Michał Nielub
Michał Nielub
21 Paź, 2017 - 02:00
Benzyna do diesla, czyli pomyłka przy tankowaniu - co robić?

Benzyna do diesla, czyli pomyłka przy tankowaniu – co robić?

Michał Nielub

Wlana przez przypadek benzyna do diesla może być przyczyną poważnych konsekwencji. Co zrobić, gdy już popełnimy taki błąd?

Omyłkowo wlana benzyna do diesla to sytuacja, do której dochodzi dosyć często i jest wyjątkowo szkodliwa dla silnika naszego auta. Podobna niekorzystna zależność występuje, gdy do baku wlejemy ropę zamiast benzyny. Podpowiadamy jak postępować, gdy popełnimy taki błąd.

Benzyna do diesla – nie zawsze źle

Jeżeli przez przypadek do baku zamiast ropy wlejemy benzyny, nie zawsze musimy się martwić. Wszystko zależy od zatankowanej ilości błędnego paliwa – pod warunkiem, że taka czynność ma miejsce w przypadku starszych modeli aut.

Wlanie niewielkiej ilości benzyny

Benzyna wlewana do diesla była kiedyś popularnym sposobem uszlachetniania tego paliwa w okresie zimowym, dzięki czemu łatwiej było odpalić auto. Dlatego, jeżeli w wyniku pomyłki wlejemy niewielką ilość benzyny, nie musimy się martwić o poważne konsekwencje.

Duża ilość benzyny w silniku diesla

Jednak jeżeli ten błąd popełnimy w przypadku silnika z bezpośrednim wtryskiem, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go odpalać. Grozi to awarią całego układu zasilania. Naprawy tego elementu są bardzo kosztowne, przez co nasz błąd może w efekcie mocno obciążyć budżet domowy.

W żadnym wypadku nie powinniśmy również odpalać samochodu, jeżeli benzyna do diesla była wlana w dużych ilościach (nawet w autach starszego typu). Przy czym sposób postępowania jest identyczny, niezależnie od mocy wlanego paliwa – zarówno benzyna 95, jak i 98 jest równie szkodliwa.

Dowiedz się więcej: Instalacja LPG – czy to się opłaca? >>

Ropa do benzyny

Do omyłkowego zatankowania diesla zamiast benzyny dochodzi rzadziej. Wynika to z faktu, że końcówki służące do wlewania do baku ropy są zdecydowanie grubsze. Jednak na upartego kierowca może pokonać te zabezpieczenia i nalać złego paliwa. Konsekwencje takiego błędu są jednak dużo mniejsze.

Diesel zawiera mniej oktanów, zatem silnik może stracić moc, zacząć przerywać, mieć większe spalanie, a w najgorszym wypadku po prostu nie odpalić. Samej jednostce napędowej nic się nie stanie, ucierpieć może natomiast katalizator. Trafi do niego niespalone paliwo, co w konsekwencji może spowodować awarię.

Benzyna wlana do diesla – co zrobić?

Jeżeli benzyna do diesla zostanie wlana przez pomyłkę, przede wszystkim nie należy odpalać auta. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest wezwanie serwisu, który specjalnym urządzeniem usunie błędne paliwo ze zbiornika. Koszt takiej usługi wynosi od ok. 50 do 100 zł. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż naprawa całego układu zasilania.

Benzyna wlana do diesla to dosyć często spotykana pomyłka. Wystarczy chwila nieuwagi, gorszy dzień kierowcy lub bardzo podobne oznaczenie rodzajów paliwa na stacji benzynowej. Teoretycznie, starsze silniki diesla z niewielką domieszką benzyny można odpalić, jednak zaleca się nie uruchamianie pojazdu i wezwanie serwisu, który usunie błędne paliwo ze zbiornika. Podobnie należy postępować, jeżeli zamiast benzyny wlejemy ropy. Choć konsekwencje w tym przypadku będą o wiele mniej poważne, to próba dalszej jazdy może skończyć się koniecznością naprawy katalizatora.

ZOBACZ RÓWNIEŻ