Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
24 Sie, 2018 - 03:00

Atrakcje dla dzieci w Katowicach

Mariola Krzyżak

Planujesz rodzinny wypad na Śląsk? Sprawdź najciekawsze atrakcje dla dzieci w Katowicach i zapewnij swoim pociechom świetną zabawę!

Stolica Śląska to prężnie rozwijające się miasto idealne na pełen pozytywnych wrażeń weekend z całą rodziną. Ciekawe atrakcje dla dzieci w Katowicach pozwolą na zorganizowanie wypadu tak, że mali podróżnicy ani przez chwilę nie będą narzekać na nudę, a z ich buzi nie będzie schodzić uśmiech zadowolenia. Co warto pokazać naszym pociechom podczas wycieczki po mieście?

Dlaczego warto odwiedzić Katowice z dziećmi?

Miejskie serce Śląska ze stolicy kopalnianego przemysłu przerodziło się w zielone centrum województwa, które skutecznie łączy w sobie szacunek do tradycyjnych wartości z nowoczesnością. Będzie więc świetnym miejscem do spędzenia aktywnego czasu z naszymi pociechami.

W miejskiej przestrzeni znajdziemy wiele ciekawych opcji na zajmującą rozrywkę dla dzieci, zarówno pod względem kulturalnym, jak i rekreacyjnym. Katowice to wbrew pozorom bardzo zielone miasto, gdzie na każdym kroku można natknąć się na strefę w sam raz do wypoczynku.

Znajduje się tu także bardzo wiele instytucji kulturalnych, w których możemy zadbać o zapewnienie naszym pociechom rozrywek rozwijających ich wiedzę o świecie oraz wrażliwość na piękno. Podczas spacerów ulicami nowoczesnego miasta warto pamiętać o jego przemysłowej, górniczej przeszłości i wykorzystać to do przekazania dzieciom wiedzy o historii i tradycji regionu.

Muzeum Śląskie

Jednym z miejsc, które zapewni doskonałą zabawę zarówno dla rodziców, jak i dzieci jest Muzeum Śląskie. Nowoczesny gmach w swoich murach kryje mnóstwo skarbów, których podziwianie staje się atrakcyjniejsze dzięki nowoczesnym, multimedialnym rozwiązaniom.

Jeżeli nasze dzieci są już w wieku szkolnym, warto wybrać się z nimi na stałą wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Zgromadzone tu eksponaty pomogą lepiej zrozumieć specyficzny koloryt regionu oraz w obrazowy sposób przekażą dzieciom wiedzę o przemyśle kopalnianym oraz związanych z nim tradycjach.

Kolejną ze stałych wystaw, które warto zobaczyć wraz z najmłodszymi jest nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla całych rodzin Na tropie Tomka. Ekspozycja została oparta na powieściach Alfreda Szklarskiego i opiera się na aktywnym poszukiwaniu śladów bohatera. Rodzinnie spędzany czas minie nam na rozwiązywaniu zagadek i odkrywaniu tajemnic powieściowego świata. Doskonała zabawa z walorem edukacyjnym gwarantowana!

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Śląsku >>

Atrakcje dla dzieci w Katowicach - Muzeum Śląskie

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Atrakcje dla dzieci w Katowicach mogą przenosić w przeszłość i ukazywać dzieciom świat w wersji sprzed wielu lat. Jednym z takich miejsc jest unikatowe w skali kraju Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, w którym można podziwiać zabytkowe komputery.

W czasie nie cofamy się aż tak daleko i z pewnością wielu dorosłych z łatwością rozpozna w prezentowanych modelach takie, które niegdyś sami posiadali na biurku. Jednak dla dzieci wizyta w świecie komputerów o często ogromnych rozmiarach i słabych rozdzielczościach może być niesamowitą przygodą.

Dolina Trzech Stawów

Pomimo tego, że wielu Polakom stolica Górnego Śląska nie kojarzy się z dużą ilością zielonych terenów, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dowodem na to jest kompleks rekreacyjny Dolina Trzech Stawów. Jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek wraz z całą rodziną.

Świetnie zagospodarowana przestrzeń daje wiele możliwości zabaw zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Znajdziemy tutaj m.in. tor rolkowy malowniczo biegnący wzdłuż stawów. Oprócz tego liczne place zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu zapewnią odpowiednią dawkę ruchu dla naszych pociech.

Jest to więc idealne miejsce do spędzenia całego dnia lub krótszego wypoczynku od zgiełku miasta. W ciepłe dni na terenie doliny organizowanych jest wiele imprez kulturalnych na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku >>

Park Śląski

Zielone atrakcje dla dzieci w Katowicach to domena miasta. Niewielu z nas z pewnością wie, że w sercu milionowej aglomeracji Śląsk znajduje się drugi co do wielkości park w Europie. Teren zajmuje aż 620 ha, z czego większość to lasy. Pozostała część parkowa została jednak doskonale zagospodarowana i stanowi świetne miejsce do rekreacyjnego wypoczynku z najmłodszymi.

Warto zaplanować tutaj całodzienny wypad, gdyż atrakcji z pewnością nie zabraknie. Znajduje się tutaj bowiem śląskie ZOO zamieszkiwane przez wiele gatunków zwierząt i ptaków. Mali miłośnicy astronomii będą mogli podglądać gwiazdy w planetarium.

Dzień pełen wrażeń można zwieńczyć wizytą w wesołym miasteczku Legendia, gdzie szalona zabawa na karuzelach z pewnością wprawi najmłodszych w doskonały humor. Sporą dawkę adrenaliny może zapewnić także wizyta w tutejszym Parku Linowym Silesia.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

Katowicka Strefa Kultury

Śląska stolica to prężnie rozwijające się miasto, które stawia na nowoczesność. Można się o tym przekonać odwiedzając Strefę Kultury, gdzie można podziwiać interesującą pod względem architektonicznym zabudowę. W świetnie zaprojektowanej przestrzeni miejskiej znajdziemy nie tylko imponujące budynki, ale także zielone strefy w sam raz do wypoczynku.

W skład kompleksu wchodzi Muzeum Śląskie, słynny Spodek, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK). W każdym z budynków bardzo często można natrafić na ciekawe wydarzenia kulturalne, z których część z pewnością może okazać się atrakcyjna także dla najmłodszych.

Warto także wspiąć się na szczyt pokrytego zielonymi dachami budynku MCK, gdzie znajduje się taras widokowy ze wspaniałą panoramą na całe miasto.

Jumpcity Katowice

Niezapomniane atrakcje dla dzieci w Katowicach? Jeżeli nasze pociechy lubią szaloną zabawę to Jumpcity może okazać się dla nich spełnieniem marzeń. Największy park trampolin na Śląsku oferuje ponad 3 000 metrów kwadratowych powierzchni, na której można poczuć się jak ptak. Równoważnie, baseny z piankami czy ścieżki akrobatyczne zapewnią zarówno dużym, jak i małym mnóstwo frajdy!

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Śląsku >>

Sztolnia Luiza w Zabrzu

Wypoczywając w stolicy górniczego śląska wraz z dziećmi warto zdecydować się na zwiedzanie jednej z tutejszych kopalni. Położona w pobliskim Zabrzu sztolnia Luiza jest idealnym miejscem na wizytę z najmłodszymi. Przygotowano tutaj specjalną trasę podziemną wzbogaconą o multimedialne atrakcje.

Podczas spaceru będziemy mogli dowiedzieć się sporo o pracy górników, podziwiając maszyny do wydobywania węgla czy przeciskając się wąskimi korytarzami. Wszystko w towarzystwie przewodnika umilającego czas interesującymi opowieściami z życia kopalni. Całość zwieńczy natomiast przejażdżka autentyczną kolejką.

Starsze dzieci, od 6 roku życia, można zabrać natomiast na zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu. Tutaj będziemy mieli okazję zjechać znacznie niżej i być w bezpośrednim otoczeniu węglowych pokładów oraz górniczych sprzętów.

 

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Katowicach zapewnią, że wizyta w śląskiej stolicy z pewnością będzie czasem wypełnionym doskonałą zabawą i pozostawi po sobie sporo pozytywnych wspomnień. Warto zaplanować swoją wycieczkę tak, by skorzystać zarówno z kulturalnych, jak i rekreacyjnych możliwości rozrywek.

Katowice są doskonale skomunikowane, dlatego po ich terenie z łatwością będzie można poruszać się autobusem lub tramwajem. Warto skorzystać także z sieci ścieżek rowerowych. Wybierając Śląsk na rodzinny weekend można mieć pewność, że miasto pozytywnie nas zaskoczy różnorodnością swoich atrakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ