Michał Nielub
Michał Nielub
16 Wrz, 2017 - 04:00

Jak wybrać dobre i bezpieczne biuro podróży

Michał Nielub

Biuro podróży – czym się zajmuje, każdy wie. Jak jednak wybrać dobre i solidne? Nie tylko cena wycieczki jest ważna. Równie istotny jest zarówno program, jak i sytuacja finansowa.

Biuro podróży umożliwia nam skorzystanie z gotowych pakietów turystycznych. Dzięki niemu nie musimy się martwić organizacją całego wyjazdu. Kupujemy gotowy produkt, który często polega na kompleksowej obsłudze turysty od momentu wyjazdu (wylotu) do chwili powrotu z wakacji.

Biuro podróży – rodzaje w Polsce

Wybierając biuro podróży, w którym zamierzamy wykupić wycieczkę, powinniśmy być świadomi jakie rodzaje tego typu podmioty funkcjonują w Polsce. Zasadniczo rozróżniamy agentów turystycznych oraz touroperatorów (organizatorów). Z punktu widzenia bezpieczeństwa wyjazdu oraz jego atrakcyjności, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, kto organizuje daną wycieczkę.

Agent turystyczny sprzedaje czyjąś ofertę. Coraz częściej można spotkać wiązane typy działalności, kiedy lokalny organizator podróży sprzedaje produkty np. Itaki w celu zwiększenia własnych przychodów. Pamiętajmy jednak, że ostatecznej weryfikacji powinniśmy poddać podmiot, który jest organizatorem.

Sytuacja finansowa wybranego biura podróży

Najwięksi touroperatorzy funkcjonują na zasadzie spółek prawa handlowego. Dzięki temu istnieje możliwość oceny ich sytuacji finansowej przez niezależne instytucje. Dodatkowo, w obliczu niedawnego krachu na rynku turystycznym powodującym upadek wielu biur podróży, organizatorzy wycieczek sami chętnie podają do publicznej wiadomości informacje o swojej sytuacji finansowej. W efekcie, powstało wiele rankingów oceniających konkretnych touroperatorów.

Jedno z bardziej wiarygodnych zestawień publikuje na swojej stronie Rzeczpospolita (sprawdź tutaj). Rating dokonywany jest na podstawie rozsyłanych ankiet do 32 największych touroperatorów. Ostatnia aktualizacja miała miejsce we wrześniu 2016 roku. Należy się spodziewać, że już niebawem dostępne będą dane również za 2017 rok.

Najnowsze zestawienie pokazuje, że trzy najlepsze polskie biura podróży to ItakaRainbow Tours i TUI Poland. W pierwszej dziesiątce rankingu znaleźli się też tacy giganci jak GrecosWezyrNeckermannNet Holiday, Almatour, Logos Tour i Ecco Holiday. Wyjeżdżając na wakacje z tymi touroperatorami można być pewnym, że będą one doskonale zorganizowane i zgodne z oczekiwaniami.

Krajowy Rejestr Dłużników

Dobre biuro podróży na bieżąco wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Warto zatem sprawdzić, czy dany podmiot został zgłoszony przez wierzyciela do Krajowego Rejestru Dłużników. Zaleganie z opłacaniem należności obniża wiarygodność touroperatora. Właśnie ten wskaźnik jest kluczowy dla turysty, który korzystając z oferty organizatora, zdaje się na jego łaskę lub… niełaskę.

Doświadczenie to podstawa

Warto sprawdzić, jak długo dany touroperator działa na rynku. Doświadczenie jest niezbędne, w szczególności w sytuacji wystąpienia komplikacji. Część z nich może być szybko i bez problemów rozwiązanych przez doświadczonego organizatora. W przypadku nowych podmiotów jakakolwiek problematyczna sytuacja może być sytuacją bez wyjścia.

Opinie w internecie

Powszechny dostęp do sieci internet to źródło nieocenionej wiedzy. Jej olbrzymią zaletą jest możliwość zostawiania opinii, z czego internauci chętnie korzystają. Dzięki temu istnieje możliwość pozyskania informacji nie tylko w zakresie sytuacji finansowej czy wiarygodności, ale także np. w kwestiach związanych z jakością obsługi, atrakcyjnością wycieczek fakultatywnych czy animacji czasu wolnego.

Jak wybrać dobre i bezpieczne biuro podróży - porady

Biuro podróży to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią organizować wyjazdu na własną rękę. Czasami warto się zdać na doświadczenie touroperatorów, którzy działają w branży od dłuższego czasu. Wybierając organizatora podróży należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, w tym na płynność finansową, wiarygodność, opinie w internecie oraz posiadane przez biuro podróży doświadczenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ