ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
01 Sie, 2018 - 10:19
Aż chce się pracować! A Ciebie co motywuje?

Aż chce się pracować! A Ciebie co motywuje?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dobra praca, która przynosi satysfakcję to marzenie wielu osób. Czy wiesz jednak, co najbardziej motywuje ludzi do pracy?

Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej nowych zawodów, o których jeszcze 5-10 lat temu nikt jeszcze nie słyszał. A jednak mimo tak dużych możliwości wyboru, często nie jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy, przez co brakuje nam motywacji. Dotyczy to również Ciebie? Być może po prostu nie dobrałeś stanowiska odpowiednio do swoich celów życiowych! Sprawdź, co zwykle motywuje nas do pracy!

Pieniądze

Punkt najbardziej oczywisty, w końcu prawie każdy pracuje po to, żeby zarobić. Jednak dla niektórych wysokość pensji ma zdecydowanie większe znaczenie niż dla pozostałych. Czy mógłbyś wykonywać pracę, która niezbyt Cię interesuje, ale daje Ci większe pieniądze?

Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe pytanie. Nie mówimy tu bowiem o osobach, które chciałyby otrzymywać lepszą wypłatę, ponieważ obecnie mają problem ze związaniem końca z końcem. Chodzi głównie o satysfakcję z pomnażania majątku.

Prestiż

Często wiąże się też z potrzebą wysokich zarobków. Osoby stawiające na prestiż chciałyby widzieć swój sukces w oczach innych. Słowa podziwu po wymienieniu stanowiska czy nazwy firmy to dla nich najlepsza motywacja do porannej pobudki, a potem dawania z siebie 100% w pracy.

Wielu takich pracowników nie zrażają nudne czy nawet nieprzyjemne obowiązki, pod warunkiem, że inni ludzie będą im okazywać szacunek właśnie ze względu pracę.

Rozwój

Czy to osobisty, czy zawodowy, rozwój często bywa silną, pozafinansową motywacją. Czasem nawet wybieramy posadę, w której zarobimy mniej, jednak nauczymy się dzięki niej wielu nowych, przydatnych lub po prostu interesujących rzeczy.

Niekiedy ma to pośredni związek z finansami, np. na nowym stanowisku poznamy nowe programy, które pozwolą nam w przyszłości ubiegać się o pracę pozwalającą zarobić znacznie więcej. Zdarza się jednak, że motywację czerpiemy z samej możliwości rozwoju.

Niezależność

Trudno o niej mówić w przypadku pracy na etacie, chociaż niektórym pracownikom zdecydowanie wolno więcej. Praca zdalna, elastyczne godziny pracy i przerw, a przede wszystkim brak szefa patrzącego nam przez ramię to z pewnością duże plusy dla osób ceniących niezależność.

Jednak prawdziwy, pragnący wolności indywidualista prawdopodobnie w końcu zdecyduje się na zostanie freelancerem lub założenie własnej firmy.

Chęć pomocy

Pomagać można nie tylko w ramach wolontariatu. W końcu wiele stanowisk wiąże się z dbaniem o innych i poprawianiem jakości ich życia. To oczywiście zawody medyczne, ale też praca biurowa w fundacjach, nauczanie czy prowadzenie różnych typów terapii.

Jeśli nie czujesz satysfakcji z wykonywania swoich obowiązków, zastanów się, czy to właśnie charakter Twojej pracy nie jest problemem. Nie każdy będzie czuł się dobrze tylko ze względu na osiągnięte targety i wysokie zarobki, niektórzy potrzebują stanowiska „z powołaniem”.

Osiągnięcia

Takie osoby lubią widzieć przed sobą cel i nieustannie do niego dążyć. Praca dla samej pracy jest według nich bezsensowna. Odhaczając na liście kolejne wykonane zadania, czują przypływ satysfakcji.

Często nie ma tu nawet znaczenia, jakiego typu są to cele, ważne, że dają nam poczucie sensu naszej pracy, a ich osiąganie pozwala przeżyć chwile triumfu, które dodadzą energii przed… rozpoczęciem kolejnego zadania.

Uznanie

Czy pochwała może być warta więcej niż podwyżka? Dla niektórych osób zdecydowanie tak. Pozytywny feedback, uścisk dłoni, „poklepanie po plecach”, uznanie i szacunek w oczach współpracowników mogą być największym motywatorem dla niektórych z nas. Tytuł pracownika miesiąca albo wymienienie osiągnięć na spotkaniu firmowym? Aż chce się pracować!

Stabilizacja

Osoby ceniące sobie stabilizację lubią poczucie bezpieczeństwa. Dlatego właśnie mogą zwracać większą uwagę na typ umowy i celować w stanowiska, na których będą mogły spędzić długie lata. Zmiany nieszczególnie je interesują, a praca freelancera to jeden z największych koszmarów.

Nie na każdego bowiem pewna dawka stresu działa motywująco, niektórzy znacznie chętniej wychodzą do pracy, która zagwarantuje im pewne jutro, nawet za cenę zastoju.

Dobra atmosfera

Chyba nikt nie lubi mało sympatycznych, nieszczerych albo leniwych współpracowników. Jednak dla niektórych osób dobre relacje w zespole są na pierwszym miejscu i gdy już trafią na odpowiednich ludzi, z niechęcią będą myśleć o możliwości zmiany pracy, nawet na lepiej płatną czy bardziej rozwijającą.

Mogą także nie sprawdzić się w profesji, w której zadania wykonuje się zwykle w pojedynkę. Najczęściej są to bowiem ludzie silnie ukierunkowani na relacje społeczne.

Ustalenie źródła swojej motywacji do pracy jest kluczowe w znalezieniu dla siebie idealnej profesji. Czujesz, że minąłeś się z powołaniem? Działaj! Sprawdź, czy w Twojej firmie nie ma możliwości awansu poziomego, dzięki któremu mógłbyś choć trochę zmienić zakres swoich obowiązków.

Dobrym, ale wymagającym odwagi i determinacji sposobem, będzie też przebranżowienie. Możesz rozpocząć nowe studia, choć często lepszym wyjściem będzie ukończenie kursów bądź szkoły policealnej. Ciekawe kierunki, jak technik masażysta, znajdziesz np. na GoWork.pl. Najważniejsze to nie zwlekać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ