Bezpieczeństwo w samochodzie w trakcie gorących dni to kwestia poruszana, jednak wciąż traktowana z niedostateczną uwagą. W tym okresie w aucie panują szczególne warunki, o których warto wiedzieć i mieć świadomość ich konsekwencji. W gorące dni temperatura wewnątrz pojazdu może się podnieść nawet do 50 st. C. O czym więc należy bezwzględnie pamiętać?
Dzieci i zwierzęta w aucie – bezpieczeństwo to podstawa
Bezpieczeństwo dzieci
Tak wysokie temperatury powodują, że przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Niestety, w dalszym ciągu pojawiają się informacje o tym, że jakiś nieroztropny rodzic pozostawił swoją pociechę w zamkniętym aucie, sam zaś wybrał się na zakupy. Musimy być świadomi tego, że nawet kilka minut może być przyczyną tragedii.
Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka >>

Bezpieczeństwo zwierząt
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zwierząt. Do sytuacji pozostawiania czworonogów w samochodzie dochodzi częściej, w szczególności pod marketami. Właściciele m.in. psów pozostawiają swoje pupile w rozgrzanym aucie i tak, jak w przypadku dzieci, nawet kilka minut może się okazać dla nich śmiertelnymi.

Jak można ratować dzieci i zwierzęta
Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt jest coraz bardziej akcentowane w polskim prawie. Warto mieć świadomość tego, jak powinniśmy się zachować.
- Jeżeli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, zaś właściciela samochodu nie ma w pobliżu, w pierwszej kolejności spróbujmy je otworzyć.
- Drzwi są zamknięte? Mamy pełne prawo do wybicia szyby i wezwania pomocy pod numerem 112. Warto wiedzieć: W świetle przepisów, działamy w stanie wyższej konieczności. Dla ratowania życia lub zdrowia nie poniesiemy konsekwencji z powodu uszkodzenia pojazdu.
Bezpieczeństwo podczas upałów – o czym jeszcze należy pamiętać
Dbając o bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów, musimy uważnie przyglądać się ich zachowaniom. Pamiętajmy, że istnieją przesłanki mogące wskazywać na przegrzanie organizmu. Typowe objawy są następujące:
- osłabienie i senność,
- ból głowy, zaburzenie widzenia,
- zaczerwienienie twarzy i pojawienie się potówek na ciele dziecka,
- nudności, wymioty, biegunka, drgawki, przyspieszona akcja serca,
- zaburzenia oddychania, utrata przytomności.
Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Mamo, tato, gorąco mi! – Kilka słów o przegrzewaniu dzieci >>
Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji w samochodzie, w trakcie jazdy musimy otwierać okna. Zapewnimy tym samym bezpieczeństwo i ochronimy nasze dzieci i zwierzęta przed przegrzaniem.
Pamiętajmy również o częstym nawadnianiu organizmów. W trakcie upałów wraz z potem wydalamy duże ilości płynów, które musimy koniecznie uzupełniać. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do odwodnienia, co niesie ze sobą równie poważne konsekwencje, co przegrzanie.
Bezpieczeństwo w samochodzie w trakcie upałów to temat szczególnie zasługujący na uwagę. Ryzyko utraty życia lub zdrowia w tym okresie wzrasta, zaś świadomość nt. konsekwencji pozostawienia dzieci lub zwierząt w nagrzanym aucie wciąż jest niska.
Pamiętajmy, że widząc taką sytuację, posiadamy pełne prawo do wybicia szyby oraz wezwania pomocy. Temperatura wewnątrz auta może wzrosnąć nawet do 50 st. C, co może okazać się zabójcze dla przebywających w jego wnętrzu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ