Joanna Kania
Joanna Kania
26 Wrz, 2018 - 00:00

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

Joanna Kania

Chcesz ciekawie spędzić czas z dziećmi w stolicy Dolnego Śląska? Sprawdź, jakie są najfajniejsze atrakcje dla dzieci we Wrocławiu!

Stolica Dolnego Śląska ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla dzieci – dla najmłodszych i dla tych trochę starszych, dla miłośników zwierząt, małych techników, przyrodników i kinomaniaków. Wspaniałe atrakcje dla dzieci we Wrocławiu czekają również dla miłośników bajek i Winnetou, łasuchów oraz dla wszystkich, którzy chcą się wyszaleć. Rodzice też będą się dobrze bawić.

Zoo we Wrocławiu – atrakcja dla miłośników zwierząt

Wrocławski ogród zoologiczny i afrykarium to bodaj najbardziej znane atrakcje dla dzieci we Wrocławiu. Na 33 hektarach żyje ponad 14 tysięcy rzadkich i egzotycznych zwierząt. Można tu zobaczyć m.in. słonie, żyrafy, nosorożce, małpy, tygrysy, lamparty, pantery, lisy pustynne i wiele innych. Oglądamy je zarówno na wybiegach zewnętrznych, jak i w 12 pawilonach tematycznych takich, jak „Słoniarnia”, „Małpiarnia”, czy „Sahara”.

Najnowszą inicjatywą wrocławskiego zoo jest afrykarium. Nazwa powstała z połączenia słów „Afryka” i „akwarium”. To unikatowe miejsce, w którym odtworzono ekosystemy podwodnego świata z Afryki. Zwiedzamy je, wędrując tunelami wydrążonymi pod zbiornikiem wodnym. Ściany tunelu są przeźroczyste, dzięki czemu możemy obserwować afrykańską faunę i florę od środka. Atrakcją dla dzieci będzie uczestniczenie w pokazach karmienia zwierząt.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - zoo

źródło zdjęcia: Getty ImagesNadezhda1906

Fascynujące miejsca dla

małych techników

Zwiedzając Wrocław z dziećmi, warto zobaczyć Halę Stulecia, czyli imponującą halę widowiskowo-sportową wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To doskonały przykład architektury modernistycznej, ale dzieci z pewnością najbardziej zainteresuje Centrum Poznawcze, czyli interaktywne muzeum pokazujące historię Hali Stulecia. Największą atrakcją multimedialnej wystawy jest pokaz videomappingu pod kopułą Hali Stulecia. To tutaj znajduje się też imponująca fontanna multimedialna, gdzie odbywają się pokazy łączące wodę, dźwięk, światło i animacje w spektakularne widowiska.

Kolejną nowoczesną wystawą, wykorzystującą multimedialne i interaktywne techniki prezentacji jest Hydropolis, czyli muzeum w całości poświęcone wodzie.

Mali eksperymentatorzy powinni też odwiedzić Interaktywne Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery, w którym zobaczą, jak w przeszłości wyglądały komputery i konsole do gier.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - fontanna

źródło zdjęcia: Getty Images / santirf

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu – dla pasjonatów przyrody

Wrocław ma też atrakcje dla dzieci, które interesują się przyrodą. Warto pokazać dzieciom piękny ogród Japoński w Parku Szczytnickim zaprojektowany zgodnie ze sztuką ogrodnictwa Kraju Kwitnącej Wiśni. Kolejnym miejscem we Wrocławiu dla małych miłośników przyrody jest ogród botaniczny, w którym znajdziemy imponujące kolekcje roślin ozdobnych, pnących, skalnych, wodnych, błotnych i sukulentów.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - ogród botaniczny

Atrakcje Wrocławia dla miłośników bajek

Wrocław nierozerwalnie związany jest z krasnalami. Na ulicach miasta jest już ponad 300 rzeźb krasnoludków. Warto wybrać się z dziećmi na spacer szlakiem wrocławskich krasnali. To nie jedyna atrakcja dla małych miłośników bajek we Wrocławiu. Nie lada gratką będzie dla nich spektakl we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - krasnal

źródło zdjęcia: Getty Images / srrdvd

Atrakcje we Wrocławiu dla tych, którzy chcą się wyszaleć

Spędzając czas we Wrocławiu z dziećmi, wybierzmy się w miejsca, gdzie nasze pociechy będą mogły się wyszaleć. Maluchom spodoba się Bobolandia – park rozrywki rodzinnej, w którym dzieci mogą dokazywać na zjeżdżalniach, baraszkować w małpim gaju, a także grać w cymbergaja. Atrakcji jest mnóstwo.

Jeśli nasze dzieci uwielbiają pływać, wybierzemy się do wrocławskiego Aquaparku. Starszym dzieciom Wrocław może zaoferować zabawę w parku trampolin Gojump. To wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska proponujące dzieciom świetną zabawę i emocje. Znajdziemy tu nie tylko system trampolin, ale też ścianki wspinaczkowe oraz możliwość uczestnictwa w zajęciach z akrobatyki powietrznej.

Kolejną rodzinną atrakcją we Wrocławiu jest Park Linowy Wyspa Przygody Opatowicka. Do dyspozycji mamy ponad 1 kilometr na 7 wytyczonych trasach o różnych stopniu trudności, a do pokonania łącznie 20 przeszkód. Zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, wiele przyjemności sprawi wizyta w kręgielni np. Sky Bowling. Natomiast jeśli chcemy spędzić z dziećmi pełen emocji dzień zapewniający dużą dawkę adrenaliny, strzałem w dziesiątkę będzie przejażdżka samochodami na torze kartingowym o długości 650 metrów (w tym 17 zakrętów i 3 proste) we Wroclaw Racing Center.

To nie wszystkie atrakcje dla dzieci we Wrocławiu, które pozwalają im się wyszaleć! W mieście znajduje się też CrashBall – stadion do gry w Bubble Football. Zawodnicy grają w piłkę nożną w specjalnych kostiumach, którymi są duże, nadmuchiwane kule. Dobra zabawa i spora dawka śmiechu gwarantowane!

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - park linowy

źródło zdjęcia: Getty Images / nata_zhekova

Atrakcje dla małych Indian

Dzieciom pasjonującym się przygodami szlachetnego wodza Apaczów Winnetou wielką radość sprawi wizyta we wrocławskiej wiosce Indiańskiej o nazwie „Pocahontas”. Znajdziemy tutaj wiernie odtworzone indiańskie namioty tipi, a także nauczymy się je budować. Atrakcją będą też lekcje strzelania z łuku i lepienie garnków z gliny. Zajęcia prowadzą instruktorzy ubrani w indiańskie stroje.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - wioska indiańska

Wspaniały świat kolei

Bardzo ciekawe atrakcje dla dzieci we Wrocławiu związane są z koleją. Pokażmy dzieciom, że w przeszłości nie jeździło się szybkim Pendolino. Kiedyś wagony wiozące podróżnych ciągnęła lokomotywa napędzana silnikami parowymi. W stolicy Dolnego Śląska działa „Kolejkowo”, czyli największa w Polsce makieta kolejowa.

Na 335 metrach kwadratowych znajdują się nie tylko repliki pociągów i torów kolejowych, ale także miniatury autentycznych budynków znajdujących się we Wrocławiu i okolicy np. dworce kolejowe i znane kamienice. Przestrzeń zaludniają miniaturowi bohaterowie przy pracy.

Po zwiedzeniu wystawy miniaturowego taboru kolejowego retro zabierzmy dzieci na przejażdżkę zabytkowymi tramwajem. Pojazdy jeżdżą w sezonie letnim wzdłuż głównych atrakcji turystycznych Wrocławia. Pokażmy dzieciom, że wagony mogą także „jeździć” nad ziemią, a dokładnie nad Odrą. W mieście działa kolej gondolowa „Polinka”. Trasa ma 500 metrów długości, wagoniki kursują 7 metrów nad powierzchnią rzeki. Podróż trwa ok. 2 minut.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Wrocław

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu- tramwaje

źródło zdjęcia: Getty Images / ewg3D

Nie zapominajmy o najbardziej popularnych atrakcjach Wrocławia

Zwiedzając Wrocław z dziećmi, nie zapomnijmy pokazać im słynnej Panoramy Racławickiej, czyli ogromnego obrazu o wymiarach 1 500 × 11 400 cm przedstawiającego bitwę pod Racławicami. Głównymi atrakcjami Wrocławia, które z pewnością spodobają się dzieciom, są dwie miniaturowe kamieniczki o nazwie „Jaś” i „Małgosia”, które wyglądają niemalże jak domki dla lalek.

Kolejny wrocławski klasyk to Jatki, czyli uliczka łącząca ulice Nadodrzańską i Kiełbaśniczą. Kiedyś znajdowały się tu sklepy rzeźnicze, dziś można tu zobaczyć bardzo lubiane przez dzieci niewielkie rzeźby zwierząt m.in. gęś, kozę, kaczkę, królika.

 

Ciekawe miejsca dla małych znawców sztuki

Początkujących artystów ucieszy wizyta w Interaktywnym Placu Zabaw znajdującym się w Centrum Sztuki WRO. To ciekawe miejsce na mapie Wrocławia, w którym przygotowano szereg interaktywnych obiektów pokazujących, że sztuka nie jest nudna. Wystawy i instalacje zapraszają dzieci do wejścia w przestrzeń artystyczną, zaangażowania się i aktywnego odbioru działa sztuki. Pobudzają kreatywność, rozwijają wyobraźnię oraz pokazują jak interpretować sztukę nowoczesną.

Ciekawe atrakcje dla dzieci we Wrocławiu czekają również na małych wielbicieli kina. Jeśli nasze dzieci uwielbiają oglądać firmy, zabierzmy je do „Kinka” w Centrum Sztuki WRO, żeby zobaczyły najsłynniejsze polskie bajki animowane oraz do MovieGate na wystawę prezentującą kostiumy i rekwizyty filmowe z takich produkcji jak na przykład „Harry Potter”, „James Bond”, „Gwiezdne wojny”.

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu - pikinik za miastem

źródło zdjęcia: Getty Images / Wavebreakmedia

Słodkie atrakcje dla dzieci we Wrocławiu i okolicach

Małych miłośników słodkości zachwyci sklep „Słodkie Czary Mary – manufaktura cukierków i lizaków, gdzie nie tylko można kupić słodycze, ale też zobaczyć, w jaki sposób powstają.

Jeśli szukamy atrakcji dla dzieci w okolicach Wrocławia, wybierzmy się na wycieczkę do malowniczego Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. To idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto i długi spacer na świeżym powietrzu połączony z rodzinnym biesiadowaniem na zielonej trawie.

Na piknik można zaopatrzyć się na Bazarze Smakosza. To wrocławski targ, na którym można kupić świeże, lokalne i sezonowe produkty. Świetną atrakcją plenerową będzie także rejs po Odrze. To unikalna możliwość oglądania Wrocławia i jego zabytków z rzeki, a równocześnie idealna opcja zwiedzania miasta dla dzieci, która nie znudzi i nie zmęczy małych turystów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ