Michał Nielub
Michał Nielub
12 Wrz, 2017 - 15:11
Bankowość elektroniczna - jak działają platformy do przelewów internetowych?

Bankowość elektroniczna – jak działają platformy do przelewów internetowych?

Michał Nielub

Bankowość elektroniczna znacznie przyspiesza robienie zakupów – dowiedz się, jak działają platformy do przelewów internetowych.

Dostęp do szerokiej gamy produktów i korzystanie z lepszych okazji cenowych to tylko nieliczne zalety zakupów online. Ponadto, internetowa forma płatności umożliwia robienie zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Zatem oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. Bankowość elektroniczna daje nam więc niesamowite możliwości.

Bankowość elektroniczna – rys historyczny

Początki bankowości elektronicznej w Polsce sięgają 1990 roku. Pierwszą jej formą były bankomaty. W 1993 roku dopuszczono do użycia karty płatnicze. W tym samym roku po raz pierwszy zaoferowano klientom również usługi home bankingu. Wdrożone zostały przez Bank Rozwoju Eksportu i polegały na komunikacji między klientem, a bankiem poprzez dedykowane oprogramowanie zainstalowane na komputerze, z wykorzystaniem łącza telefonicznego.

Po raz pierwszy bankowość elektroniczna została zaoferowana w 1998 roku przez Powszechny Bank Gospodarczy S.A. w Łodzi (w 1999 roku wszedł do grupy Pekao S.A.). Dwa lata później powstał pierwszy bank internetowy mBank, zaś rok później dołączyły do niego Volkswagen Direct Bank oraz Inteligo Financial Service (własność PKO BP).

Dowiedz się więcej: Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice >>

Przelew online a płatności przez platformy

Coraz większe zastosowanie bankowości elektronicznej przyczyniło się do powstania platform płatniczych.

Platformy płatności internetowej oferują możliwość szybkiego zrealizowania przelewu online, który po kilku minutach przekaże środki na rachunek sprzedającego. Płatności dokonywane są w sposób bezpieczny i możliwy do wykonania zarówno z komputera, jak i urządzeń mobilnych. Poniżej podpowiadamy jak wykonać przelew za pomocą popularnych platform i jak one działają.

Dowiedz się więcej: Prawa konsumenta: reklamacja i zwrot towaru zakupionego przez internet >>

Płatność PayU

Platforma PayU jest operatorem płatności internetowych z siedzibą w Polsce. Powstała, jako odpowiedź na mocną pozycję rynkową systemu PayPal. Umożliwia dokonywanie płatności przy wykorzystaniu przelewów online oraz kart kredytowych. Znacznie przyspiesza transakcje, ponieważ środki są przekazywane w ciągu kilku minut na konto sprzedającego.

Co istotne, ta forma płatności polega na przekazywaniu środków wewnątrz PayU. Odbiorca zatem musi mieć zarejestrowane konto w tym systemie, aby móc odebrać swoje należności. Obowiązek rejestracji nie dotyczy jednak kupującego. Jeżeli nie posiada konta, to płatność PayU odbędzie poprzez przelew online – wystarczy, że w tytule poda przydzielony numer transakcji.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew bankowy? >>

Przelewy24

Przelewy24 są odpowiedzią polskiej bankowości elektronicznej na międzynarodowe platformy płatnicze. Właścicielem jest PayPro S.A. z siedzibą w Poznaniu oraz kapitałem polskim. Platforma ta powstała w 2011 roku i została utworzona na mocy postanowienia Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Zasada działania oraz korzyści płynące z wykorzystania Przelewy24 są podobne, jak w przypadku PayU. Różnica tkwi w możliwościach realizowania przelewu online z bardzo różnorodnej palety banków. Obecnie Przelewy24 współpracują ze 165 bankami. Istnieje również możliwość wykorzystania następujących typów kart kredytowych: Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, JSB, Diners Club oraz American Express.

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach >>

Bankowość elektroniczna spowodowała rozwój form płatności w internecie. Przelew online umożliwił dokonanie zakupów produktów i usług, bez konieczności wychodzenia z domu, co z kolei przyczyniło się do powstania platform płatności internetowych.

Należy do nich m.in. PayU oraz polskie Przelewy24. Umożliwiają one przekazanie środków pomiędzy kontami w ciągu kilku minut. Zabezpieczają również interesy kupującego poprzez umożliwienie zgłoszenia sporu. Jeżeli sprzedający nie chce uznać zasadnej reklamacji, wówczas nie będzie mógł przekazać środków na swoje konto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ