ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
19 Gru, 2017 - 02:00
Bagażnik na narty i snowboard - czy warto i jaki kupić?

Bagażnik na narty i snowboard – czy warto i jaki kupić?

ARTYKUŁ PARTNERA

Bagażnik na narty przydaje się zarówno na krótkie, jak i dłuższe wypady w góry. Podpowiadamy, jakie modele są dostępne na rynku i który z nich wybrać.

Bagażnik na narty lub snowboard to jedno z ważniejszych akcesoriów podczas zimy dla każdego miłośnika białego szaleństwa, który lubi podróżować w góry własnym samochodem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bagażników na sprzęt sportowy, dlatego podpowiadamy, czym się one różnią i czym kierować się przy wyborze.

Uchwyty narciarskie – najprostszy bagażnik na narty lub snowboard

Specjalny uchwyt mocowany na dachu auta to najprostszy bagażnik na narty, który w dodatku nie wymaga dużych nakładów finansowych. Uchwyt na narty jest dostępny w różnych wariantach, dlatego w zależności od potrzeb można wybrać model mieszczący od 2 do 6 par nart, a także z dodatkowym miejscem na snowboard.

Aby skorzystać z uchwytów, należy mieć najpierw zamontowane belki bazowe na dachu, które tworzą uniwersalny bagażnik samochodowy. Belki mogą być stalowe lub aluminiowe, a mocuje się je do takich elementów na dachu auta, jak relingi, listwy lub punkty montażowe.

Uchwyty na narty pozwalają szybko zamocować sprzęt sportowy na dachu samochodu, jednak ich podstawową wadą jest to, że podczas podróży narty lub snowboard narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu wożenie w ten sposób sprzętu zalecane jest jedynie na krótkich odcinkach.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie >>

Bagażnik na narty i snowboard - czy warto i jaki kupić? - uchwyt na narty

Bagażnik magnetyczny dla aut bez belek bazowych

Tego rodzaju bagażnik na narty jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają na dachu swojego samochodu belek bazowych pod zwykłe uchwyty narciarskie. Bagażnik magnetyczny ma także formę uchwytów, ale ich montaż polega jedynie na przyłożeniu ich do dachu.

W podstawie uchwytów znajdują się płyty magnetyczne, które „przyczepiają się” do dachu auta dzięki przyciąganiu magnetycznemu. W uchwytach magnetycznych można przewozić narty, kijki, a nawet deskę snowboardową. Wiele tego rodzaju uchwytów jest wyposażonych w zamek na kluczyk, który zabezpiecza sprzęt przed wyciągnięciem go z uchwytów przez niepowołane osoby.

Główną zaletą bagażnika magnetycznego jest łatwość montażu i demontażu. Jego wadą jest z kolei konieczność mycia powierzchni dachu przed mocowaniem uchwytów oraz ryzyko ich odczepienia się podczas jazdy, w przypadku nieprawidłowego montażu.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty biegowe? >>

Bagażnik na narty i snowboard - czy warto i jaki kupić? - uchwyt magnetyczny

źródło zdjęcia: dopasujbagaznik.pl

Boxy dachowe – uniwersalny bagażnik samochodowy

Box dachowy jest to tak naprawdę uniwersalny bagażnik samochodowy, w którym można przewozić nie tylko sprzęt narciarski, ale także inne rzeczy. Jego zaletą jest nie tylko wszechstronne zastosowanie i duża pojemność, ale także fakt, że przewożony nim bagaż jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi.

Mocowane do belek bazowych boxy mają bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd, który zwykle świetnie współgra z sylwetką samochodu. Ich aerodynamiczny kształt nie wpływa negatywnie na osiągi auta.

Box dachowy na narty lub deski snowboardowe powinien mieć odpowiednią ładowność i wielkość, najlepiej taką, która umożliwi zapakowanie także kijków, butów, a nawet strojów narciarskich.

Wybierając tego rodzaju bagażnik na narty, należy zwrócić uwagę na wewnętrzne pasy spinające, które powinny dobrze unieruchamiać przewożony sprzęt podczas jazdy. Ze względu na wysokie ceny boxów dachowych warto wybrać taki model, który rzeczywiście będzie przydatny nie tylko podczas wyjazdu na narty, ale także przez cały rok.

Dowiedz się więcej: Jazda autem zimą – podstawowe zasady >>

Bagażnik na narty i snowboard - czy warto i jaki kupić? - box dachowy

Transport sprzętu wewnątrz auta

Na koniec warto dodać, że narty i deskę snowboardową można przewozić nie tylko na dachu, ale również wewnątrz samochodu, a więc bez konieczności kupowania specjalnego bagażnika.

Jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednak zdecydowanie niepraktyczne, ponieważ sprzęt sportowy zajmuje bardzo dużo miejsca. Biorąc pod uwagę konieczność zabrania w góry także innych bagażów, rozwiązanie takie jest jedynie do zaakceptowania przez właścicieli naprawdę dużych aut.

Dowiedz się więcej: Gadżety do samochodu, które warto mieć >>

Bagażnik na narty i snowboard - czy warto i jaki kupić? - narty w aucie

Jeśli na narty bądź snowboard jeździmy dość często, z pewnością warto zainwestować w specjalny bagażnik, który zapewni nam komfort podczas podróży – sprzęt zostanie odpowiednio zabezpieczony, a w aucie będzie zdecydowanie więcej miejsca.

Decydując się na bagażnik na narty, warto wybrać model adekwatnie do swoich potrzeb. Najbardziej uniwersalny i praktyczny jest box dachowy, natomiast tańszym i prostszym rozwiązaniem są uchwyty narciarskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ