Anna Nowak
Anna Nowak
18 Lip, 2017 - 06:00

Autoprezentacja – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Anna Nowak

Autoprezentacja nie lubi przeciętności. To domena ludzi, którzy są „jacyś”. Można się jej nauczyć, a pierwszym krokiem jest pomysł na siebie.

Niektórzy mają wrodzony wdzięk i osobowość, która bez wkładu większego wysiłku zapewnia im uwagę i przychylność otoczenia. A jeśli posiadamy wiele zalet, ale niestety nie potrafimy ich „sprzedać” innym? Jak sprawić, by autoprezentacja była skuteczna?

Najważniejsze – pierwsze sekundy

Gdy widzimy kogoś po raz pierwszy, bardzo szybko wyrabiamy sobie o nim wstępną opinię. Ta ocena to zbiór subiektywnych wrażeń zebranych podczas pierwszych kilku sekund. Nasze zmysły wyłapują wówczas ważne dla nas sygnały wzrokowe, słuchowe i węchowe.

Oceniamy:

 • postawę ciała,
 • gestykulację,
 • mimikę,
 • swobodę zachowania i wypowiedzi,
 • ton głosu,
 • zapach,
 • ubiór, uczesanie, dodatki (okulary, torebka lub teczka, zegarek, buty, biżuteria, krawat itp.).

Bardzo istotne jest także zachowanie odpowiedniego dystansu podczas spotkania. Zbyt daleki stwarza wrażenie nieprzystępności, natomiast przebywanie w strefie intymnej drugiego człowieka może go wystraszyć, zrazić i zniechęcić do dalszej znajomości.

Praca nad sobą: wykreuj siebie

Planując swój wizerunek, musimy przemyśleć jak chcemy być postrzegani oraz dobrać takie środki do tego ideału, które przekonają innych, że właśnie tacy jesteśmy.

Trzy główne wartości, które pomagają wywrzeć dobre wrażenie to profesjonalizm, charyzma i wizja. Każde z tych przymiotów można odzwierciedlić w zachowaniu oraz w wyglądzie.

Profesjonalizm można wyrazić punktualnością, wsłuchiwaniem się w słowa rozmówcy, adekwatnymi wypowiedziami, naturalnym zachowaniem (bez poufałości i nadmiernego luzu, ale też nienazbyt sztywnym). Wygląd profesjonalisty jest zawsze nienaganny – schludny, zadbany, dopasowany do wykonywanej profesji lub stylu życia.

Podobnie ma się rzecz z charyzmą. Warto podpatrywać zachowania polityków, którzy za pomocą mowy ciała przekazują swoim wyborcom cały wachlarz sygnałów, przykładowo poprzez:

 • pewność siebie (wyprostowana postawa),
 • zdecydowanie (mocne uściski dłoni, pewny krok),
 • zrozumienie (potakiwanie głową),
 • otwartość (ciało pochylone ku przodowi, otwarte ramiona),
 • zdolność do współdziałania (uśmiech, zapraszające gesty rękoma),
 • skrupulatność (składanie kciuka i palca wskazującego w charakterystyczny dziubek).

Cała gama gestów oraz mimika twarzy i zdecydowany ton głosu tworzą wizerunek osoby charyzmatycznej, nietuzinkowej, takiej, którą się pamięta. Im lepiej opanuje się umiejętność stosowania pozawerbalnych sygnałów, tym większa szansa, że otoczenie odbierze nas właśnie jako osoby charyzmatyczne.

Poza charyzmą i profesjonalizmem dobrze jest mieć wizję, czyli „coś do powiedzenia”. Nie chodzi o to, by innych zanudzić opowiadaniem o sobie i własnych pomysłach. To ma być w miarę zrozumiały i wyrazisty przekaz – na tyle krótki, by inni bez trudu go zapamiętali i potrafili odtworzyć po jakimś czasie.

Dowiedz się więcej: Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne >>

Elevator pitch – słowna wizytówka

Czasem jesteśmy zaskakiwani prostym pytaniem „Czym się zajmujesz?” i choć wiemy, że takie pytanie pada dość często, nie zadajemy sobie trudu, by przygotować krótką wypowiedź na ten temat.

Taka słowna wizytówka to „elevator pitch”, czyli kilka zdań, które da się przekazać w czasie 30 sekund, np.: wjeżdżając windą na wybrane piętro. Umiejętność zwięzłego opowiadania o swoich zajęciach może pomóc w wielu sytuacjach, np. w staraniu się o klientów dla własnego biznesu, w ubieganiu się o pracę, w relacjach towarzyskich.

Autoprezentacja - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie - elevator pitch

Autoprezentacja – praktyka przed lustrem

Drugim ważnym doświadczeniem jest praca z wizerunkiem przed lustrem. Warto obserwować swoje odbicie przez dłuższy czas. Dobrym ćwiczeniem może być co najmniej 15–minutowa sesja, podczas której przekażemy swój „elevetor pitch”, zagadniemy wyobrażonego rozmówcę o jakąś kwestię i z zainteresowaniem „wysłuchamy” jego odpowiedzi. W tym czasie sprawdzimy również jak się poruszamy, jaką mamy postawę ciała oraz jak przemawia do innych nasza mimika.

Autoprezentacja - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie - ćwiczenia przed lustrem

Ćwiczenie autoprezentacji – nagrywanie swojego głosu

Podobnie, jak ćwiczenie autoprezentacji przed lustrem, działa nagrywanie swoich wypowiedzi na telefon lub dyktafon i odsłuchiwanie ich. Dopiero, gdy mamy okazję posłuchać samych siebie, możemy ocenić jakość dykcji, ton głosu, a przede wszystkim sens i klarowność słów.

Autoprezentacja - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie - nagrywanie głosu

Kto może pomóc w pracy nad dobrym pierwszym wrażeniem?

Czasem chcemy po prostu wypaść dobrze, lecz ewentualne niepowodzenie nie wpłynie znacząco na jakość naszego życia. Bywają jednak takie szanse, których za żadne skarby nie chcemy zmarnować. Chcąc, by autoprezentacja wypadła perfekcyjnie możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, np.:

 • stylistów dbających o zewnętrzny wizerunek,
 • wizażystów, kosmetyczek, fryzjerów, barberów którzy podkreślą urodę poprzez perfekcyjnie dobraną fryzurę i makijaż,
 • copywriterów przygotowujących przemówienia, przykuwające uwagę już od pierwszych słów,
 • logopedów, którzy popracują nad dykcją,
 • specjalistów do spraw etykiety, by stać się mistrzem savoir – vivre’u.

ZOBACZ RÓWNIEŻ