Joanna Kania
Joanna Kania
13 Paź, 2018 - 00:00

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Joanna Kania

Poznaj najlepsze miejsca i najciekawsze atrakcje dla dzieci w Poznaniu. Sprawdź, co pokazać dzieciom w trakcie wycieczki do stolicy Wielkopolski.

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu są wyjątkowo różnorodne. Na najmłodszych czeka tu m.in. zwiedzanie zabytków, pokazy bodących się koziołków, degustacja słodkich rogali świętomarcińskich wypełnionych pysznym nadzieniem z białego maku oraz przejażdżki zabytkowym tramwajem lub miniaturową kolejką. Liczne parki zapewniają przyjemny relaks na świeżym powietrzu, a place zabaw mnóstwo emocjonujących atrakcji. Warto podkreślić, że w stolicy Wielkopolski znajduje się wyjątkowe miejsce dla dzieci niewidomych i niedowidzących, czyli Park Orientacji Przestrzennej.

Stary Rynek i koziołki

Zwiedzanie stolicy Wielkopolski z dziećmi rozpocznijmy od spaceru po Starym Rynku. To obowiązkowy punkt na mapie Poznania. Jego centralnym elementem jest ratusz. Na wieży zegarowej codziennie o godzinie 12.00 można oglądać słynne koziołki – symbol Poznania. Ale to nie jedyna atrakcja poznańskiego rynku. Pokażmy dzieciom inne zachwycające zakątki tego miejsca, jego malownicze kamieniczki i fontanny.

Atrakcje dla dzieci - poznańskie koziołki

źródło zdjęcia: Getty ImagesCCat82

Zwiedzanie Poznania zabytkowym tramwajem 

Małym turystom z pewnością spodoba się zwiedzanie miasta zabytkowym tramwajem. Siedząc wygodnie, z okien wagonu obserwujemy najważniejsze atrakcje turystyczne miasta m.in.:

  • Ostrów Tumski,
  • dzielnicę cesarską,
  • ulicę Świętego Marcina,
  • Plac Wolności,
  • ulicę 27 grudnia oraz most Rocha.

Przewodnik w stroju motorniczego opowiada historię Poznania, a podróż uatrakcyjniają dodatkowe rebusy i zabawy dla dzieci.

Stolicę Wielkopolski możemy też oglądać z perspektywy rzeki, płynąc tramwajem wodnym. Rejs po Warcie trwa półtorej godziny i obfituje w wiele atrakcji dla najmłodszych.

Warto wybrać się także na przejażdżkę miniaturową kolejką o nazwie „Maltanka”. Wąskotorowa kolej jedzie wzdłuż jeziora Maltańskiego oraz przez las, docierając do Nowego ZOO. Podróż jest wielką frajdą dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Poznań

Rogale świętego Marcina

Zastanawiając się, jakie są największe atrakcje dla dzieci w Poznaniu, nie sposób pominąć słynnych rogali świętego Marcina. Będąc na Starym Rynku, koniecznie wybierzmy się do pobliskiego Rogalowego Muzeum Poznania, w którym odbywają się pokazy rogalowe.

W trakcie prezentacji dzieci dowiedzą się z czego się składają i w jaki sposób są przygotowywane rogale świętomarcińskie oraz spróbują tego najsłynniejszego poznańskiego smakołyku.

Rogale świętomarcińskie

źródło zdjęcia: Getty Images / Arkadiusz Warguła

Rodzinny wypad w plener

Po zwiedzeniu historycznego centrum stolicy Wielkopolski czas na chwilę relaksu na łonie przyrody. Dzieci ucieszy odpoczynek na plaży oraz spacer w lesie zakończony rodzinnym piknikiem.

Plaże i kąpieliska

Miejskie plaże cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, są też uwielbiane przez najmłodszych, dlatego należy je uznać za świetne atrakcje dla dzieci w Poznaniu. Do wyboru mamy dwie piaszczyste plaże w centrum miasta, czyli Chwaliszewo i Malta.

Możemy także wybrać się z dziećmi nad jedno z kilku jezior m.in. Rusałka, Strzeszyńskie lub Kierskie. Wielkopolskie kąpieliska oferują szereg atrakcji dla dzieci. Można tu kąpać się w jeziorze, pływać na rowerach wodnych, grać w siatkówkę plażową, skakać na trampolinie czy bawić się na dobrze wyposażonych placach zabaw.

Jezioro Maltańskie w Poznaniu

źródło zdjęcia: Getty Images / przemeksuwalki

Termy Maltańskie

Odpoczywając nad jeziorem Maltańskim, warto wybrać się do Term Maltańskich. Znajdziemy tutaj 18 różnorodnych basenów sportowych i rekreacyjnych oraz mnóstwo atrakcji wodnych m.in. zjeżdżalnie, kurtyny i bicze wodne, basen z falami morskimi, dziką rzekę, statek piracki i ściankę do wspinaczki. Dobra zabawa dla dzieci gwarantowana.

Dowiedz się więcej: Najlepsze parki wodne w Polsce – TOP 11

Parki oraz ogród zoologiczny

W stolicy Wielkopolski znajdziemy wiele idealnych miejsc na rodzinny piknik m.in. malowniczy Park Sołacki, gdzie dzieci mogą oglądać i karmić pływające po stawie kaczki oraz Park Thomasa Woodrowa Wilsona, którego zwiedzanie warto połączyć z wizytą w Palmiarni.

Znane atrakcje dla dzieci w Poznaniu to także ogrody zoologiczne. Warto wiedzieć, że w stolicy Wielkopolski do wyboru mamy aż dwa tego rodzaju miejsca, czyli Stare Zoo i Nowe Zoo.

Wśród innych terenów rekreacyjnych Poznania warto zwrócić uwagę między innymi na Park Karola Marcinkowskiego, ogród botaniczny i dendrologiczny, a także Park Jana Pawła II Łęgi Dębińskie oraz Park Stare Koryto Warty, gdzie można nie tylko spacerować, ale też jeździć na rowerze i rolkach lub korzystać z innych atrakcji takich jak np. skatepark. W niektórych parkach Poznania latem odbywają się festyny, koncerty plenerowe i pikniki.

Poznańskie parki idealne na rodzinny spacer

źródło zdjęcia: Getty Images / AndreaObzerova

Inne ciekawe miejsca dla dzieci

Ciekawym miejscem jest również tzw. Rezerwat Meteorytów, czyli zespół sześciu kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu Morasko 5000 lat temu. Mali przyrodnicy będą zachwyceni.

Z kolei najmłodszych miłośników militariów ucieszy wizyta w Parku Cytadela, gdzie w trakcie miłego spaceru wśród zieleni można zobaczyć kolekcję sprzętu wojskowego. Z kolei pasjonaci jazdy konnej powinni wybrać się do Hipodromu Wola.

Czas na sporą dawkę adrenaliny

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu to nie tylko zwiedzanie zabytków i spacery po pięknych parkach. Miasto oferuje również wiele miejsc, gdzie najmłodsi mogą się wyszaleć.

W parku linowym Pyrland możemy skorzystać z pięciu tras o różnym poziomie trudności (dziecięcej, niskiej, średniej, wysokiej), a także zjechać tyrolką.

Na początkujących alpinistów czeka w Poznaniu ścianka wspinaczkowa Avana. Wspinać można się też w sali zabaw Jupi Park. Dla maluchów przygotowano tu tory przeszkód, bajkowe labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, domki dla lalek, samochodziki, a także salki wyposażone w różnorodne zabawki edukacyjne.

Pełne atrakcji sale zabaw dla dzieci znajdziemy też w Activ Giant. Do wyboru mamy salki na statku pirackim oraz smerfny raf, czyli salę zbudowaną dla miłośników bohaterów tej bajki.

Przyjemności pod postacią zjeżdżalni, trampolin, ścianek wspinaczkowych, tuneli, torów zjazdowych, basenów z piłeczkami oraz ogromnych i miękkich zabawek z gąbki czekają na najmłodszych w poznańskiej Fabryce Śmiechu Michałek. Podobne atrakcje oferuje centrum rozrywki dla dzieci „Madagaskar”.

Sale zabaw dla dzieci w Poznaniu

źródło zdjęcia: Getty Images / joingate

Poznań – ciekawe miejsca

Kolejnym wyjątkowym miejscem w Poznaniu jest Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach oferujący zajęcia dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

Na ponad 3 hektarach powierzchni, wśród zieleni, znajdują się specjalne przyrządy umożliwiające niewidomym i niedowidzącym dzieciom naukę i poznawanie świata za pośrednictwem zmysłu słuchu, węchu i dotyku.

Lekcja historii

Niektóre atrakcje dla dzieci w Poznaniu mają także walor edukacyjny. W Wielkopolskim Muzeum Niepodległości najmłodsi poznają historię regionu od czasów zaboru pruskiego po Powstanie Wielkopolskie z 1956 roku.

Z kolei historię Twierdzy Poznań prezentuje Trasa Turystyczna Fort III. W części podziemnej i naziemnej dzieci zobaczą koszary, prochownię, budowle fortyfikacyjne, czyli kaponierę barkową i czołową oraz wyposażenie armii pruskiej. W mieście można także zobaczyć pozostałości murów obronnych.

Fortyfikacje - atrakcja nie tylko dla dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / hipokrat

Małe i słodkie przyjemności

Na zakończenie atrakcji dla dzieci w Poznaniu czas na małe i słodkie przyjemności. Nastolatkom sprawi radość wizyta w Zuzazu, czyli salonie fryzjersko-kosmetycznym specjalizującym się w obsłudze najmłodszych. Wszystkim będą smakować lody np. z Lodziarni Kolorowa lub Wytwórni Lodów Tradycyjnych. Świetne desery serwują poznańskie kawiarnie.

Do najbardziej znanych kafejek należą m.in. Cafe La Ruina i Raj oraz Ptasie Radio. Nowa fryzura, manicure oraz deser czekoladowy, lody z owocami lub ciasta, ciastka i ciasteczka będą przyjemnym i słodkim ukoronowaniem atrakcji dla dzieci w Poznaniu.

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu - słodkie przyjemności

źródło zdjęcia: Getty Images / alexandr_1958

Poznań oferuje dzieciom mnóstwo atrakcji. W stolicy Wielkopolski najmłodsi mogą poznawać historię i sztukę, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w trakcie beztroskiej zabawy. W zakresie różnorodności i rozmaitości atrakcji dla dzieci Wielkopolska jest naprawdę wielka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ