Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
03 Lip, 2017 - 09:36
Bezpieczne opalanie - to musisz wiedzieć!

Bezpieczne opalanie – to musisz wiedzieć!

Anna Wezgraj da Silva

Opalanie pod kontrolą, czyli jak korzystać z promieni słonecznych, aby nie doprowadzić do oparzeń?

Opalanie to nieodłączny element lata: czy to nad morzem, w górach, w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie w bloku. Z jednej strony kąpiele słoneczne poprawiają nastrój i wygląd, z drugiej jednak mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak się opalać, aby sobie nie zaszkodzić, a z wakacji przywieźć piękne wspomnienia oraz skórę muśniętą słońcem?

Bezpieczne kąpiele słoneczne

Słońce emituje szkodliwe dla organizmu promieniowanie UV, które powoduje szereg niekorzystnych następstw.

Od poparzeń skóry, po osłabienie układu odpornościowego, aż po przyspieszenie procesu starzenia czy nawet wywołanie nowotworów skóry. Przed promieniowaniem ultrafioletowym należy się więc skutecznie bronić.

Kremy z filtrami

Kremy do opalania zawierające filtry UV to jeden z podstawowych sposobów na obronę przed szkodliwymi promieniami (również podczas pochmurnych dni). Zasada jest dość prosta: im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr powinniśmy zastosować.

I tak dla skóry jasnej i wrażliwej na promienie słoneczne najlepiej zastosować filtr ochronny SPF 30 lub wyższy. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą spokojnie chronić swoją skórę kremami z nieco niższym filtrem (SPF 15 lub 20).

Krem należy nakładać kilkukrotnie w ciągu dnia, aby podtrzymać ochronę skóry na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że kąpiele wodne i wycieranie skóry ręcznikiem mogą obniżyć działanie kremu, a tym samym narazić ciało na niepotrzebne poparzenia.

Bezpieczne opalanie - krem z filtrem UV

Stopniowe opalanie

W jaki inny sposób chronić swoją skórę przed nadmiarem słońca? Stopniowe przyzwyczajanie skóry do słońca da o wiele ładniejszy i zdrowszy efekt niż długie, jednorazowe kąpiele słoneczne.

Spacer w słoneczny dzień, przejażdżka rowerowa czy krótkie opalanie na tarasie to dobry pomysł na przyzwyczajenie ciała do promieni słonecznych.

Kapelusz i przewiewne ubrania

Przewiewna odzież, modne nakrycie głowy i okulary słoneczne to obowiązkowy zestaw, który dodatkowo powinien znaleźć się w torbie każdego plażowicza.

Promieniowanie UV szkodzi nie tylko skórze, ale może również uszkadzać wzrok i powodować bóle głowy. Ponadto odpowiednie nakrycie głowy ochroni włosy przed ich nadmiernym wysuszeniem i płowieniem koloru.

Bezpieczne opalanie - ochrona głowy i oczu

Przyspieszacz opalania – co trzeba wiedzieć?

Popularne przyspieszacze opalania to kosmetyki, dzięki którym można uzyskać efekt opalenizny w bardzo krótkim czasie. Niestety bardzo często nie posiadają one filtrów UV, przez co efekty ich stosowania mogą być opłakane – poparzenia słoneczne i przebarwienia to najczęstsze skutki uboczne tych preparatów.

Nic jednak straconego. Wystarczy dokładnie czytać etykiety i zaopatrzyć się w dobry przyspieszać opalania, który będzie posiadał w swoim składzie filtry lub dodatkowo posmarować się kremem z wysokim filtrem. Takie kremy absolutnie nie blokują działania przyspieszaczy. W ten sposób i wilk będzie syty, i owca cała.

Dowiedz się więcej: Opalanie natryskowe – jak działa i czy warto skorzystać? >>

Opalanie w ciąży

Korzystanie z uroków słońca podczas ciąży niesie ze sobą wiele kontrowersji. Z jednej strony nie jest zabronione, a z drugiej strony wielogodzinne opalanie w czasie ciąży też nie jest najlepszym pomysłem. Najważniejsze to dostosować się do sygnałów jakie wysyła organizm i przede wszystkim dobrze zabezpieczyć się przed słońcem.

Dowiedz się więcej: Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie? >>

Ciążowy brzuszek wielu przyszłym mamom i tak może sprawiać problemy – nawet w cieniu. Wystawienie ciała na upał w takim stanie może skutkować nadmiernym poceniem się, zmęczeniem i rozszerzaniem naczyń krwionośnych (m.in. puchnięcie stóp) oraz skłonnością do pojawiania się przebarwień.

Jeżeli jednak przyszła mama dobrze znosi ciążę i chce zaczerpnąć odrobiny promieni słonecznych, powinna zastosować się do kilku ważnych zasad.

Dowiedz się więcej: Krem z filtrem dla niemowląt – jak wybrać najlepszy? >>

Bezpieczne opalanie - opalanie w ciąży

Po pierwsze – maksymalnie chronić swoje ciało przed szkodliwym działaniem promieni UV, czyli smarować się kremami z wysokimi filtrami, stosować nakrycie na głowę oraz okulary słoneczne i unikać kąpieli słonecznych między godziną 11 a 15.

Przyszła mama powinna również pić duże ilości wody oraz regularnie schładzać swoje ciało np. poprzez zanurzenie się w wodzie, zastosowanie odświeżającej mgiełki lub schłodzenie ciała ręcznikiem zwilżonym wodą.

Opalanie w ciąży jest więc możliwe o ile przyszła mama dobrze się czuje, odpowiedzialnie korzysta z promieni słonecznych i odpowiednio chroni swoje ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV.

ZOBACZ RÓWNIEŻ