Michał Nielub
Michał Nielub
19 Paź, 2017 - 01:00
Na czym polega awaryjne otwieranie samochodu

Na czym polega awaryjne otwieranie samochodu

Michał Nielub

Awaryjne otwieranie samochodu jest czasami jedynym wyjściem w sytuacji, w której zatrzasnęliśmy kluczyki wewnątrz auta. Na czym polega i jak tego dokonać?

Awaryjne otwieranie samochodu jest bardzo pomocne w kryzysowych sytuacjach. Należy do nich zaliczyć okoliczności np. zatrzaśnięcia kluczyka wewnątrz auta lub jego złamanie w zamku. Istnieje kilka sposobów na to, aby wybrnąć z takiej sytuacji. Najbardziej zalecanym jest oczywiście wezwanie wyspecjalizowanej firmy w tym zakresie.

Awaryjne otwieranie samochodu – narzędzia ślusarskie

W sytuacji, gdy kluczyki do samochodu uległy zniszczeniu, najczęściej awaryjne otwieranie samochodu polega na otwarciu zamka przy użyciu narzędzi ślusarskich. Każde zamknięcie posiada system zapadek i rygla, zaś po zastosowaniu odpowiedniej kombinacji, istnieje możliwość otwarcia drzwi. Ten sposób nie działa jednak w przypadku nowych bezzamkowych pojazdów.

Przyssawki i poduszka hydrauliczna

Awaryjne otwieranie samochodu może zostać wykonane również za pomocą przyssawki i poduszki hydraulicznej. Ta metoda jest skuteczna wówczas, gdy kluczyki leżą luzem na siedzeniu lub gdy zapłon samochodu jest odpalony, zaś szyby opuszczane elektronicznie.

Polega ona na odgięciu górnej futryny przednich drzwi, następnie włożeniu w powstałą szparę poduszki hydraulicznej i jej napompowaniu. Z wykorzystaniem tej szczeliny mamy możliwość np. sięgnięcia po kluczyki dowolnym długim i cienkim przedmiotem lub otwarcia przedniej szyby po naciśnięciu, np. kijem, przycisku opuszczania szyby.

Kodowanie kluczyka

Sposobem na awaryjne otwieranie samochodu jest również kodowanie kluczyka. Istnieje kilka metod na wykonanie tej czynności. Najprostszą jest utworzenie kopii z kluczyka zapasowego. Z takim sposobem jednak z pewnością nie spotkamy się podczas konieczności awaryjnego otwarcia auta – sam fakt posiadania dodatkowego kluczyka eliminuje taką konieczność.

Kodowanie kluczyka może się odbyć również poprzez wpięcie go we wtyki diagnostyczne pojazdu. Wówczas immobiliser tego kluczyka jest synchronizowany z systemem kodowania auta. Proces może trwać nawet do 40 minut. Wymaga również wcześniejszego dostania się do środka samochodu, ponieważ wtyki diagnostyczne zazwyczaj znajdują się w jego wnętrzu.

Awaryjne otwieranie samochodu może okazać się wybawieniem w określonych sytuacjach. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w trasie, w trakcie postoju opuszczamy auto i nagle słyszymy dźwięk zatrzaskujących się drzwi. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na dostanie się do wnętrza naszego auta. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, natomiast w niektórych okolicznościach bez problemu poradzimy sobie sami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ