Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
29 Sie, 2018 - 03:00
Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu

Elzbieta Tchorowska

Jakie atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu będą najlepsze i najciekawsze dla Twoich pociech? Sprawdź nasze propozycje i weź je pod uwagę w planach urlopowych!

Podkarpacie to miejsce wyjątkowe, pełne przepięknych tworów natury i rąk ludzkich. Z pewnością pierwsze miejsce w rankingu miejsc od odwiedzenia zajmują Bieszczady Zachodnie. Choć z pewnością turystyka górska jest ciekawym i aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu z dziećmi, warto wiedzieć, gdzie są inne atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu.

Gospodarstwo agroturystyczne „Wilcza Jama”

To miejsce idealne dla młodych miłośników jazdy konnej i tych sympatycznych zwierząt. Poza tym dzieci mogą skorzystać z bardzo bogatej oferty atrakcji, na które składają się:

 • zajęcia przyrodniczo-edukacyjne,
 • boisko trawiaste do gry w piłkę,
 • plac zabaw,
 • ambona do podglądania dzikiej zwierzyny,
 • kulig w zimie.

To miejsce, w którym można dobrze zjeść i przenocować. Do dyspozycji jest aż osiem domków z bali, wiata grillowa i karczma myśliwska. Gospodarstwo znajduje się przy Smolniku 23.

Więcej informacji o gospodarstwie znajdziesz tutaj.

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaniu - gospodarstwo agroturystyczne

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Skansen w Kolbuszowej to miejsce, w którym najmłodsi mogą dowiedzieć się, jak wyglądało życie przed powstaniem komputerów, czy nawet elektryczności. Znajdziemy tam zabytki z XVIII i XIX wieku – wiejskie domy, młyn, kościół i szkołę. Fani sportu znajdą tam nawet boisko do gry w piłkę.

W Muzeum bardzo często odbywają się przeróżne warsztaty dla dzieci jak chociażby tworzenie wycinanek żydowskich czy wonnych tabliczek woskowych i wielkanocnym palm. Bilety normalne kosztują jedynie 10 złotych, ulgowe – 7 złotych. Takie atrakcje Podkarpacia dla dzieci warto odwiedzać nawet codziennie.

Wszystko o Muzeum przeczytasz na stronie internetowej tutaj.

 

Mały Wawel, czyli Zamek w Baranowie Sandomierskim

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu trzeba wybierać rozsądnie, by zaciekawić malucha i zapewnić mu nie tylko dużą dawkę rozrywki, ale także wiedzy. Zamek w Baranowie Sandomierskim z pewnością jest takim miejscem.

To właśnie tutaj straszy duch Białej Damy, ale bez paniki! Ma on zadanie strzec turystów przed złem. Bez problemu możemy wybrać się na wycieczkę rowerową z dzieckiem, a nawet pograć w golfa. Zamek organizuje także kolonie dla dzieci, zamieniając się w Szkołę Czarodziejów. Nasza pociecha z pewnością nauczy się tu sporej dawki historii i dworskich manier.

Informacje o Zamku w Baranowie znajdziesz tutaj.

 

Jezioro Tarnobrzeskie, czyli wylegiwanie się na plaży w górach

Każdy rodzic z chęcią skorzysta z okazji leżakowania w pełnym słońcu nad jeziorem. Z dziećmi bywa różnie, natomiast z pewnością Jezioro Tarnobrzeskie dostarczy mnóstwa atrakcji dla najmłodszych. Poza standardowymi zabawami w piasku można popływać, pożeglować czy skorzystać z innych sprzętów wodnych.

Bardzo ciekawą cechą tego jeziora jest różna głębokość kolejnych akwenów wodnych. Dla starszych dzieci doskonale sprawdzi się oczko o głębokości maksymalnej 1,2 metra. Najmłodszym zaś można zaproponować brodzik z poziomem wody 0,4 metra. W pobliżu znajdują się noclegownie i restauracje, dzięki czemu miejsce jest idealne nawet na dłuższy wypad z dziećmi.

Więcej informacji na temat jeziora i jego atrakcji znajdziesz tutaj.

 

Zagroda garncarska w Medyni Głogowskiej

Pora zaproponować atrakcje turystyczne dla dzieci na Podkarpaciu z nieco bardziej aktywnego repertuaru. Zagroda garncarska to cały kompleks, który jest centralnym miejscem na szlaku garncarskim. To miejsce, gdzie rodzice będą mogli odpocząć i coś zjeść, a dzieci skorzystać z licznych rozrywek.

Tu dowiedzą się, jak kiedyś tworzono ceramikę, a może nawet samodzielnie będą mogły wykonać dzban lub talerz. Ośrodek oferuje nawet trzydniowe warsztaty garncarskie. W okolicy znajdują się także inne ciekawe miejsca na Podkarpaciu dla dzieci. Zwiedzanie ich wszystkich z pewnością potrwa cały dzień.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej tutaj.

 

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu – Muzeum Lalek w Pilźnie

Takie atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu są obowiązkowe dla każdej dziewczynki, ale chłopcy też powinni znaleźć tu atrakcje dla siebie. Muzeum Lalek opowiada o tych przedmiotach w nieco niestandardowy sposób. Pokazuje inne funkcjonalności tych zabawek: były talizmanami czy ozdobami w domu.

Bardzo często organizowane są tu wystawy tematyczne, które pozwolą dzieciom zrozumieć pewien wycinek historii. Poza tym, zobaczymy, jak powstawały takie lalki kiedyś, kiedy nie było jeszcze maszyn. Bilety kosztują 11 i 10 złotych.

Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu - Muzeum Lalek

źródło zdjęcia: Depositphotos / anobis

Muzeum Dobranocek

Obecnie dobranocki straciły na znaczeniu, ale chyba każdy dorosły pamięta te czasy, kiedy siadało się z rodzicami do wspólnego oglądania wieczornych bajek. Warto pokazać swoim pociechom, jak wyglądały kiedyś te czasy. Muzeum powstało dzięki zbiorom Wojciecha Jamy.

Znajdziemy tu wiele pamiątek związanych z ulubionymi postaciami. Dla dzieci zorganizowano wiele zabaw – także edukacyjnych – związanych z dobranockami. Miejsce znajduje się w Rzeszowie przy ulicy Mickiewicza 13. Bilety zakupimy w bardzo atrakcyjnych cenach. Wejściówka ulgowa kosztuje jedynie 4 złote, normalna – 7 złotych.

Więcej o Muzeum Dobranocek znajdziesz tutaj.

 

Osada słowiańska – Stobierna koło Dębicy

To miejsce, które przeniesie dziecko wraz z rodzicami w czasie o ponad tysiąc lat! Dzięki żywym lekcjom historii będziemy mogli wziąć udział w wyprawie wojennej Bolesława Chrobrego czy przenieść się do średniowiecznej chaty podczas wyrabiania serów.

Dla zorganizowanych grup przygotowano spore atrakcje, takie jak pokazy walki słowiańskich wojów czy warsztaty wikliniarskie. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki z pewnością znajdą tam coś dla siebie.

Stronę internetową osady znajdziesz tutaj.

Osada słowiańska na Podkarpaciu

Słodkie atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu, czyli Muzeum Lizaka

Która pociecha nie lubi słodyczy? Takie atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu przyciągają wielu najmłodszych turystów. Muzeum opowiada historię jasielskiego tworzenia słodyczy. Liczba rozrywek jest bardzo spora. Należą do nich:

 • smakowanie i wąchanie wyrobów cukierniczych,
 • oglądanie prezentacji multimedialnych,
 • dotykanie urządzeń do wyrobu słodyczy,
 • samodzielne tworzenie słodkości.

Muzeum znajduje się w Jaśle przy ulicy Floriańskiej 42.

Wszystkie informacje o Muzeum znajdziesz tutaj.

Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu - czekolada

Papugarnia w Rzeszowie

To miejsce oferuje jedyne tego typu atrakcje dla dzieci w Polsce. Papugarnia znajduje się przy alei Piłsudskiego 44. Dom znalazło tam ponad 40 tych przepięknych ptaków. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przygotowano wiele atrakcji takich jak:

 • zrobienie sobie zdjęcia z papugą,
 • dotknięcie żywego ptaka,
 • nakarmienie papug.

Nie zdziwmy się, jeśli co rusz jakaś usiądzie nam na ramieniu. Decydując się na odwiedziny tego miejsca, bądźmy świadomi, że najmłodsze pociechy mogą nie podzielać naszego entuzjazmu przy aż tak bliskim obcowaniu z przyrodą – przed wizytą warto opowiedzieć dziecku co nieco o papugach.

Profil na Facebooku Papugarni znajdziesz tutaj.

Papugarnia w Rzeszowie

FlyPark Rzeszów, czyli największy park trampolin na Podkarpaciu

Choć FlyPark nie należy do klasycznych atrakcji turystycznych, to warto odwiedzić to miejsce, będąc w Rzeszowie. Do dyspozycji jest wiele różnych stref, z czego kilka z nich skierowanych jest do najmłodszych. W ośrodku znajdziemy:

 • strefę do grania w zbijaka,
 • ścieżki akrobatyczne,
 • gigantyczną dmuchaną piłkę,
 • duży basen z gąbkami,
 • ściankę wspinaczkową,
 • trampoliny.

W każdą niedzielę rano organizowane są warsztaty dla maluchów. Wejście na trampoliny kosztuje 30 złotych za godzinę. Nieco taniej wychodzi przy kupnie biletu przez Internet.

Wszystko o FlyPark znajdziesz tutaj.

Park trampolin

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu są dostępne od ręki, a wejściówki nie są przerażająco drogie. Wybierzmy kilka z przedstawionych tu propozycji i sprawmy pociechom niesamowite wakacje – ucząc je kultury, historii i przyrody.

ZOBACZ RÓWNIEŻ