Michał Nielub
Michał Nielub
22 Gru, 2018 - 00:00
Bajki do czytania - które będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Bajki do czytania – które będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Michał Nielub

Bajki do czytania o wiele bardziej niż te telewizyjne rozwijają wyobraźnię najmłodszych i wspomagają dobry nawyk sięgania po literaturę.

Nie od dziś wiadomo, że książka stanowi pewien rodzaj portalu do świata, w którym można skryć się za osłoną wyobraźni i z wymyślonymi bohaterami doświadczyć całkiem prawdziwych emocji. Literatura to jednak nie tylko rozrywka, ale także źródło wiedzy – tej typowo informacyjnej, a także zupełnie praktycznej. By pielęgnować w dzieciach miłość do książek, warto regularnie podsuwać im bajki do czytania lub wręcz podróżować po meandrach zapisanych stron wraz z naszymi pociechami.

Wspólne czytanie ma niebagatelny wpływ na bliskość rodzinnych relacji. Rytuał czytania bajki na dobranoc, zarówno dziecku, jak i dorosłemu, pozwala przystanąć w pędzie codzienności i spędzić chwile w najlepszy sposób, w jaki można je spożytkować – na byciu razem.

Pułapka wygody

Bajka do czytania może być dla dziecka najlepszym przyjacielem i źródłem niesłychanej frajdy. Jeśli jednak nie jest ono od początku zachęcane do literackich poszukiwań, literatura kojarzyć mu się może z niepotrzebnym wysiłkiem i nudą – zwłaszcza w dobie łatwo dostępnej rozrywki pod postacią kreskówek telewizyjnych ukazujących świat na tacy, bez konieczności uruchamiania potęgi swojego umysłu. Żeby tego uniknąć, należy uczynić książkę obecną i potrzebną w życiu małego człowieka. Najlepiej zacząć jak najwcześniej!

Dowiedz się więcej: Najlepsze bajki Disneya dla dzieci (TOP 11)

Uniwersalne prawdy starych baśni

To właśnie baśnie Ezopa, Andersena lub Braci Grimm służyły poprzednim pokoleniom za pomoc w wyjaśnianiu dzieciom świata. Choć pochodzenie nazwy „bajka” wywodzi się od bajania (czyli opowiadania fantastycznych rzeczy), w rzeczywistości to właśnie wymyślone i przekazywane z matki na córkę opowieści miały najmłodszych uczyć zasad postępowania, przestrzegać przed zagrożeniem i chronić przed złem, które zawsze ostatecznie było pokonywane.

Współczesne bajki do czytania także biorą udział w wychowywaniu dzieci i kształtowaniu pożądanych postaw społecznych, bazując na starych i dobrze znanych motywach, które nie zmieniają się od setek lat. Od czasu do czasu warto więc sięgnąć do klasycznych bajek do czytania, by uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa na tle epok.

Bajki do czytania kształtują wyobraźnię

źródło zdjęcia: Getty Images / Vadmary

Wybór bajki dla najmłodszych

Pierwszy kontakt z książką jest kluczowy z co najmniej dwóch niezwykle istotnych powodów.

Pierwszym z nich jest po prostu zaznajomienie się z przedmiotem, który już na pierwszy rzut oka może przecież stanowić obietnicę dobrej zabawy. W końcu nawet niemowlęta, które nabyły umiejętność chwytania, mogą nauczyć się przewracać strony, badać ich strukturę i podziwiać ilustracje.

Kolejną przyczyną, dla której instytucja bajki do czytania okazuje się wręcz niezbędna, jest rozwój poznawczy. Literatura wspiera intensywne procesy percepcyjne na każdym etapie rozwoju oraz naturalną dziecięcą ciekawość wobec świata.

Stymulująca forma książki

Należy mieć na względzie, iż małe dziecko poznaje świat za pomocą wielu zmysłów naraz. Oprócz dotyku, jest to także chociażby smak – dobrze więc towarzyszyć brzdącom podczas pierwszych przygód z książką, która może wydawać się wyjątkowo apetycznym kąskiem.

Pierwsza książka powinna być wytrzymała i dość odporna na kontakt z ciekawskimi rączkami.  Na szczęście rynek wydawniczy wyszedł naprzeciw potrzebom najmłodszych czytelników, udostępniając pozycje pobudzające dziecięcą sensorykę za pośrednictwem elementów, które pachną, szeleszczą czy zmieniają swoją formę (bajki dla dzieci 3D).

Docere et delectare, czyli kilka słów o wspólnocie zabawy i nauki

Już starożytny poeta Horacy wskazywał, że zadaniem sztuki jest uczyć i bawić (docere et delectare). A przecież nieodłączną zaletą niejednej czytanki dla dzieci, które wykorzystuje się już w wychowaniu przedszkolnym, jest wymiar dydaktyczny.

Książka pomaga zrozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy, konstytuuje miejsce dziecka w świecie, ucząc go prawideł kultury i rozwiązuje problemy, z którymi nasze pociechy same niejednokrotnie będą musiały się zetknąć.

Wyjątkowo znaczącą rolą rodzica jest umiejętne podsuwanie dziecku książek, które na konkretnym etapie jego dzieciństwa będą stanowić nieocenioną pomoc w pojmowaniu otaczającej go rzeczywistości.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori

Bajka do czytania jako remedium na duże kłopoty małych ludzi

Problematyka poruszana w literaturze dziecięcej jest coraz szersza. Za pośrednictwem książki dziecko może zetknąć się z aktualnymi dylematami, takimi jak śmierć dziadka, rozwód rodziców, pojawienie się kolejnego członka rodziny czy odrzucenie w grupie rówieśniczej.

Książka podejmująca kwestie, z którymi młody czytelnik się utożsamia, stanowi doskonałą podwalinę do rozmowy na temat tego, co dzieje się w życiu naszych dzieci. Dzięki temu finalnie przyczynia się ona do rozwiązania problemów, a przede wszystkim uczy, że należy stawiać im czoła, gdyż sytuacje bez wyjścia nie istnieją.

Dowiedz się więcej: Top 9: Najlepsze bajki dla dzieci w wieku szkolnym

Bajki do czytania pomagają dzieciom zrozumieć świat

źródło zdjęcia: Getty Images / evgenyatamanenko

Gdzie szukać odpowiedniej bajki do czytania dla dzieci?

Dzisiejsze księgarnie i biblioteki dysponują licznymi propozycjami literackich pozycji dla dzieci, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ich ogromna różnorodność może być jednak przytłaczająca. Jak zatem znaleźć książkę, której szukamy? Skąd mieć pewność, że nas nie zawiedzie i spodoba się również naszym pociechom? Co tak naprawdę sądzą o niej czytelnicy?

Na pomoc przychodzą współczesne rozwiązania, które przewrotnie hołdują tradycji – blogi, recenzje i internetowe rankingi, które przed przeczytaniem książki umożliwiają czytanie o książce.

Poniżej przedstawiamy strony internetowe, w których znajdziemy rekomendacje bajek dla dzieci, a także bajki wymyślone przez zdolną blogerkę.

Książkowe propozycje Blogojca

Blog Blogojciec prowadzi młody tata, dla którego rola rodzica stanowi wspaniałą przygodę. Podejmuje on wiele wysiłku, by dzieciństwo swoich pociech uczynić jak najbardziej wartościowym. Ważną część tej misji stanowi dziecięca biblioteczka, w której skład wchodzą tytuły popularnych opowiadań dla dzieci, klasycznych baśni oraz nowatorskich opowieści popularno-naukowych. Przygotowane przez niego zestawienie książek dla dzieci jest wyjątkowo inspirujące i z pewnością pomoże nam wybrać ciekawe bajki do czytania dla naszych pociech.

Ranking klasycznych baśni portalu Dziecko i My

Rynek literatury dziecięcej pęka w szwach od bajek do czytania dla dzieci w różnym wieku, o różnych preferencjach i zainteresowaniach. Skarbnicą wiedzy o świecie są jednak także tradycyjne baśnie, których prawdy moralne nigdy się nie zestarzeją, takie jak Czerwony Kapturek czy Brzydkie Kaczątko.

Właśnie takie klasyczne baśnie znalazły się w rankingu przygotowanym przez portal Dziecko i My. Spodobają się one zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć w ramach ciekawostki warto wiedzieć, że wiele z nich w swoich pierwotnych wersjach odznaczało się wyjątkową brutalnością i wywoływało strach nawet u starszych dzieci.

Dowiedz się więcej: TOP 10: Najlepsze bajki naszego dzieciństwa

Bajki do czytania - Czerwony Kapturek to klasyka gatunku

źródło zdjęcia: Getty Images / carlacastagno

Nowatorskie i oryginalne bajki Czytelenki

Blog Czytelenki to kopalnia autorskich bajek osadzonych w naszych rodzimych realiach. Składają się na nie pouczające opowieści dla dzieci, a także urocze historyjki pisane wierszem, które pomogą rodzicom w rozwikłaniu wielu szalenie ważnych spornych kwestii, takich jak… bałagan w dziecięcym pokoju. Jeśli nie odpowiada nam forma czytania przed ekranem, warto wydrukować sobie ulubione bajki i korzystać z nich w odpowiednich momentach.

Powody, dla których bajki do czytania powinny znajdować się w każdym dziecięcym pokoju, są bezdyskusyjne i liczne. Rozwój intelektu i kreatywności idzie w parze z ukazywaniem dziecku wielowymiarowości świata i spędzania z naszą pociechą czasu, którego zawsze jest przecież zbyt mało. Prawdziwą frajdą może być odkrycie, że dziecko samo poszukuje właściwej dla siebie literatury. Książki są bowiem przepustką do lepszego świata, nie tylko w aspekcie wyobrażeniowym, lecz również jako fundament ludzkiego sukcesu i spełnienia intelektualnego. Przede wszystkim jednak są źródłem radości – podstawy każdego dzieciństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ