Michał Nielub
Michał Nielub
13 Sie, 2017 - 01:00

Autostrady w Polsce: jak się zachować podczas awarii auta

Michał Nielub

Autostrady w Polsce są chętnie użytkowane. Powstaje ich coraz więcej, oferując możliwość szybkiego przemieszczania się po terenie kraju. Jednak wiąże się z tym również ryzyko awarii naszego auta.

Autostrady w Polsce są coraz chętniej wybierane przez kierowców. Wiąże się to z nieustannym przybywaniem tego typu dróg w Polsce oraz korzyściami, jakie wynikają z ich użytkowania dla podróżujących.

Komfort jazdy na drodze szybkiego ruchu jest dużo wyższy, niż wybierając standardowe „krajówki”. Ryzyko złapania mandatu jest niższe, a także jesteśmy w stanie szybciej przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jak się jednak zachować w przypadku awarii?

Awaria samochodu na autostradzie

Autostrady w Polsce cechują się pewnymi ograniczeniami. Na całej ich długości obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się. Jedynie w przypadku awarii auta, można chwilowo zatrzymać się na poboczu – muszą tu koniecznie zostać zachowane względy bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, musimy pamiętać o zjechaniu na pas awaryjny. Pozwoli to zapobiec stłuczce. Miejmy na uwadze, że obowiązujące prędkości na autostradach pozwalają na bardzo szybkie przemieszczanie się samochodów – w związku z tym kierowca jadący za nami nie zawsze zdąży zareagować na auto stojące na jego pasie ruchu.

Dowiedz się więcej: Piszczące klocki hamulcowe – co się dzieje? >>

Szczególne względy bezpieczeństwa

Stojąc na pasie awaryjnym, pamiętajmy o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 m od auta. Obowiązkiem jest również włączenie świateł awaryjnych. W trosce o nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu, kierowca powinien opuścić pojazd przez drzwi pasażera. Obowiązkowo musimy założyć również kamizelkę odblaskową, aby być widocznym z daleka dla innych kierowców.

Autostrady w Polsce cechują się również zakazem holowania auta. Dlatego nie możemy w tym celu poprosić innego kierowcę, aby nam pomógł odstawić auto do najbliższego warsztatu. Jesteśmy zobowiązani do wezwania pomocy drogowej.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>

Ubezpieczenie samochodu w przypadku awarii

Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych. Wpływa na to przede wszystkim ich zła nawierzchnia. Autostrady w Polsce stanowią tutaj pewien wyjątek, jednak istnieją odcinki o obniżonym poziomie bezpieczeństwa. Mając na uwadze ich stan, warto zastanowić się nad właściwym ubezpieczeniem OC.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie tzw. „Assistance”. Pomimo, że zakres świadczeń jest różny, w zasadzie w ramach każdej takiej polisy uwzględnione jest darmowe holowanie. Z uwagi na fakt zakazu holowania na autostradach, warto zakupić takie rozszerzenie. W szczególności, gdy dużo podróżujemy po Polsce.

Chociaż autostrady w Polsce są coraz wyższej jakości, może się zdarzyć, że nasze auto dozna awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Warto wówczas pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w trosce o zdrowie i życie zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mając na uwadze fakt, że na autostradach obowiązuje zakaz holowania, dobrą praktyką jest wykupienie „Assistance” w ramach naszego OC. Unikniemy wówczas wysokich kosztów związanych z usługami pomocy drogowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ