Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
25 Sie, 2018 - 03:00

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Mariola Krzyżak

Sprawdź, jakie atrakcje dla dzieci na Śląsku mogą okazać się najciekawszą propozycją na Twojej pociechy. Legendia, aquapark, a może ZOO?

Region słynący z górniczej przeszłości wielu Polakom kojarzy się z głównie z kopalnianym krajobrazem i ruchliwą aglomeracją. Współcześnie jest jednak zupełnie inaczej, a pełne zieleni miasta zachęcają do ich odwiedzenia mnóstwem ciekawych miejsc idealnych na rodzinny wypoczynek. Liczne atrakcje dla dzieci na Śląsku zapewniają, że podczas wycieczki nasze pociechy z pewnością nie będą się nudzić. Z których warto skorzystać? Podpowiadamy!

Najciekawsze atrakcje dla dzieci na Śląsku

Śląsk potrafi zaskakiwać różnorodnością oraz nowoczesnością z jednoczesnym poszanowaniem dla głęboko zakorzenionych w sercach mieszkańców tradycji. Region ten oferuje swoim gościom, zarówno tym dużym, jak i tym nieco mniejszym, mnóstwo możliwości ciekawego spędzenia czasu, zarówno pod względem kulturalnym, jak i rekreacyjnym. Co warto zobaczyć?

Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia

Dreszczyk adrenaliny połączony ze sporą dawką śmiechu – wizyta w wesołym miasteczku to zawsze doskonały pomysł na spędzenie popołudnia z dziećmi. Śląski park rozrywki jest nie tylko najstarszym, ale także największym tego typu obiektem w Polsce.

Na ponad 26 ha przygotowano aż 40 atrakcji, co pozwoli na fantastyczną zabawę przez długie godziny. Miasteczko zostało zaprojektowane w inspiracji najpiękniejszymi bajkami i legendami, dzięki czemu jego zwiedzanie będzie jeszcze ciekawsze. Do tego park położony jest wśród zieleni blisko jeziora, co dodatkowo uprzyjemnia pobyt.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

Śląskie aquaparki

Wodne atrakcje dla dzieci na Śląsku znajdziemy w kilku miastach. Do największych należą Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Aquarion w Żorach oraz Park Wodny Nemo w Dąbrowie Górniczej. W każdym z kompleksów przygotowano duże baseny ze zjeżdżalniami, jacuzzi, a nawet tzw. rwące strumyki.

Wizyta na basenie będzie świetnym pomysłem na rozrywkę dla szkrabów w każdym wieku.

Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach

Magiczne miejsce rodem z Dzikiego Zachodu daje możliwość przeniesienia się w świat kowbojów i Indian. Nasze pociechy będą mogły tutaj spróbować swoich sił w poszukiwaniu złota, obejrzeć rewolwerowy pojedynek, wydoić krowę, pojeździć na kucyku lub pobawić się na placach zabaw. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Śląskie ZOO w Chorzowie

Podglądanie dzikich zwierząt to zawsze dobry pomysł na spędzenie czasu z najmłodszymi. W ogrodzie zoologicznym w Chorzowie mamy możliwość podziwiania wielu gatunków, co z pewnością spodoba się dzieciom.

Warto zjawić się tutaj w godzinach karmienia, kiedy to zwierzaki wychodzą ze swoich kryjówek i można spojrzeć na nie z bliska. Na terenie ogrodu znajduje się także kotlina dinozaurów, gdzie można stanąć oko w oko z replikami ogromnych stworów.

 

Tropikalna Wyspa w Marklowicach

W niewielkiej miejscowości na Śląsku znajdziemy piękny park rekreacji, w którym doskonale udało się połączyć propozycje rozrywki dla małych i starszych dzieci. Znajdziemy tutaj plac zabaw, ścianki wspinaczkowe, skatepark czy sztuczny wodospad – nasze pociechy będą więc mogły wyszaleć się do woli.

Do tego teren parku jest ogrodzony, dzięki czemu rodzice będą mogli zrelaksować się w spokoju, wypoczywając na zielonych skwerach czy popijając kawę w małej restauracji.

Park Ogrodzieniec w Podzamczu

Fantastyczy, rodzinny park rozrywki położony na terenie malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej to miejsce, w którym z powodzeniem można spędzić cały dzień. Teren parku położony jest przy zabytkowym zamku.

Wśród zieleni nasze pociechy będą mogły poczuć się jak mali naukowcy w Parku Doświadczeń Fizycznych, poszaleć w Parku Rozrywki, podziwiać maleńkie budowle w Parku Miniatur, poczuć dreszczyk emocji w Domu Legend i Strachów czy poszaleć na torach saneczkowych.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku >>

 

Zagroda żubrów w Pszczynie

Żeby pokazać naszym dzieciom największego ssaka żyjącego na terenie Europy wcale nie trzeba wyjeżdżać na Mazury. W śląskiej Pszczynie znajduje się świetny park, w którym można stanąć oko w oko z gigantem polskich lasów.

Warto pojawić się tutaj w porze karmienia, kiedy to żubry można zobaczyć z najbliższej odległości. Oprócz wielkich ssaków w parku można podziwiać także zwierzęta zamieszkujące lasy południa.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Wyjątkowe miejsce dla małych miłośników zwierząt i doskonały pomysł na mini lekcję biologii w terenie. Przechadzając się po prawdziwym lasie będącym częścią parku, możemy po drodze spotkać zwierzęta w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich naturalnego bytowania.

Przyjazne daniele i muflony na tyle przyzwyczaiły się do ludzi, że można karmić je z ręki. Tak bliski kontakt ze zwierzętami z pewnością zachwyci nasze pociechy, sprawiając im mnóstwo frajdy.

Park Nauki i Rozrywki Krasiejów

Atrakcje dla dzieci na Śląsku nie tylko bawią, ale i uczą. Największy park tematyczny dotyczący dinozaurów w całej Europie! Nasze pociechy będą mogły podziwiać tutaj ogromne zwierzęta w ich naturalnych rozmiarach. Warto zdecydować się na przechadzkę z przewodnikiem ścieżką edukacyjną prowadzącą wśród imponujących rekonstrukcji.

Punktem obowiązkowym jest także wizyta w pawilonie paleontologicznym, gdzie znajdują się oryginalne wykopaliska, a sam budynek położony jest nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

Niesamowite emocje gwarantuje także spacer po prehistorycznym oceanarium, w którym można zobaczyć jak wyglądały głębiny oceanów w zamierzchłych czasach i jak prezentowali się ich mieszkańcy. Na terenie parku znajdziemy także place zabaw i wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Najlepiej jest więc zaplanować sobie na wizytę cały dzień.

 

Eko Park w Dechę w Bielsku-Białej

Kolejny park na śląskiej mapie wyróżnia się dbałością o ekologię. Wszystkie sprzęty zostały tutaj wykonane z drewnianych desek. Dzieci mają okazję do zabawy na ogromnym krokodylu z labiryntem we wnętrzu brzucha, gigantycznym gorylu-zjeżdżalni, parku linowym, wielkiej, dmuchanej poduszce czy interaktywnych piaskownicach.

Białe szaleństwo na Śląsku

Zimowe atrakcje dla dzieci na Śląsku przenoszą się przede wszystkim na tutejsze stoki narciarskie. Mali amatorzy szusowania będą mogli poszaleć na świetnie zagospodarowanych trasach o niewielkim stopniu trudności.

Dla maluchów stawiających swoje pierwsze kroki na śnieżnym puchu znajdzie się kilka szkółek narciarskich. Na stokach można pojeździć w Bielsku-Białej, Ustroniu, Szczyrku czy na Górze Żar. W każdym z tych ośrodków działają wygodne kolejki linowe, a ze szczytów wzniesień rozpościerają się piękne widoki na okolicę. Do tego w zimowych kurortach Śląska znajdziemy także wiele form rozrywki dla naszych pociech.

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

Wisła dla małych miłośników skoków narciarskich

Wybierając się w śląskie góry warto wstąpić do Wisły, w której swoje pierwsze kroki na skoczni stawiała legenda tej dyscypliny, Adam Małysz. W mieście znajduje się słynna skocznia Malinka, na której w zimie odbywają się konkursy w skokach. Warto zajrzeć także do Galerii Sportowej, w której można podziwiać trofea mistrza.

 

Różnorodne atrakcje dla dzieci na Śląsku zapewniają, że rodzinny wyjazd w te strony upłynie nam na aktywnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, podglądaniu przyrody oraz świetnej zabawie w tutejszych parkach rozrywki. Warto już wcześniej zaplanować wycieczkę tak, by móc odwiedzić najciekawsze miejsca pasujące do zainteresowań naszych pociech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ