Michał Nielub
Michał Nielub
28 Lip, 2017 - 08:00

Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie

Michał Nielub

Autostrady w Polsce stają się coraz ważniejszym elementem sieci transportowej – w naszym kraju przybywa ich coraz więcej. Korzystanie z autostrad wymaga jednak stosowania pewnych zasad.

Autostrady w Polsce stają się coraz ważniejszym elementem w komunikacji lądowej. Korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Zapewniają szybki i wygodny transport pomiędzy punktami wyjazdu i przyjazdu. Obecnie plan budowy autostrad w Polsce zrealizowano w nieco ponad 80%. Wybudowano 1 601 km, z planowanych 1 994,3 km.

Przepisy obowiązujące na autostradach

Prawo o ruchu drogowym reguluje przepisy, do których należy się dostosować podczas korzystania z sieci autostrad. Najistotniejszą obowiązującą kwestią są m.in. przepisy dotyczące maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Autostrady w Polsce umożliwiają poruszanie się nie szybciej, niż 140 km/h i ta prędkość obowiązuje dla samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów ciężarowych do 3,5 tony.

Warto pamiętać, że dopuszczalna prędkość może się różnić w zależności od typu pojazdu, jakim się poruszamy. Dla użytkowników samochodów osobowych, poruszających się z przyczepą (np. campingową), maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/h.

Z taką samą prędkością (80 km/h) może poruszać jeszcze:

  • motocykl z przyczepą,
  • samochód ciężarowy z przyczepą do 3,5 tony,
  • samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony,
  • oznakowany pojazd przewożący materiały niebezpiecznie,
  • autobus.

Jazda autostradą – dodatkowe ograniczenia

Obostrzenia przewidziano również dla pojazdów, poruszających się z elementami wystającymi z przodu powyżej 1,5 metra. W takim przypadku maksymalna prędkość wynosi 60 km/h.

Jeszcze większe ograniczenia dotyczą motocykli, w których przewożone jest dziecko do 7. roku życia. Taki kierowca nie może przekroczyć 40 km/h.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka >>

Autostrady w Polsce wiążą się również z innymi zasadami: na takich drogach obowiązuje bezwzględny zakaz zawracania, zatrzymywania się oraz postoju. Ponadto co do zasady, zgodnie z Prawem ruchu drogowego, poruszanie się po autostradzie jest przeznaczone dla pojazdów, które są w stanie poruszać się minimalnie 40 km/h.

Autostrady w Polsce – niepisane zasady

Kulturalne korzystanie z autostrady w Polsce wymaga również dostosowania się do niepisanego prawa. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Najczęściej popełnianym błędem poruszania się na tego typu drogach jest uporczywe trzymanie się lewego pasa. Pamiętajmy, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i jeżeli tylko istnieje taka możliwość – powinniśmy jeździć prawym pasem.

Bardzo niebezpieczna sytuacja następuje, gdy jeden samochód ciężarowy wyprzedza drugi – przy czym prędkość obu nie przekracza 100 km/h. Powoduje to powstanie zatoru na lewym pasie ruchu, co przy dopuszczalnych prędkościach, powoduje ryzyko kolizji. Kierowcy aut osobowych takie zdarzenie nazywają złośliwie „wyścigiem ślimaków”, co jest całkiem trafnym określeniem.

Taki manewr trwa niekiedy kilka minut, na co wpływa niewielka różnica między wyprzedzanymi samochodami ciężarowymi. Będąc kierowcą TIR-a, lepiej unikać takich sytacji, a poruszając się autem osobowym – starać się zawsze zachować bezpieczną odległość między innymi pojazdami.

Jeżeli to my jesteśmy kierowcą, który zamierza wyprzedzić pojazd znajdujący się na prawym pasie ruchu, pamiętajmy o lusterkach. Autostrady w Polsce umożliwiają rozwijanie dużych prędkości – niewłaściwa ocena odległości auta, które porusza się lewym pasem ruchu, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Będąc na lewym pasie ruchu, również obserwujmy lusterka wsteczne. Nie zawsze poruszamy się z maksymalną dopuszczalną prędkością, możemy zatem spowalniać innych uczestników ruchu. Nie jedziemy 140 km/h, zaś kierowca z tyłu mruga do nas światłami? W taki sposób prosi nas o zjechanie na prawą stronę.

Dowiedz się więcej: Wymiana opon – praktyczny przewodnik >>

Korytarz życia, czyli jak się zachować w korku na autostradzie

Dobre zwyczaje obowiązują również w przypadku, gdy stoimy w korku na autostradzie. Wówczas kierowcy mają w zwyczaju ustawiać swoje samochody na skrajnych krańcach drogi. Auta stojące na prawym pasie powinny zjechać maksymalnie do prawej strony, zaś te, będące na lewym pasie – maksymalnie do lewej. Dzięki temu pomiędzy pojazdami powstaje wolne miejsce.

Jest to tzw. „korytarz życia”, nazywany również “korytarzem ratunkowym”. Umożliwia on poruszanie się karetek, policji, straży pożarnej oraz innych jednostek ratunkowych nawet w przypadku powstania korku.

Autostrady w Polsce są bardzo ważnym elementem sieci transportowej. Umożliwiają szybkie i wygodne przemieszczanie się po terenie kraju. Maksymalna dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych do 3,5 tony wynosi 140 km/h. Miejmy na uwadze, że na autostradach obowiązuje również szereg niepisanych zasad, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ