ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Maj, 2017 - 16:37

Bezpieczny dom dla małego dziecka

ARTYKUŁ PARTNERA

Rodzice z niecierpliwością czekają na pierwsze kroki swoich pociech. Jak stworzyć bezpieczny dom dla naszych dzieci?

Coraz bardziej ruchliwe dziecko, ucząc się otaczającego świata i chłonąc go wszystkimi zmysłami, zaspokaja swoją ciekawość wędrówkami po domu, który, jeśli nie zadbamy o jego bezpieczeństwo, może okazać się dla malucha źródłem pułapek.

Schowaj niebezpieczne przedmioty

Bezpieczny dom to ten, po którym maluch może raczkować, pełzać, chodzić czy biegać bez ryzyka natknięcia się na niebezpieczne dla niego przedmioty. Pamiętajmy o tym, że będą to nie tylko nożyczki, noże, igły czy druty, ale również środki czystości, leki, spinacze, monety, guziki, kapsle, sznurki, paski czy nitki oraz inne drobne rzeczy, które maluch mógłby niechcący połknąć albo zacisnąć na szyi.

Umieśćmy je poza jego zasięgiem – na odpowiedniej wysokości, w szafkach zamykanych na zatrzaski, które jedynie dorosły mógłby otworzyć lub w niżej umiejscowionych szufladach zamykanych na klucze, o ile pamiętać będziemy o niezostawianiu klucza w zamku.

Bezpieczny dom dla dziecka - środki czystości

Meble bezpieczne dla malucha

Zadbajmy o to, by sprawdzić, czy wszystkie meble w naszym domu są stabilne – maluch na pewno będzie próbował się na nie wspinać, nie pozwólmy więc, by zaistniało ryzyko, że przewróci się on razem z szafką, której szczyt próbuje zdobyć. Zabezpieczmy wszystkie ostre krawędzie i kanty mebli specjalnymi gumowymi nakładkami.

Gorące napoje z dala od dziecięcych rączek

Nie zostawiajmy kubka z gorącą herbatą lub talerza z obiadem w zasięgu rąk dziecka. Próbujący pochwycić interesujący go półmisek maluch może z łatwością wylać na siebie wrzątek.

Postarajmy się zastąpić obrusy stołowe małymi serwetkami, które nie będą zwisać poza krawędź mebla – zminimalizujemy ryzyko wystąpienia sytuacji, w której dziecko ściągnie ze stołu obrus wraz z zastawą.

Drzwi i okna ze specjalną blokadą

Bezpieczny dom to ten, w którym wszystkie drzwi, a przede wszystkim te wejściowe, ciężkie i solidne, zabezpieczone są specjalną blokadą uniemożliwiającą im zatrzaśnięcie się i przyskrzynienie palców małych rączek. Pamiętajmy też o niezostawianiu klucza w zamku drzwi – maluch bez problemu poradzi sobie z jego przekręceniem. Okna i drzwi prowadzące na balkon lub taras najlepiej zabezpieczyć specjalnym skobelkiem.

Bezpieczny dom dla dziecka - okna i drzwi

Uwaga na rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe również powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka. Nie tylko może ono przewrócić lub zrzucić na siebie ciężką donicę wypełnioną ziemią, ale również zjeść liść trującej rośliny lub spróbować podlewanej środkami nawożącymi ziemi.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do pokoju dziecięcego – TOP 7

Kontakty poza zasięgiem

Bezpieczny dom dla malucha to ten, w którym wszystkie kontakty są dobrze przytwierdzone do ścian i zabezpieczone plastikowymi zatyczkami uniemożliwiającymi wepchnięcie do nich drutu czy spinki do włosów. Zabezpieczmy też kable, chowając je za listwami lub meblami – dzieci mogą nie tylko się nimi bawić, ale również oblizywać je czy gryźć.

Bezpieczny dom dla dziecka - kable i kontakty

Sprzęty elektroniczne w bezpiecznym miejscu

Komputery i laptopy najlepiej ustawmy w tych pomieszczeniach, do których dziecko nie ma wstępu. Telewizor możemy ustawić na stabilnej szafce, najlepiej takiej, której nie można zajść od tyłu lub stoliku, którego nóżki zabezpieczymy specjalną taśmą lub guma uniemożliwiającą jego przemieszczenie.

Bezpieczny dom to gwarancja, że dziecko będzie mogło odkrywać świat bez napotykania na swej drodze zagrażających jego życiu lub zdrowiu przeszkód.

ZOBACZ RÓWNIEŻ