Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
17 Paź, 2018 - 00:00
Atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Grzegorz Bryszewski

Jak spędzić czas z dziećmi w Gdańsku? Aktywnie, naukowo i niebanalnie. Tutaj nie da się nudzić! Sprawdź najważniejsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku.

Stolica województwa pomorskiego jest wyjątkowo popularna wśród turystów krajowych i zagranicznych. Nic dziwnego – Gdańsk oferuje bowiem mnóstwo atrakcji dla wszystkich osób zainteresowanych aktywnym i niebanalnym wypoczynkiem. Podpowiadamy, jak ustalić plan wycieczki, żeby znalazły się tam najciekawsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku.

Wybierając aktywności dla najmłodszych, szukaliśmy głównie miejsc, które pobudzą wyobraźnie, zaszczepią zainteresowanie do nauki i kultury. Sprawdź najważniejsze atrakcje, które polecamy dzieciom!

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku – TOP 8

1. Hevelianum

Rozpoczynając wskazywanie najważniejszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku, warto zacząć od miejsca o charakterze naukowym, które znajduje się blisko centrum miasta, na dawnych terenach fortecznych.

Hevelianum, bo o nim mowa, oferuje cztery wystawy interaktywne, które podzielono tematycznie:

  • wystawa geograficzno-przyrodnicza,
  • wystawa o tematyce energii,
  • wystawa matematyczna,
  • wystawa historyczna.

„Różnorodne atrakcje gdańskiego centrum nauki odkryją przed Wami niezwykłość otaczającego świata i naukowe zagadki.” – tak na stronie internetowej gdańskiego centrum nauki zapewniają jego twórcy.

Ofertę tego ciekawego miejsca uzupełniają wystawy czasowe oraz warsztaty dla najmłodszych.

Po zwiedzaniu Hevelianum można odwiedzić pobliskie punkty widokowe, szczególnie polecamy Górę Gradową z Krzyżem Milenijnym (pomnik w kształcie krzyża postawiony w 2000 roku), skąd rozlega się wyjątkowo malowniczy widok na Gdańsk.

 

2. Europejskie Centrum Solidarności

Inne atrakcje dla dzieci w Gdańsku znaleźć można w Europejskim Centrum Solidarności.

Dorośli i starsze dzieci odwiedzające to muzeum mogą obejrzeć wystawę stałą, która na powierzchni prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych prezentuje historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Najmłodsze dzieci na czas zwiedzania można zostawić pod opieką animatorów w Wydziale Zabaw. Tam na powierzchni 400 metrów kwadratowych czekają na dzieci niebanalne atrakcje – interaktywne stoiska, które w ciekawy sposób pokazują najmłodszym, że co w praktyce oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą.

Warto pamiętać, że w Wydziale Zabaw obowiązuje obuwie domowe albo skarpetki z powłoką antypoślizgową, a wejście do środka jest możliwe tylko o pełnych godzinach.

Europejskie Centrum Solidarności - okazja do poznania najnowszej historii Polski

źródło zdjęcia: Getty Images /Hermsdorf

3. Zoo w Gdańsku Oliwie

Omawiając atrakcje dla dzieci w Gdańsku, nie można zapominać o propozycji dla miłośników przyrody, czyli wizycie w Zoo w Gdańsku Oliwie.

Ten położony z dala od centrum miasta i otoczony oliwskimi lasami obiekt o powierzchni 125 ha stał się domem dla 193 gatunków zwierząt (dokładnie 1112 osobników).

Gdański Ogród Zoologiczny czynny jest przez cały rok, bilet wstępu (w zależności od miesiąca odwiedzin) kosztuje do 15 do 25 złotych, dostępne są także bilety rodzinne. Ważną zaletą odwiedzin w gdańskim zoo będzie dostosowanie tego obiektu do rodzinnego zwiedzania – zwierzaki można więc oglądać ze specjalnej kolejki Retro, rodzice mogą także wypożyczyć wózki, którymi podróżować mogą dzieci do lat 7.

Starsze dzieci mogą natomiast spróbować swoich sił w położonym na terenie zoo parku linowym. Park czynny jest w okresie letnim i oferuje 8 tras, najtrudniejsza będzie trasa „Gorilla”.

Gdańskie zoo - ulubiona atrakcja dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / FamVeld

4. Gdańsk widziany z góry

Co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku? Na pewno ważnym i atrakcyjnym elementem programu zwiedzania miasta będzie jego widok z góry. Ciekawym punktem widokowym może stać się wieża Ratusza Głównego Miasta, która jest dostępna do zwiedzania w sezonie letnim.

Jeszcze bardziej malowniczy widok oferuje wieża Bazyliki Mariackiej dostępna do zwiedzania do końca marca do końca listopada. Tutaj musimy jednak ostrzec, że to miejsce jest propozycją raczej dla starszych dzieci – wieża liczy sobie bowiem aż 82 metry wysokości i by dostać się na szczyt, trzeba pokonać 409 stopni w oryginalnie zachowanej i bardzo wąskiej, spiralnej klatce schodowej z epoki średniowiecza.

 

5. Teatr Miniatura

Odwiedzając Gdańsk, zwiedzanie warto uzupełnić o ciekawą ofertę kulturalną. W tym ujęciu ciekawą atrakcją dla dzieci w Gdańsku będzie na pewno wizyta w Teatrze Miniatura.

Gdański teatr swoją ofertę kieruje bowiem głównie dla najmłodszych, którzy na deskach teatru mogą zobaczyć m.in. przedstawienia kukiełkowe oparte na klasycznych utworach literatury dziecięcej w ciekawej i całkowicie nowoczesnej oprawie. Wystawiane są tu także współczesne teksty (m.in. spektakl „Baltic. Pies na krze”, a przy ich tworzeniu artyści współpracują z najmłodszymi.

Widowiskowym i pouczającym efektem tej współpracy jest na przykład spektakl „Tramwaje”, który powstał z inspiracji opowiadaniami dzieci przesłanymi na konkurs Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Teatr Miniatura - ciekawa atrakcja dla dzieci w Gdańsku

źródło zdjęcia: Getty Images / SbytovaMN

6. Park Trampolin

Atrakcje dla dzieci w Gdańsku mogą też mieć charakter sportowy. Dzieciakom, które szukają aktywnego wypoczynku, można zaproponować wizytę w Jumpcity Gdańsk, czyli największym parku trampolin w Trójmieście.

Centrum oferuje m.in. olbrzymi basen z gąbkami, największą trampolinę sportową na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami do ćwiczenia wsadów, arenę do zbijaka, strefę gladiatorów oraz air track.

Uzupełnieniem oferty aktywnego spędzania czasu jest strefa gastronomiczna. Wizyta w centrum to kwota około 28-35 złotych za godzinę, obiekt oferuje bilety grupowe i bezpłatny wstęp dla dzieci do lat 7.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto

Atrakcja dla dzieci w Gdańsku - park trampolin

7. Rozrywka na stadionie

Inna atrakcja dla dzieci o charakterze rekreacyjno-sportowym to Fun Arena, czyli położony na terenie stadionu Energa Gdańsk największy park rozrywki (aż 9 tysięcy metrów kwadratowych).

Oferta tego obiektu jest wyjątkowo szeroka, można tam pojeździć na gokartach (elektrycznych i spalinowych), pograć w paintball elektroniczny, skorzystać z emocjonującego przejazdu koleją tyrolską (zjazd na 200-metrowej linie rozpiętej pomiędzy trybunami na wysokości ponad 24 metrów) lub pobawić się z dzieckiem na ogromnym placu zabaw.

Atrakcje typowo sportowe to zwiedzanie stadionu z przewodnikiem, oglądanie pamiątek z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 lub wizyta w Muzeum Lechii Gdańsk.

 

8. Słodka atrakcja w centrum miasta

Co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku? Najsłodszą atrakcją może być wizyta w Manufakturze Ciuciu Cukier Artist, która mieści się w ścisłym centrum, przy ul.Długiej 64/65. Na miejscu można podziwiać pracę tej manufaktury, która tworzy (jako jedyny producent w kraju) karmelki bez pomocy maszyn i produkuje słodycze w oparciu o technologię z XVII w.

Oczywiście produkcja łakoci odbywa się w całości ręcznie i na oczach klientów, na podstawie technologii obowiązującej małe manufaktury przed wiekami. Dużą atrakcją jest możliwość samodzielnej produkcji łakoci, na miejscu działa także sklep.

 

W naszym krótkim przewodniku nie znajdują się niestety wszystkie atrakcje dla dzieci w Gdańsku. Miasto oferuje dużo więcej dla najmłodszych, choćby przepiękne plaże i spacerowe deptaki wzdłuż morza oraz trójmiejskie ścieżki rowerowe. Inne aktywności na pewno podpowiedzą znajomi mieszkańcy Trójmiasta, a co warto zobaczyć w Gdańsku, często opisywane jest również w lokalnej prasie.

Wybierając kolejne trasy zwiedzania miasta, warto także je dopasować do konkretnych zainteresowań naszych pociech. No i nie warto zmuszać dzieci do długiego zwiedzania, bo każdy rodzic wie przecież, że z fascynującym muzeum może wygrać nawet zwyczajny plac zabaw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ