Michał Nielub
Michał Nielub
25 Sie, 2017 - 01:00

Bezpieczne holowanie auta – poradnik

Michał Nielub

Holowanie auta to zadanie z pozoru łatwe. Jednak o wiele trudniejsze jest zrobienie to w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać.

Holowanie auta to zadanie, wymagające stosowania się do określonych zasad. Nieraz słyszymy o sytuacjach, w których osoba była holowana w sposób przyprawiający o dreszcze. Aby zapewnić bezpieczeństwo w tej czynności, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać.

Holowanie auta w świetle polskiego prawa

Przepisy dosyć jasno określają, w jaki sposób powinno się odbywać holowanie auta. Do zasad ogólnych należy zaliczyć fakt, że w pojeździe holowanym powinna się znajdować osoba, która posiada uprawnienia do jego kierowania.

Zabrania się również holowania więcej, niż jednego pojazdu oraz holowania na autostradach. Należy wówczas wezwać pomoc drogową i poczekać na lawetę. Pamiętajmy, że na autostradzie powinniśmy zjechać na pas awaryjny, niezwłocznie włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od samochodu.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce: jak się zachować podczas awarii auta >>

Wymagania techniczne odnośnie holowania samochodu

Regulacje prawne również wymagają, aby holowanie auta zostało właściwie oznakowane. Najczęściej popełnianym błędem jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego pośrodku za tylną szybą pojazdu. Przepisy precyzują, że taki trójkąt musi się znajdować po lewej stronie na zewnątrz samochodu.

Aby bezpiecznie holować auto, należy również zastosować odpowiedni hol. Może być zarówno sztywny, jak i giętki. Sztywny hol musi zapewniać odległość od 2 do 3 metrów pomiędzy pojazdami, zaś giętki – od 4 do 6 metrów.

Warto pamiętać o tym, aby połączenie było właściwie oznakowane:

  • W przypadku sztywnego holu, musi być on w biało czerwone paski.
  • Giętki hol musi być oznaczony żółtą lub czerwoną szmatką.

Porady praktyczne podczas holowania auta

Wprawieni kierowcy nie raz musieli być holowani. Wynika to z faktu wystąpienia czasami niewielkich awarii, które jednak uniemożliwiają dalszą jazdę. Warto pamiętać o kilku dobrych praktykach, które zwiększają bezpieczeństwo holowania.

Dowiedz się więcej: Uszkodzona chłodnica – co robić? >>

Bezpieczne hamowanie

W celu zachowania bezpiecznej odległości podczas hamowania, dobrze aby holujący je zasygnalizował lekkim nadepnięciem pedału hamulca. Spowoduje to krótkie mignięcie świateł stopu, jednak nie spowoduje jeszcze zatrzymywania. Holowany będzie poinformowany zatem o zamiarze zatrzymania lub zwolnienia, a tym samym nie uderzy pojazdu znajdującego się przed nim.

Odpowiednie zamocowanie linki holowniczej

Istotną kwestią jest również sposób zamocowania linki holowniczej. Należy to robić wyłącznie do przystosowanych do tego elementów, takich jak hak lub specjalne ucha holownicze. Zamocowanie do zawieszenia jest bardzo ryzykowne. Po pierwsze, wzrasta ryzyko najechania na linę, a po drugie można np. wyrwać wahacz.

Dowiedz się więcej: Automatyczna skrzynia biegów, czyli jak jeździć automatem >>

Stała obserwacja linki holowniczej

Podczas holowania auta należy cały czas obserwować napięcie linki holowniczej. Przede wszystkim, zapewni to bezpieczną odległość pomiędzy holującym, a holowanym. Po drugie, pozwala uniknąć najechania na linkę, co w efekcie może doprowadzić do jej zerwania.

Dowiedz się więcej: Przegląd samochodu krok po kroku >>

Bezpieczne holowanie auta - poradnik - trójkąt ostrzegawczy

Holowanie auta to czynność, którą wykonywał praktycznie każdy bardziej doświadczony kierowca. Samochody są tylko maszynami i jako takie, mogą ulec awarii. Przestrzeganie przepisów prawa oraz stosowanie się do powyższych porad zapewni bezpieczeństwo zarówno holującego, holowanego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ