Michał Nielub
Michał Nielub
11 Wrz, 2017 - 11:47
Biokominek - poznaj wady i zalety tego ogrzewania

Biokominek – poznaj wady i zalety tego ogrzewania

Michał Nielub

Biokominek to rozwiązanie na miarę ekologicznych czasów. Pięknie wygląda i może być umieszczony w każdym mieszkaniu. Czym więc jest i jak działa?

Biokominek został w ten sposób nazwany, gdyż nie zużywa konwencjonalnych źródeł ciepła, takich jak węgiel czy drzewo. Jest to rozwiązanie alternatywne dla tych osób, które dysponują mieszkaniami nieprzystosowanymi konstrukcyjnie do montażu tradycyjnego kominka. Dotyczy to głównie mieszkań w blokach, a także części domków jednorodzinnych.

Biokominek – jak działa?

Nowoczesne kominki zasilane są biopaliwem na bazie alkoholu etylowego. Dzięki temu nie emitują dymu oraz nie pozostawiają popiołu. Z uwagi na te właściwości ochrzczono je nazwą „biokominki”. Przyjmują często futurystyczne kształty, co wpływa na ich atrakcyjny wygląd. Dają również możliwości ciekawego zaaranżowania każdego pomieszczenia, niezależnie od dominującej stylistyki.

Dowiedz się więcej: Akcesoria kominkowe do biokominka >>

 

Dla kogo biokominek?

Oferta biokominków dedykowana jest dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na montaż tradycyjnego paleniska z uwagi na ograniczenia architektoniczne. W praktyce sprowadza się to do mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Z produktów tych mogą skorzystać również właściciele domków jednorodzinnych, które przyłączone zostały do publicznej sieci gazociągowej i dla których kominek nie musi pełnić funkcji grzewczych, a wyłącznie estetyczne.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Zalety biokominków

Niewątpliwą zaletą nowoczesnych kominków jest fakt, że posiadać je może każdy – niezależnie od mieszkania, jakim dysponuje. Niedogodności architektoniczne, takie jak np. brak ciągu kominowego, nie stanowią przeszkody do zainstalowania biokominków. Do zalet należy również zaliczyć następujące cechy:

  • mobilność biokominków sprawia, że można z ich pomocą dowolnie aranżować przestrzeń naszego domu, w każdym momencie,
  • sprawdzą się zarówno w domu, jak i na zewnątrz (np. na tarasie lub na patio),
  • kominki bio są przyjazne dla środowiska – nie emitują zanieczyszczeń,
  • nowoczesny i atrakcyjny design, który można wkomponować w każdą aranżację.

Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł >>

Wady biokominków

Chociaż kominki na biopaliwo posiadają mnóstwo zalet, należy również zwrócić uwagę na ich wady. Jest ich zdecydowanie mniej, jednak warto pamiętać o tym, że:

  • kominki na biopaliwo nie mogą stanowić wyłącznego źródła ciepła w domu. Ich moc grzewcza jest niewielka i o ile dobrze sprawdzą się w formie dogrzewania np. tarasu, to nie zapewnimy ciepła w całym mieszkaniu,
  • nie emitują zanieczyszczeń co jednak nie oznacza, że są bezobsługowe. Warto dbać o okresowe czyszczenie zbiornika biopaliwa, ponieważ spalanie alkoholu etylowego powoduje gromadzenie się dwutlenku węgla,
  • nowoczesne kominki są stosunkowo drogie w użytkowaniu, na co wpływa wysoka cena biopaliwa. Litr takiej substancji kosztuje w granicach 7 – 15 zł, zaś zużycie szacuje się na ok. 1,5 litra na 3 godziny.

Dowiedz się więcej: Piec koza – poznaj wady i zalety >>

 

Biokominek to szereg zalet i korzyści dla osób, które nie chcą albo nie mogą mieć klasycznego paleniska w domu. Nie jest wymagane posiadanie wyciągu kominowego ani innych przystosowań architektonicznych, które umożliwią jego montaż. Dodatkowo, kominki na biopaliwo są atrakcyjne wizualnie z uwagi na futurystyczne kształty, które skutecznie ozdobią każdą aranżację.

Należy jednak pamiętać, że nowoczesne kominki nie mogą stanowić jedynego źródła ciepła w domu i są jednocześnie relatywnie drogie. Z pewnością ozdobią każde wnętrze, a ich zakup powinien być dostosowany do naszych możliwości i potrzeb.

Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – kogo obowiązuje i czym nie palić w piecu >>

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ