RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
13 Lut, 2020 - 15:27
Back to nature - nowy trend w aranżacji wnętrz

Back to nature – nowy trend w aranżacji wnętrz

RynekPierwotny.pl

Trend powrotu do natury w naszych domach nie jest chwilową fanaberią. To potrzeba odpoczynku od nadmiaru bodźców i stworzenia własnej strefy relaksu.

“Back to Nature” to odcień, który amerykańska firma Behr Paint Company wytypowała jako swój kolor na 2020 rok. Kryjąca się pod tą nazwą ciepła, oliwkowa zieleń, niewątpliwie należy do palety barw ziemi, a jej wybór jest ściśle związany z proekologicznym przekazem. Specjaliści Behr zwracają uwagę na to, że człowiek jest częścią natury i izolacja w betonowym królestwie zwyczajnie mu nie służy.

Proponują zatem, aby zabrać przyrodę ze sobą do domu i uczynić ją częścią naszej aranżacji. W takiej przestrzeni poczujemy się zrelaksowani, ukojeni i będziemy naprawdę wypoczywać. Back to nature to trend, który zachęca do łączności z przyrodą i zapewnienia sobie dobrego samopoczucia. Jak wprowadzić go do wnętrz naszego domu?

Ściany w kolorach ziemi

Jednym ze sposobów na zaproszenie natury do wnętrza jest pomalowanie ścian. Jest to jednocześnie duża zmiana, którą musimy dokładnie rozważyć – najlepiej na początek pomalować jeden, niewielki fragment i sprawdzić jak będziemy się czuć z danym odcieniem. Kolory, które wprowadzą do naszych pomieszczeń trend back to nature to przede wszystkim barwy ziemi: zgaszone zielenie, miękkie brązy, ciepłe rudości i delikatne beże.

 

Są to kolory sprzyjające relaksowi, poprawie samopoczucia i regeneracji wzroku. Są także tak stonowane i naturalne, że będą stanowić idealne tło zarówno dla bardziej wyrazistych kolorów, jak również dla bieli, szarości i błękitu. Takie barwy nie tylko stanowią świetną bazę dla całej aranżacji, ale również wprowadzają do wnętrza porządek i przestrzenność. Ogromną ich zaletą jest uniwersalizm. Podczas gdy intensywne, jaskrawe kolory potrafią po pewnym czasie stać się męczące, naturalne odcienie wprost przeciwnie – mają kojący wpływ na nasze samopoczucie.

Rośliny i roślinne motywy

Rośliny w domu to nie tylko pomysł na aranżację w stylu naturalnym, ale również sposób na oczyszczenie powietrza. Zadbane i wypielęgnowane są prawdziwą radością dla oka i mogą z powodzeniem zastąpić kosztowne dekoracje. Możemy wybierać spośród niezwykle zróżnicowanej oferty roślin kwitnących, zielonych, ziół, a także mchów i porostów, różnego kształtu i wielkości. Do popularnych roślin doniczkowych, które warto zaprosić do domu, należą:

  • skrzydłokwiat
  • figowiec benjamina
  • paproć
  • bluszcz
  • monstera
  • dracena

Efektowną propozycją dla wielbicieli roślin jest założenie ogrodu wertykalnego. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie dla dużych, przestronnych wnętrz. Wprawdzie wymaga pewnego nakładu pracy, ale w rezultacie możemy się cieszyć prawdziwą “ścianą zieleni”.

 

Jeżeli jednak nie możemy lub nie chcemy hodować w domu żywych roślin, zawsze pozostają nam wzory roślinne, które można przemycić do salonu w formie fototapet i dodatków, takich jak poduszki, narzuty i obicia mebli. Na tle jednobarwnej ściany świetnie będą także wyglądać grafiki i plakaty z motywami roślinnymi – jednolite tło nie będzie odwracać uwagi od najważniejszego elementu.

Naturalne materiały

W domu urządzonym w duchu back to nature nie może zabraknąć sprzętów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, szkło, miedź, czy len.

Wśród naturalnych materiałów niewątpliwie prym wiedzie drewno, możliwie jak najmniej przetworzone. W domu w stylu back to nature może ono występować pod postacią desek podłogowych, belek sufitowych, mebli, czy ram okiennych. Jeżeli mamy wyjątkowe upodobanie do tego surowca, możemy pokusić się o drewnianą boazerię, która w nowym, skandynawskim wydaniu, ponownie wraca do łask. Drewno jest również wdzięcznym materiałem na dodatki. Wszelkiego rodzaju kosze, skrzynki, pudełka, wazony, czy lampiony w wersji drewnianej będą wyglądać stylowo i elegancko.

 

O ile drewno jest materiałem dość uniwersalnym, o tyle dekorowanie kamieniem lub szkłem musimy stosować z umiarem, aby nie przytłoczyć wnętrza. Najlepiej zastosować je w postaci fragmentu przełamującego monotonię większej całości. Może nim być na przykład kamienna podłoga ułożona w fantazyjny wzór – takie rozwiązanie przykuwa uwagę i może stanowić podstawowy element dekoracji.

 

Stosunkowo nowym trendem aranżacyjnym, jest miedź we wnętrzach. Wygląda ona niezwykle efektownie i nadaje pomieszczeniom ciepłego charakteru. Świetnie komponuje się z przydymionymi barwami ziemi – brązem i oliwkową zielenią.

Dodatki w stylu back to nature

Oprócz niezbędnych sprzętów, niezwykle ważne dla aranżacji są dodatki. Otaczamy się nimi od wieków, są niejako wyrazem naszej osobowości. To one sprawiają, że nasz dom jest przytulny i lubimy w nim przebywać. Dekoracje back to nature to przede wszystkim naturalne materiały, ale także motywy związane z naturą, które mogą nam towarzyszyć w postaci grafik.

 

Jeżeli lubimy dodatki spod znaku DYI, możemy do zrobienia dekoracji wykorzystać liście, szyszki, gałązki, kwiaty i trawę. Poduszki na kanapie będą dobrze wyglądać w lnianych poszewkach z roślinnym nadrukiem, a do przechowywania drobiazgów możemy wykorzystać koszyk z wikliny lub rattanu.

Biofilia w designie

Kontakt z naturalnym środowiskiem jest koniecznością, a nie luksusem prowadzącym do osiągnięcia satysfakcji i dobrego stanu fizycznego nawet w nowoczesnym środowisku miejskim pisze w swojej książce “Biophilic Design” Stephen Kellert, czołowy propagator projektowania w duchu biofilii. Bo biofilia w designie to nie tylko postawienie na parapecie samotnego asparagusa.

To tworzenie zrównoważonej, przyjaznej człowiekowi przestrzeni, w której przykłada się dużą wagę do zieleni, ale również obecności wody, rozproszonego oświetlenia, złożoności i porządku w otoczeniu oraz perspektywy, która we wnętrzach daje poczucie wolności i nieskrępowania.

Materiał opracowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ