Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
30 Lip, 2018 - 10:29
Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Elzbieta Tchorowska

Które atrakcje dla dzieci w Krakowie są najciekawsze? Sprawdź nasze propozycje i uwzględnij je podczas odwiedzin tego wyjątkowego miasta.

Kraków – dawna stolica Polski – przyciąga turystów z całego świata. Przepiękna starówka, Zamek Królewski, Kościół Mariacki są zabytkami, które trzeba zobaczyć i w miarę możliwości zwiedzić. Czy jednak dla wszystkich będą one w takim samym stopniu interesujące? Na pewno nie. Najmłodszym warto przygotować zgoła inny plan zwiedzania miasta, w którym znajdą się najwspanialsze atrakcje dla dzieci w Krakowie.

Zamek na Wawelu dla dużych i małych

Nie ma co ukrywać – zamkowe wnętrza może przyciągną uwagę najmłodszych, acz tylko na krótką chwilę. Wielogodzinne zwiedzanie może stać się katorgą. Chyba że… zaproponujemy pociechom zwiedzanie Smoczej Jamy! Które dziecko nie zna historii o szewczyku Dratewce?

Trasa turystyczna ciągnie się od samego zamku przez trzy komory, a kończy się w pobliżu koryta Wisły. Przy okazji tej wycieczki warto przybliżyć najmłodszym legendy i podania polskie, głównie te, z którymi wiąże się Kraków. Choć dla dorosłych będzie to zwykła jaskinia, to mniejsi turyści z pewnością będą zachwyceni.

Więcej o zwiedzaniu Wawelu przeczytamy na oficjalnej stronie internetowej, do której link znajdziesz tutaj.

Zamek na Wawelu

Podziemne atrakcje dla dzieci w Krakowie

Czy wiesz, że pod krakowskim Rynkiem znajduje się podziemne muzeum ze szlakiem interaktywnym? Wystawa nosi nazwę „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie każde dziecko będzie zainteresowane taką atrakcją, dlatego na zwiedzanie całości lepiej jest zabrać już nieco starsze pociechy.

Z pewnością jednak dźwięk i obraz pomogą utrwalić historyczne ciekawostki o tym mieście i zobaczyć, jak żyło się w nim kiedyś. Z pewnością musimy szykować się na mnóstwo pytań o przeznaczenie eksponatów. Dla najmłodszych przeznaczono osobny pokój zabaw, a także mechaniczny teatrzyk.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Obiekt znajduje się przy alei Pokoju 68. W tym parku edukacyjnym nasze pociechy dowiedzą się, jak działają prawa fizyki i przyrody. Wiele z doświadczeń będą mogły przeprowadzić samodzielnie. Cały teren ma ponad 6 hektarów i znajdziemy na nim ponad 60 różnych urządzeń i ekspozycji. Często organizowane są także wydarzenia i uroczystości, które skupiają się na wybranym zjawisku.

W ogrodzie można zorganizować nawet urodziny dla dziecka. Niestety zwiedzanie jest możliwe jedynie od połowy kwietnia do końca października. Obiekt jest zamknięty zimą.

Cena biletu stanowi dość dużą zaletę. Za dziecko w wieku przedszkolnym zapłacimy jedynie 5 złotych. Bilety ulgowe i normalne kupimy odpowiednio za 10 i 15 złotych.

Wszystko o tym obiekcie przeczytasz na stronie internetowej tutaj.

Fabryka Cukierków

Fabryka Cukierków mieści się przy ulicy Grodzkiej 38. Dla grup zorganizowanych prowadzone są specjalne warsztaty, ale można przyjść także prosto z ulicy. Pokazy odbywają się codziennie o ustalonych godzinach.

W ciągu 30 minut dziecko będzie miało okazję obserwować, jak powstają te przepyszne smakołyki. Rodzice mogą też zakupić woreczek przysmaków. Tego typu atrakcje dla dzieci w Krakowie z pewnością przypadną najmłodszym do gustu. Nie trwają też długo, dzięki czemu pociecha się nie znudzi i wyjdzie z fabryki zadowolona.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej tutaj.

Fabryka cukierków i atrakcje dla dzieci w Krakowie

Krakowska Manufaktura Czekolady

Skoro byliśmy już w Fabryce Cukierków, to czemu nie odwiedzić także Manufaktury Czekolady? Po przeprowadzce obiekt znajduje się na ulicy Krupniczej 28. Dorośli zakosztują czekoladowych przysmaków, a dzieci mogą wziąć udział w godzinnych warsztatach i wykonać je samodzielnie.

Własnoręcznie robione pralinki, które potem weźmiemy ze sobą do domu, będą piękną pamiątką i podarunkiem dla dziadków czy najbliższych znajomych.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej tutaj.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Każdy Krakowiak uwielbia obwarzanki. Ba, wszyscy je uwielbiają – łącznie z dziećmi. Czemu więc nie pokazać całego procesu od podstaw? Obiekt znajduje się przy ulicy Paderewskiego 4. Nazwa „muzeum” może trochę mylić, bo jest to tak naprawdę kawiarnia z wydzieloną pracownią, gdzie można poznać historię tego smakołyku i samemu go upiec w profesjonalnym piecu.

Atrakcję polecamy trochę starszym już pociechom, które będą mogły samodzielnie pracować z ciastem. Rodzice w tym czasie mogą skorzystać z bogatego menu lokalu i w spokoju odpocząć.

Więcej o Muzeum przeczytasz na stronie internetowej tutaj.

Park Trampolin GOjump

Dziecko rozpiera energia? Atrakcje dla dzieci w Krakowie, takie jak Park Trampolin z pewnością sprawią, że pociechy padną wieczorem i to jeszcze przed dobranocką. Obiekt posiada dwie lokalizacja: jeden park mieści się przy ulicy Centralnej 41A, a drugi przy ul. Rzemieślniczej 20G. Zajęcia odbywają się nawet dla czterolatków.

W parku zlokalizowanym na ul. Rzemieślniczej do wyboru mamy takie treningi jak:

 • zajęcia ogólnorozwojowe,
 • parkour,
 • gimnastyka,
 • akrobatyka,
 • fitness na trampolinach.

W parku zlokalizowanym na ul. Centralnej do wyboru mamy takie atrakcje jak:

 • FUNjump,
 • Freerunning.

Nie tylko najmłodsi znajdą tu coś dla siebie, ale rodzice także będą mogli chwilę się rozerwać. Podobnej atrakcji dla dzieci nie ma w całej Małopolsce.

Więcej informacji o Parku Trampolin znajdziesz na stronie internetowej tutaj (ul. Centralna) i tutaj (ul. Rzemieślnicza).

Atrakcje dla dzieci w Krakowie - GOjump

źródło zdjęcia: materiał udostępniony przez GOjump

Lustrzany Labirynt

Ciekawi Cię, co jeszcze można zobaczyć w Krakowie? Lustrzany Labirynt znajduje się przy ulicy Grodzkiej 14. To korytarze długie na ponad 30 metrów stworzone z luster. Odnalezienie prawidłowej drogi nie stanowi większego problemu, ale nie tylko o to chodzi w tej zabawie.

Z pewnością nie jest to atrakcja, przy której można spędzić długie godziny, a miła odskocznia od zwykłego zwiedzania miasta. Dzieci poniżej pięciu lat wchodzą za darmo. Bilety normalne także są w całkiem przystępnej cenie. To punkt obowiązkowy dla każdego malucha.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Zakopanem >>

HistoryLand

To miejsce, do którego musimy zajrzeć, będąc w Krakowie. Dzieci uwielbiają klocki Lego, a ciekawa historia opowiedziana za ich pomocą pozostanie w pamięci na długo. Historyland, który znajduje się przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, jest maszyną do podróży w czasie.

Wyjątkowe makiety i interaktywne prezentacje z goglami VR pomogą nie tylko zrozumieć historię, ale nawet będziemy jej świadkami. Eksponaty zostały utworzone z ponad miliona klocków lego. HistoryLand to jedna z tych atrakcji, które sprawiają, że Kraków jest dla dzieci bardzo atrakcyjny.

Wszystkiego dowiesz się ze strony internetowej tutaj.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie - HistoryLand

źródło zdjęcia: materiał udostępniony przez HistoryLand

Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata

Kraków pełny jest atrakcji dla dzieci na świeżym powietrzu. Wioski Świata to park znajdujący się przy ulicy Tynieckiej 39. Zwiedzanie indywidualne składa się z możliwości przeniesienia się do sześciu wiosek:

 • ghańskiej,
 • peruwiańskiej,
 • indiańskiej,
 • arktycznej,
 • mongolskiej,
 • papuaskiej.

Możemy wspólnie z dzieckiem porozmawiać z osobami, które miały możliwość odwiedzić te miejsca. Zobaczymy wyjątkowe eksponaty i poznamy obce kultury. W weekendy organizowane są warsztaty, podczas których będziemy mogli sprawdzić się w roli mieszkańców tych wiosek. Zwiedzanie trwa około godziny i z pewnością nie będzie to czas zmarnowany.

Strona internetowa Wiosek Świata dostępna jest tutaj.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Katowicach >>

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje dla dzieci w Krakowie. Każda pociecha jest inna i woli spędzać czas w inny sposób. Ważne jest, by dobierać kolejne punkty zwiedzania do indywidualnych predyspozycji. Niektórzy milusińscy będą zachwyceni Wawelem, inni z przyjemnością spędzą czas na zwykłym placu zabaw. Nie zmuszajmy naszych pociech do uczestnictwa na siłę we wszystkim, bo możemy je tylko zniechęcić do tak wspaniałego miasta, jakim jest Kraków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ