Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
19 Sty, 2019 - 00:00
Becikowe przez Internet – czy to możliwe?

Becikowe przez Internet – czy to możliwe?

Joanna Wojnarowska

Urodziło Ci się dziecko i nie chcesz stać w kolejkach po zasiłek? Rozważasz wniosek o becikowe przez Internet? Sprawdź, jak to działa i czy warto.

Becikowe przez Internet to kolejne udogodnienie proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.  W tym artykule krótko przypomnimy, dla kogo jest becikowe. Potem szczegółowo omówimy kroki, które musimy wykonać, żeby złożyć wniosek o becikowe przez Internet. Dowiemy się też, jakie dokumenty potrzebne są do becikowego.

Warunki otrzymania becikowego

Jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe możemy otrzymać, jeśli nasze miesięczne dochody nie przekraczają 1 922 zł na osobę. Dochód jest brany za rok poprzedzający złożenie wniosku, czyli na podstawie poprzedniego PIT-u.

Drugim ważnym warunkiem otrzymania becikowego jest zaświadczenie od naszego lekarza lub położnej, które jest wystawiane na podstawie karty ciąży. Żeby dostać becikowe, musimy bowiem zacząć kontrolne wizyty wcześniej niż przed końcem 10 tygodnia ciąży.

Jak załatwić becikowe przez Internet?

Gdzie złożyć wniosek o becikowe?

Wniosek o becikowe możemy złożyć online za pośrednictwem specjalnej platformy [email protected] udostępnionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na początku musimy otworzyć stronę z modułem obsługi wniosków: Platforma eWnioski.

Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta na tej stronie, to najpierw musimy się zarejestrować. W prawym górnym rogu mamy pozycję Logowanie / Zakładanie konta.

Dowiedz się więcej: Gdzie złożyć wniosek o becikowe?

Jak założyć profil na stronie [email protected]?

Warunkiem otrzymania becikowego przez Internet jest założenie Profilu Zaufanego. Jest to potrzebne, żeby urzędnicy wypłacający pieniądze mieli pewność, że wypłacają je właśnie nam, a nie komuś, kto się pod nas podszywa.

Żeby założyć Profil Zaufany, możemy użyć podpisu elektronicznego, jeśli taki mamy. Zazwyczaj jednak go nie mamy, bo jest to zbyt kosztowne. Wybieramy więc opcję Login.gov.pl.

Klikamy w Profil Zaufany, następnie w prawym górnym rogu wybieramy opcję Zarejestruj się. 

Profil Zaufany – dodatkowe informacje

Musimy mieć świadomość kilku zasad:

 • możemy mieć tylko jeden profil zaufany, ponieważ jest on powiązany z naszym numerem PESEL,
 • profil jest ważny przez 3 lata, ale w każdym momencie możemy przedłużyć jego ważność,
 • po rejestracji nasz profil nie jest jeszcze aktywny – żeby potwierdzić profil, musimy pójść do najbliższego Punktu Potwierdzającego (sprawdź na liście).

Niestety nie w każdej części kraju możemy potwierdzić nasz profil. Dlatego dużo wygodniejszą formą zakładania Profilu Zaufanego jest wykorzystanie bankowości internetowej – wówczas wszystko odbywa się całkowicie online.

Becikowe przez Internet bez wychodzenia z domu

Becikowe przez Internet bez faktycznego wychodzenia z domu wymaga posiadania konta w jednej z poniższych instytucji:

 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • Bank PKO
 • Inteligo
 • Santander
 • Bank Pekao
 • mBank
 • ING
 • Grupa Poczty Polskiej
 • Millenium
 • Alior Bank

Aktywację Profilu i złożenie wniosku o becikowe przez Internet możemy rozpocząć, jeśli zalogujemy się do bankowości internetowej.

Dokumenty potrzebne do becikowego przez Internet

To, jak załatwić becikowe przez Internet, nie różni się zbytnio od fizycznego składania wniosku. Musimy wypełnić formularz i przesłać odpowiednie załączniki:

 • wniosek o becikowe,
 • skan dowodu osobistego,
 • zaświadczenie od lekarza lub położnej o wizytach lekarskich przed 10 tygodniem ciąży,
 • skrócony odpis aktu urodzenia,
 • dokumenty potwierdzające dochody.

Dowiedz się więcej: Ile trzeba czekać na becikowe?

Becikowe przez Internet – czy warto?

Warunki otrzymania becikowego nie różnią się zbytnio od składania fizycznego wniosku. Konieczne jest wypełnienie tego samego formularza i dołączenie podobnych dokumentów. Zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że nie musimy wychodzić z domu… pod warunkiem, że jesteśmy klientem jednej z instytucji bankowych, która obsługuje system związany z Profilem Zaufanym. Niestety fizyczne Punkty Potwierdzeń Profilu znajdują się tylko w kilku miastach.

Sam wniosek wypełnia się dość sprawnie. System podpowiada dane, jakie należy wpisać, dlatego jest mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Najtrudniej jest założyć swój profil. Potem jednak można już z niego korzystać także do załatwiania innych urzędowych spraw np. do złożenia wniosku o 500+, czy wyrobienie Karty Dużej Rodziny.

Dowiedz się więcej: Kto wypłaca becikowe?

Czy warto starać się o becikowe przez Internet? Jeśli to ma być jednorazowy wniosek, to możemy się zniechęcić skomplikowaną procedurą zakładania Profilu Zaufanego. Jeżeli jednak będziemy korzystali z systemu także w innych sprawach urzędowych, to warto przebrnąć przez ten proces, który potem znacznie ułatwi nam kontakt z urzędami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ