Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
11 Kwi, 2018 - 01:00

Aukcje komornicze online krok po kroku

Malwina Tomżyńska

Aukcje komornicze online zyskują popularność. Brak konieczności wychodzenia z domu, dostępność wielu licytacji naraz oraz oszczędność czasu powoduje, że coraz więcej potencjalnych licytatorów przenosi się do sieci. Sprawdź, czym aukcje online różnią się od zwykłych licytacji i kto może brać w nich udział.

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez Internetu. Rozwój technologii komputerowych pozwolił na przeniesienie większości czynności życia codziennego do sieci. Od zakupów (sklepy internetowe, sklepy stacjonarne z uruchomioną opcją zakupów online)  i załatwiania spraw bankowych (otwarcie konta, przelewy, wnioskowanie o kredyt) przez korzystanie z różnego rodzaju rozrywek (filmy online, kasyna online, gry sieciowe) aż po wykonywanie pracy przez internet (copywriter, programista, grafik komputerowy, tłumacz i inni).

Nic więc dziwnego, że aktualnie mamy do czynienia, z unowocześnianiem i przenoszeniem do sieci coraz większej liczby różnorodnych aktywności. W tyle nie została także działalność komornicza, której od 1 marca 2017 r. nowy rozdział kodeksu cywilnego, dotyczący sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej umożliwił aukcje komornicze online.

Aukcje komornicze – czego dotyczą?

Licytacja komornicza to jedno z narzędzi, jakimi dysponuje komornik w ramach możliwości spieniężenia majątku dłużnika, w celu zaspokojenia wierzyciela. Aukcji podlega majątek rzeczowy dłużnika (zarówno nieruchomości – domy, mieszkania, magazyny i inne budynki, jak również ruchomości – np. meble, sprzęt AGD, biżuteria, dzieła sztuki i inne).

Postępowanie egzekucyjne, a w tym zasady przeprowadzania licytacji komorniczych normowane są przez kodeks postępowania cywilnego. Stacjonarne licytacje komornicze muszą być ogłoszone na dwa tygodnie przez planowaną datą aukcji:

 • w budynku sądu,
 • w budynku organu gminy,
 • w poczytnym dzienniku lub gazecie,
 • na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, dedykowanej licytacjom komorniczym.

Dodatkowo w sieci istnieje wiele portali internetowych, zawierających wykaz aktualnych licytacji komorniczych odbywających się w całej Polsce. Możemy tak znaleźć takie informacje jak: przedmiot licytacji, miejsce licytacji, data licytacji, wymagane wadium, warunki oglądania licytowanego przedmiotu.

Aukcje komornicze online – podstawa prawna

Pierwsze wejście w życie przepisów pozwalających na aukcje komornicze online miało mieć miejsce w drugiej połowie 2016 r. Wtedy też zakładano, że od września 2016 ruszą pierwsze prawdziwe licytacje komornicze przez internet.

Niestety z powodu braku odpowiedniego rozporządzenia wejście w życie przepisów ustawy musiało zostać przesunięte. Kolejna, tym razem owocna próba została podjęta na początku 2017 r. Tym samym od 1 marca 2017 r. zaczęły obowiązywać przepisy nowego rozdziału kodeksu cywilnego, dotyczącego sprzedaży w drodze elektronicznej (art. 8791 do art. 87911 oraz) oraz osobne rozporządzenie dotyczące sposobu ich przeprowadzania.

Aukcje komornicze online – rozporządzenie

Rozporządzenie obowiązujące od 1 marca 2017 r. określa sposób przeprowadzania licytacji oraz sposób wykorzystania do tego systemu teleinformatycznego, który ma za zadanie obsługiwać licytację.

Aukcje komornicze online – przebieg licytacji

Z założenia tzw. e-licytacje mają łudząco przypominać aukcje internetowe, w jakich możemy brać udział na znanych portalach internetowych, np. www.allegro.pl (sprawdź tutaj), www.aligato.pl (sprawdź tutaj), www.catawiki.pl (sprawdź tutaj) i inne.

Aukcje komornicze online przeprowadzane są na wniosek wierzyciela. Aby wziąć udział w takiej formie licytacji komorniczej, potencjalny licytator musi stać się użytkownikiem danego systemu, czyli założyć w nim konto.

W trakcie trwania licytacji, w polu „cena” każdorazowo ma się pojawiać aktualnie najwyższa zaproponowana przez uczestników licytacji cena wraz z identyfikatorem użytkowania (potocznie nazywanym nickiem), który ją zaproponował.

Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – zasady, które trzeba znać >>

Licytacje komornicze online – najważniejsze zasady

1. Aby wziąć udział w licytacji niezbędne jest założenie konta na portalu organizującym aukcje komornicze online.

2. Dane osobowe licytatora (czyli jego imię, nazwisko, dane adresowe i telefon) są widoczne tylko i wyłączenie dla komornika, reszta użytkowników portalu, czyli inni licytatorzy, widzą tylko i wyłącznie nick licytującego użytkownika.

3. Dopuszczenie do licytacji online możliwe jest po uiszczeniu opłaty w wysokości 10% oszacowanej wartości licytowanego przedmiotu.

4. Przedmiotem licytacji mogą być zarówno rzeczy ruchome (auta, biżuteria, meble, itp.) jak i nieruchomości (mieszkania, domy, magazyny, sklepy i inne).

Aukcje komornicze online – przepisy a rzeczywistość

Mimo iż przepisy umożliwiające aukcje komornicze online weszły w życie już 1 marca 2017 r., można powiedzieć, że licytacje funkcjonują tylko w niewielkim stopniu. Powodem problemu z realizacją obowiązków, jakie nakłada na samorząd komorniczy ustawa, są wysokie nakłady finansowe, co oznacza, że komornicy nie posiadają odpowiednich środków niezbędnych na uruchomienie aukcji komorniczych online.

Gdzie szukać stron oferujących aukcje komornicze online?

Stron prowadzących licytacje komornicze online najlepiej szukać w sieci. Można też spróbować skontaktować się z wybranymi komornikami, którzy prowadzą interesujące nas aukcje, czy uruchomili już możliwość licytacji w sieci. Niestety obecnie, nie funkcjonuje zbyt wiele stron aukcyjnych, oferujących licytacje przedmiotów pochodzących z zajęcia komorniczego.

Aukcje komornicze online – przykładowe adresy www

 • www.ronta.pl (sprawdź tutaj) – serwis prezentuje aukcje komornicze z całej Europy. Wykupienie pakietu premium daje nam dostęp do strony internetowej, na której prowadzone są aukcje (licytacje prowadzone są w języku obcym, najczęściej j. angielskim).
 • www.dawro.pl  (sprawdź tutaj) – w serwisie prowadzone są m.in. licytacje komornicze z całego kraju,  aukcje poleasingowe, aukcje samochodów pochodzących z windykacji, aukcje bankowe, licytacje ruchomości itp.

Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – jak kupić mieszkanie na licytacji i na co uważać >>

Aukcje komornicze online – korzyści

Oto najważniejsze plusy licytacji komorniczych online:

 • możliwość wzięcia udziału w licytacji bez konieczności wychodzenia z domu,
 • dostępność wielu licytacji komorniczych na raz,
 • łatwość zawierania transakcji,
 • konkurencyjne ceny (aukcje komornicze online nie są jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem, dlatego niewiele osób o nich wie),
 • brak konieczności posiadania pełnomocnika, który stawi się na drugiej, prowadzonej w tym samym czasie, interesującej nas licytacji,
 • możliwość licytacji i weryfikowania w sieci aktualnych cen przedmiotu,
 • anonimowość – nasze imię, nazwisko, dane adresowe oraz numer kontaktowy znany jest tylko komornikowi organizującemu licytację oraz twórcom portalu aukcyjnego,
 • nawet jeżeli w danej chwili nie będziemy mieć dostępu do komputera i Internetu, możemy poprosić o udział w licytacji zaufaną osobę, podając jej dane do logowania, nie ma konieczności tworzenia pełnomocnictw potwierdzonych notarialnie.

Dowiedz się więcej: Przetargi komornicze a pełnomocnictwo >>

Aukcje komornicze online – wady

Minusy przetargów komorniczych prowadzonych drogą online:

 • różnice w wyglądzie i stanie przedmiotu (opis oraz stan zaprezentowany na zdjęciach może różnić się od rzeczywistego stanu przedmiotu),
 • możliwa większa konkurencja niż podczas aukcji stacjonarnych – brak konieczności osobistego stawienia się na aukcji powoduje, że aukcja staję się dostępna dla większego grona odbiorców (nie ma jako takiej rejonizacji, związanej z osobistym stawiennictwem),
 • konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 10% wartości licytowanego przedmiotu, w celu wzięcia udziału w licytacji.

Dla kogo są aukcje komornicze online

Licytacje komornicze online przeznaczone są dla każdej osoby zainteresowanej możliwością nabycia określonej rzeczy (ruchomości lub nieruchomości) pochodzącej z zajęcia komorniczego, z uwzględnieniem poniższych wyłączeń, zawartych w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z nim, uczestnikiem licytacji komorniczej nie może być:

 • dłużnik i komornik wraz z ich najbliższą rodziną (małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo),
 • osoby, które biorą udział w licytacji w charakterze urzędowym (np. sędzia nadzorujący pracę komornika),
 • w przypadku licytacji nieruchomości – osoby mogące nabyć nieruchomość tylko za zgodą organu państwowego, nieposiadające odpowiedniego zezwolenia na piśmie (zapis dotyczy przede wszystkim cudzoziemców).

Dowiedz się więcej: Zajęcie komornicze krok po kroku >>

Aukcje komornicze online są ciekawą alternatywą dla znanych wszystkim licytacji komorniczych. Jeżeli mamy już jakieś doświadczenia związane z licytowaniem przedmiotów z zajęcia komorniczego lub posiadamy przynajmniej minimum niezbędnej do licytacji wiedzy, warto spróbować, ponieważ możemy stać się właścicielami pożądanego przez nas przedmiotu, w naprawdę korzystnej cenie, nawet bez konieczności wychodzenia z domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ