Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
11 Wrz, 2018 - 12:17
Atrakcje dla dzieci w Kielcach

Atrakcje dla dzieci w Kielcach

Katarzyna Zet

Szukasz pomysłu na spędzenie czasu z dziećmi w województwie świętokrzyskim? Sprawdź, jakie znajdziesz atrakcje dla dzieci w Kielcach i w okolicy!

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, która położona jest u stóp jednych z najstarszych gór w Europie, malowniczych Gór Świętokrzyskich. Zarówno w samym mieście, jak też w jego okolicach nie brakuje miejsc, które pozwalają ciekawie spędzić czas dorosłym oraz dzieciom. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje dla dzieci w Kielcach, które podobają się zarówno najmłodszym mieszkańcom miasta, jak również odwiedzającym je turystom.

Amfiteatr Kadzielnia

Wymieniając najważniejsze atrakcje dla dzieci w Kielcach, warto zacząć od najsłynniejszego miejsca na mapie miasta, którym jest bez wątpienia Amfiteatr Kadzielnia (sprawdź tutaj). Powstał on kilkadziesiąt lat temu na terenie dawnego kamieniołomu, a po modernizacji w 2010 r. stał się jedną z najsłynniejszych scen dla wielkich widowisk rozrywkowych i muzycznych w Polsce.

To stąd relacjonowane były w telewizji tak znane imprezy jak Świętokrzyska Gala Kabaretowa czy Sabat Czarownic. W 2018 roku odbył się tu po raz pierwszy Festiwal Muzyki Tanecznej zorganizowany przez TVP. Ukryty wśród skał amfiteatr można zwiedzać w sezonie letnim do 30 września.

Podziemna trasa i jaskinie na terenie Kadzielni

Kadzielnia to nie tylko amfiteatr. To także nazwa rezerwatu przyrody nieożywionej, na którego terenie 380 milionów lat temu znajdowało się morze. Dzisiaj pozostały po nim jaskinie i fantastyczne formacje skalne. Od kwietnia do października udostępniona jest tutaj dla turystów podziemna trasa turystyczna wraz z systemem połączonych jaskiń.

 

Centrum Geoedukacji

Jest to nowoczesna placówka o charakterze edukacyjnym, która należy do Geoparku Kielce. Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym wiedzy geologicznej o Górach Świętokrzyskich z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i środków przekazu. Oprócz ekspozycji muzealnych jest tutaj kino 5D, a także wirtualna jaskinia.

Centrum przygotowało także specjalny program zwiedzania dla dzieci i młodzieży.

Paleo-Tropiciel to rodzaj gry, która polega na rozwiązywaniu zadań z wykorzystaniem informacji dotyczących eksponatów. Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci w Kielcach, wizyta w Centrum Geoedukacji (sprawdź tutaj) jest bez wątpienia jedną z najciekawszych i najbardziej pouczających.

Energetyczne Centrum Nauki

Energetyczne Centrum Nauki to stosunkowo nowy obiekt, który powstał na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego, aby umożliwić dzieciom i dorosłym odkrywanie świata nauki poprzez eksperymentowanie i zabawę.

Znajdujące się tu laboratorium, kino 3D i przede wszystkim wystawa z interaktywnymi stanowiskami do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów są uwielbiane przez najmłodszych oraz ich rodziców. Energetyczne Centrum Nauki (sprawdź tutaj) udowadnia, że w mieście Kielce ciekawe miejsca znaleźć można nie tylko w jego centrum, ale także na obrzeżach – wystarczy dobrze poszukać!

Atrakcje dla dzieci w Kielcach - centra nauki

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Trudno sobie wyobrazić lepsze atrakcje dla dzieci w Kielcach niż te związane ze światem zabawek. Muzeum Zabawek i Zabawy (sprawdź tutaj) powstało w 1979 r., jednak pierwotnie funkcjonowało w innym budynku. Dopiero od 2004 r. zajmuje zabytkowy obiekt z XIX wieku w centrum Kielc przy pl. Wolności 2. Powstanie muzeum miało związek z dość prężnie rozwijającym się na Kielecczyźnie przemysłem zabawkarskim.

Zbiory muzeum są niezwykle ciekawe, ponieważ ich znaczną część stanowią zabawki historyczne np. przepiękne lalki i ołowiane żołnierzyki z XIX wieku, czy gry planszowe z początku XX wieku. Oprócz tego w muzeum obejrzeć można zabawki etnograficzne (m.in. drewniane koniki na biegunach), zabawki produkowane w polskich spółdzielniach w okresie PRL, a także takie perełki, jak zabawki artystyczne, czy stare zabawki Fisher Price z lat 1960-1967.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” Kielce

Słynny teatr lalkowy „Kubuś” powstał w latach 50. XX wieku. Mieści się on dzisiaj w centrum miasta przy ul. Dużej 9. Wystawiane są tutaj spektakle (przede wszystkim lalkowe, ale nie tylko) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Teatr organizuje również warsztaty teatralne dla najmłodszych, a także różne imprezy i wystawy.

Spektakle dla najmłodszych prezentowane są od wtorku do niedzieli, rezerwacja biletów jest możliwa przez telefon oraz e-mail (informacje o repertuarze znaleźć można tutaj).

Sportowe atrakcje dla dzieci w Kielcach

Bardzo ciekawe atrakcje w Kielcach na najmłodszych czekają w obiektach sportowych, których w mieście nie brakuje. Latem ogromnym powodzeniem cieszą się liczne pływalnie, Park Wodny „Perła” w Nowinach, a także Kielecki Park Linowy. Ten ostatni znajduje się niedaleko Parku Baranowskiego i oferuje aż 4 trasy o różnym stopniu trudności.

Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się również Fly Sky, czyli ogromny Park Trampolin, który znajduje się przy ul. Skrajnej w Kielcach. Oprócz zestawu trampolin znajdują się tutaj baseny z gąbkami, przeróżne tory przeszkód i place zabaw, powietrzne ścieżki akrobatyczne, ścianki wspinaczkowe i wiele innych obiektów umożliwiających dzieciom szaloną zabawę.

A jakie przygotowały Kielce atrakcje dla dzieci podczas zimy? Mało kto wie, że miasto proponuje swoim mieszkańcom i turystom stok narciarski o długości 500 m. Znajduje się on na zboczu Góry Pierścienica, jest sztucznie naśnieżany armatkami i wyposażony w wyciąg orczykowy, teleskopowy i taśmowy. Tuż obok stoku zimą funkcjonuje również zadaszone lodowisko.

Dowiedz się więcej: Najlepsze stoki narciarskie w Polsce >>

Atrakcje dla dzieci w Kielcach - park trampolin

Źródło zdjęcia: Getty Images / FamVeld

Ciekawe atrakcje dla dzieci w okolicach Kielc

Jeżeli atrakcje dla dzieci w Kielcach okażą się niewystarczające, warto pokazać najmłodszym ciekawe miejsca w okolicy miasta.

Zamek w Chęcinach

Chęciny to niewielka miejscowość oddalona od Kielc zaledwie 10 km. Na tutejszym skalistym wzgórzu znajdują się ruiny Zamku Królewskiego, które są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu – wieczorem pięknie oświetlone są widoczne w promieniu kilkunastu kilometrów! Chęcińskie ruiny zamku wystąpiły w 1969 roku w słynnym filmie „Pan Wołodyjowski” i od tamtej pory zaczęły przyciągać rzesze turystów.

Dzisiaj zwiedzających zamek w Chęcinach (sprawdź tutaj) wita załoga w historycznych strojach i zaprasza do oglądania m.in. lochów, skarbca, wystawy tarcz heraldycznych. Dużą atrakcją są wieże zamkowe, z których rozciąga się wspaniały widok na Góry Świętokrzyskie, a przy dobrej pogodzie także na Tatry.

Atrakcje dla dzieci w Kielcach-Zamek Chęciny

Źródło zdjęcia: Getty Imagesslav

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Na trasie między Chęcinami a Kielcami znajduje się znany kielecki skansen, który jest częstym celem wycieczek szkolnych z okolicy. Na dużym terenie zgromadzono tu świetnie zachowane zabytkowe budowle wiejskie z drewna, które pozwalają wyobrazić sobie, jak wyglądało życie na świętokrzyskiej wsi przed wiekami.

Muzeum (sprawdź tutaj) organizuje tutaj także wiele imprez plenerowych np. jarmarki, czy Święto Chleba, które przyciągają zarówno mieszkańców Kielc jak i turystów.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj (sprawdź tutaj) znajduje się również koło Chęcin. Ta przepiękna jaskinia krasowa oferuje 180 m podziemnej trasy turystycznej, podczas przemierzania której można podziwiać wspaniałe formacje skalne oraz podziemne sale m.in. Komorę Złomisk, Salę Kolumnową oraz Salę Stalaktytową.

Obok jaskini działa Centrum Neandertalczyka, w którym prezentowane są m.in. replika mamuta w skali 1:1, repliki czaszek ludzi pierwotnych, filmy i prezentacje multimedialne o życiu ludzi pierwotnych.

Oceanarium, Park Miniatur i Kraina Zabawy

Około 13 km od Kielc w pobliżu miejscowości Zagnańsk znajduje się park rozrywki o nazwie Kompleks Świętokrzyska Polana (sprawdź tutaj). Na jego terenie dzieci znajdą mnóstwo różnorodnych atrakcji:

  • Oceanarium Oceanika – w wielkoformatowych akwariach prezentowane są gatunki morskich stworzeń z mórz, oceanów i wód słodkowodnych z różnych zakątków świata.
  • Park Miniatur – można tu zobaczyć miniaturowe kopie 20 najważniejszych obiektów regionu Świętokrzyskiego m.in. Pałac Biskupów Krakowskich z Kielc, pałac Henryka Sienkiewicza z Oblęgorka czy zamek obronny z Szydłowa.
  • Kraina Zabawy – to prawdziwy raj dla najmłodszych. Znajdują się tu m.in. park linowy, dmuchańce, mini zoo, basen z łódeczkami, kule wodne, eurobungee i wiele innych atrakcji.

Park rozrywki to świetne miejsce dla całej rodziny, w którym można ciekawie spędzić nawet wiele godzin. Warto go odwiedzić szczególnie latem, ponieważ oferuje on najlepsze letnie atrakcje dla dzieci w Kielcach i okolicy.

Atrakcje dla dzieci w Kielcach - Oceanarium

Źródło zdjęcia: Getty ImagesDmitriMaruta

Kielce Raj dla Dzieci – wyjątkowy projekt miasta

Kielce nigdy nie należały do najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, w którym największą popularnością cieszą się niezmiennie od wielu lat pełne tajemnic i magicznych legend Góry Świętokrzyskie. Władze Kielc postanowiły jednak to zmienić i zachęcić do odwiedzin miasta przede wszystkim rodziny z dziećmi.

W tym celu pod patronatem Urzędu Miasta Kielce powstał projekt pod nazwą Kielce Raj dla Dzieci. W jego ramach stworzony został portal internetowy (sprawdź tutaj) oraz szereg broszur opisujących największe atrakcje turystyczne Kielc. Materiały pozwalają dowiedzieć się, co oferują turystom Kielce, co warto zobaczyć w mieście i okolicach, poznać najważniejsze zabytki miasta i związane z nimi legendy i opowieści, a przede wszystkim dowiedzieć się, jakie atrakcje dla dzieci w Kielcach decydują o tym, że miasto jest „Rajem dla Dzieci”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ