Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
17 Wrz, 2017 - 02:00

Dlaczego warto wynająć biuro na godziny?

Sylwia Łysak

Biuro na godziny to alternatywa dla miesięcznego wynajmu przestrzeni biurowej – dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem? Sprawdzamy.

W ogłoszeniach wynajmu lokali użytkowych coraz częściej widzimy oferty typu “wirtualne biuro Warszawa” czy “biuro na godziny“. Wynajem tego typu zdobywa coraz większą popularność. Czy rzeczywiście może opłacać się lepiej od tego standardowego, liczonego w okresach miesięcznych? Kto powinien z niego skorzystać? Sprawdźmy.

Biuro na godziny – dla kogo?

Istnieją takie branże, dla których wynajęcie biura na godziny może być przysłowiowym gwoździem do trumny – potrzebują one biur wynajętych na dłuższe okresy, spersonalizowanych pod siebie i otwartych na klientów minimum kilka godzin dziennie. Wśród nich można wymienić między innymi branżę prawną (trudno szukać kancelarii czy prawników wynajmujących biuro na godziny), reklamową (agencje nie posiadające własnego biura są rzadkością) czy IT (utrzymanie firmy z tej branży w biurze na godziny mogłoby być sporym kłopotem).

Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>

Są jednak i takie profesje, którym biuro na godziny może służyć bardzo dobrze. Z powodzeniem mogą z niego korzystać między innymi:

  • fotografowie i kamerzyści zajmujący się wykonywaniem zdjęć i filmów na weselach i innych imprezach okolicznościowych (bez zdjęć i filmów studyjnych),
  • graficy komputerowi i projektanci,
  • księgowi i specjaliści od rachunkowości (obsługujący niewielkie firmy),
  • copywriterzy, pisarze, korektorzy tekstów,
  • tłumacze,
  • programiści i projektanci stron internetowych,
  • doradcy zawodowi i coache (działający dorywczo),
  • blogerzy i wszyscy zarabiający przez internet,
  • korepetytorzy i nauczyciele pozaszkolni,
  • headhunterzy i łowcy talentów.

Wszyscy powyżej wymienieni mogą w biurze na godziny zarówno pracować, jak i przyjmować swoich klientów. Nie potrzebują specjalistycznego sprzętu (lub mogą go  przywieźć ze sobą do biura) ani dużej przestrzeni na dokumenty, dzięki czemu takie biuro może spełnić ich oczekiwania w stu procentach.

Dowiedz się więcej: Start-up a dofinansowanie – gdzie szukać pomocy finansowej >>

Kiedy warto?

Biuro na godziny to alternatywa, nad którą warto się zastanowić szczególnie, gdy nie potrzebuje się biura na więcej niż 10-20 godzin tygodniowo. W takim przypadku nie opłaca się wynajmować lokalu na cały miesiąc, a zakup pakietu umożliwiającego korzystanie z wirtualnego biura przez określoną liczbę godzin w miesiącu okazuje się być znacznie bardziej ekonomiczny.

Biuro na godziny to też świetna opcja dla osób standardowo pracujących w domu. Gdy z jakichkolwiek względów nie będą radzić sobie z wykonywaniem obowiązków zawodowych we własnych czterech ścianach, mogą udać się do biura i tam skupić się na pracy.

Dowiedz się więcej: Praca zdalna – za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz? >>

Wynajem przestrzeni biurowej na godziny to również ciekawa propozycja dla tych, którzy od czasu do czasu przeprowadzają spotkania biznesowe. Dzięki przeniesieniu ich z kawiarni do biura zyskają lepszy wizerunek i większe szanse w negocjacjach.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Biuro na godziny – zalety i wady

Wynajmując biuro na godziny nie musimy martwić się o jego sprzątanie czy wyposażenie – stoi ono po stronie osoby wynajmującej. Nie płacimy także kaucji, bez której nie da się wynająć praktycznie żadnego biura na dłuższy okres czasu. Godziny pracy możemy dobrać do własnych preferencji – do większości biur na godziny możemy przyjechać o dowolnej porze i w dowolnym dniu, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji.

Niestety, wynajmując biuro na godziny, nie możemy pozostawiać w nim żadnych rzeczy osobistych – z tego samego pomieszczenia będą korzystać też inne osoby. Oznacza to, że każdorazowo musimy przywozić do niego własny komputer, sprzęty i dokumenty. Jeśli nie będziemy dokonywać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, może zdarzyć się tak, że zabraknie dla nas miejsca w preferowanym dniu i terminie.

Biuro na godziny to ciekawa alternatywa dla pracy w domu czy biura do wynajęcia na dłuższy okres. To opcja odpowiednia dla freelancerów i mikroprzedsiębiorców, którzy nie potrzebują w pracy niczego poza laptopem i… świętym spokojem. Wynajmując biuro na godziny mogą zyskać doskonałą przestrzeń do pracy oraz idealne miejsce spotkań biznesowych w stosunkowo niewielkiej cenie. Może warto spróbować?

Dlaczego warto wynająć biuro na godziny? - wady i zalety

ZOBACZ RÓWNIEŻ