które pozwoliło stwierdzić poprawny rozwój dziecka, więc tym bardziej mamy pewność, że zarodek jest w odpowiednim miejscu.

Najpierw pojawia się krwawienie, a dopiero potem ból podbrzusza – odstęp między tymi symptomami może wynosić kilka godzin lub nawet kilka dni. Dolegliwość nie musi być także uciążliwa i może przypominać niestrawność lub problemy z plecami. Dlatego zawsze, jeśli wystąpiło krwawienie, nawet minimalne, koniecznie należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Dowiedz się więcej: Przyczyny i objawy poronienia >>

Bóle brzucha, które są całkowicie normalne

Bólami brzucha nie trzeba się przejmować, jeśli są krótkotrwałe i dochodzi do nich po stosunku seksualnym. Najczęściej są związane ze skurczami narządów rodnych w trakcie orgazmu.

Od drugiego trymestru możemy także doświadczać nieprzyjemnego uczucia w okolicy więzadeł i pachwin. To także jest całkowicie normalne i wynika z konieczności ich rozciągnięcia się, by móc utrzymać stale rosnący brzuch.

Ból brzucha w ciąży może mieć także związek z zaparciami. Inne stężenie hormonów i ucisk łożyska na odbytnicę sprawiają, że wypróżnianie się może być trudne. Jeśli przed ciążą miałyśmy do czynienia z tą dolegliwością, to z pewnością ją rozpoznamy. Wyjątkowe trudności warto skonsultować z lekarzem, który może zaradzić temu, przepisując delikatne i ziołowe leki przeczyszczające.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć) >>

Ból brzucha w ciąży z powodu niestrawności

Przez cały okres ciąży nasz żołądek będzie dawał o sobie znać i to wcale nie w najmilszy sposób. Nic dziwnego – dziecko, które nosimy pod sercem, zabiera mu przestrzeń i naciska na niego coraz bardziej.

Po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw możemy doświadczyć bólu, który jest nam dobrze znany, jeśli cierpiałyśmy kiedykolwiek na niestrawność. To piekący ból w okolicach narządów układu trawiennego – żołądka, wątroby, dwunastnicy.

Najczęściej nie stanowi powodów do obaw i samoistnie przechodzi po pewnym czasie. Czego nie jeść w ciąży, by nie doświadczać takich nieprzyjemności? Z diety należy wykluczyć:

 • rośliny kapustne,
 • rośliny strączkowe,
 • smażone mięso,
 • napoje gazowane,
 • kawę,
 • potrawy ostro przyprawione.

Mogą pojawić się także bardzo krótkotrwałe, ostre bóle związane z nadmierną produkcją gazów i wzdęciami. Nie powinny jednak sprawiać, że normalne funkcjonowanie stanie się utrudnione. Objawy znikną same po kilku godzinach od zjedzenia ciężkostrawnej potrawy.

Jakich produktów jeszcze unikać w ciąży?

Ból brzucha w ciąży może się pojawić także na skutek zarażenia pasożytami lub bakteriami, które mogą stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Mowa tu przede wszystkim o Salmonelli i Listerii. Choroby można się nabawić przez zjedzenie:

 • produktów wykonanych z niepasteryzowanego mleka: oscypków, fety, brie,
 • mięsa, które nie zostało poddane obróbce termicznej powyżej 73 st. C (np. mielonki, pasztety),
 • surowych jaj,
 • surowych owoców morza,
 • wątróbki.

Objawy mogą pojawić się od kilkunastu godzin do kilkunastu dni od zjedzenia produktu. Wraz z bólem brzucha najczęściej pojawiają się wymioty, biegunka, a czasem także gorączka.

W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem – nieleczone choroby mogą spowodować nie tylko śmierć płodu, ale również matki!

Ból brzucha w ciąży – ostatni trymestr

Ból brzucha w czasie końcówki ostatniego trymetru jest jak najbardziej normalny, jeśli ma związek z tzw. skurczami Braxtona-Hicksa. Przed 37-tygodniem są one rzadkie, ale się zdarzają. Później musimy się do nich przyzwyczaić.

Najczęściej są bezbolesne, choć wiele zależy od samego organizmu kobiety. Z pewnością nie powinny przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Jeśli natomiast przed 40. tygodniem skurcze zaczną pojawiać się częściej niż co 4 godziny i zaczną stawać się coraz bardziej bolesne, a dodatkowo pojawi się ból w dolnej okolicy pleców – jedźmy do szpitala, bo może dojść do przedwczesnego porodu. Gdy zbliża się nasz termin porodu, zróbmy dokładnie to samo. To znak, że wkrótce na świat przyjdzie nowy członek rodziny.

Nie można także zapomnieć o bólu brzucha, który będzie odczuwalny w trakcie porodu. Nie ma co ukrywać, będzie silny i ciężki do zniesienia – szczególnie jeśli nie zadbamy wcześniej o środki znieczulające. W szpitalu będziemy jednak pod stałą opieką lekarza i położnych, którzy rozwieją wszystkie nasze wątpliwości związane z przeżywanymi bólami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ