Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
09 Paź, 2018 - 00:00

Ateny: Zabytki, które musisz zobaczyć

Arkadiusz Cierniak

Poznaj kulturę starożytnych i odwiedź jej centrum – Ateny. Zabytki sprzed tysięcy lat odzwierciedlają wyjątkowość i potęgę greckiej kultury.

Podczas wakacji w Grecji z pewnością warto odwiedzić stolicę tego kraju Ateny. Zabytki, które się tu znajdują, to zdecydowanie największe atrakcje tego wielkiego miasta. Wspaniałe świątynie, pełne rozmachu i harmonii kształtów, pokazują jak niezwykła i inspirująca była starożytna kultura starożytnych Greków. Poniżej podpowiadamy, które zabytki Aten są szczególnie warte uwagi.

Ateny – zabytki, które musisz poznać!

Kościół Panagia Kapnikarea

Kościół pochodzący z XI wieku posiada niezwykle ciekawą oraz burzliwą historię. Mimo iż nie jest zabytkiem dorobku starożytnych, jest jednym z kluczowych zabytków miasta. Zwiedzanie Aten można rozpocząć właśnie tu, gdyż świątynia znajduje się w samym centrum miasta.

O historii budowli można opowiadać wiele, gdyż podobnie jak inne zabytki Aten kościół był wielokrotnie zagrożony zniszczeniem i rozbiórką. Sama świątynia powstała w miejscu kultu pogańskiej bogini. Uczeni uznają, że była nią najprawdopodobniej Demeter lub Atena. Przez setki lat stojącej w samym centrum budowli nie groziło niebezpieczeństwo, jednak kilkaset lat później na skutek zniszczeń powstałych w wyniku greckich powstań pojawiły się plany rozbiórki kościoła.

Znając wielką wartość budowli, Ludwik Bawarski zadbał o jego protekcję i w 1841 roku przemianowano świątynie na Bibliotekę Narodową. Dwadzieścia lat później rozpoczęły się kolejne dyskusje na temat rozbiórki Kapnikarei, jednak tym razem kategorycznie zabronił jej biskup Aten.

Na początku XX wieku podupadłą ruinę zaczęto rekonstruować, ubogacając wejście mozaikami i malowidłami wewnątrz.

Perła architektury średniowiecznej została odrestaurowana, a jej piękną bryłę podkreślono odbudowaniem kopuły w latach 50. ubiegłego wieku. Dziś w całej okazałości świątynia otoczona licznymi sklepikami i butikami dopełnia charakter centralnej części miasta.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Atenach, które musisz poznać

Ateny zabytki - kościół Panagia Kapnikarea

źródło zdjęcia: Getty ImagesLeonid Andronov

Wieża Wiatrów

Znajdujące się w mieście Ateny zabytki starożytnych odgrywają niezwykle ważną rolę dla całego świata architektury, kultury i sztuki. Niestety przez setki lat nadszarpywane zębem czasu częściowo uległy ogromnym zniszczeniom. Niektórych z nich nie udało się uratować i uległy całkowitej rozbiórce.

Zupełnie inaczej potoczyły się losy wieży, która jako wyjątek od reguły zachowała swój pierwotny charakter i jest zdecydowanie najlepiej zachowaną budowlą greckiej stolicy.

Zbudowana z marmuru ośmiokątna wieża powstała około 50 lat przed Chrystusem i pełniła funkcję miejskiego zegara oraz wiatrowskazu. Nieprzypadkowy jest także kształt budowli, gdyż każda z ośmiu ścian przypisana była do konkretnego boga wiatru.

Ponadto na każdej ze ścian znajdował się zegar słoneczny, a w środku podziwiać można było wodną klepsydrę napędzaną wodą prosto z Akropolu, czyli górnej części miasta.

Z czasem dwunastometrowa wieża zmieniła swoją funkcję na dzwonnicę kościoła bizantyjskiego. Szczęśliwie zachowaną w doskonałym stanie budowlę możemy podziwiać po dziś dzień i docenić rozmach oraz niezwykłą zdolność starożytnych greckich architektów.

Ateny zabytki - Wieża Wiatrów

źródło zdjęcia: Getty Images / lkonya

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

W miejscowości Ateny zabytki budowane z ogromnym rozmachem przez starożytnych wprawiają w osłupienie zwiedzających i badaczy. Największa w stolicy świątynia Zeusa Olimpijskiego zakończona została pod okiem rzymskiego cesarza Hadriana w roku 131 przed naszą erą.

Wnętrze budowli wypełniało ponad sto kolumn z litego marmuru oraz posągi cesarza i boga Zeusa z Olimpu.

Niestety dziś jedynie 15 kolumn stoi na swoim miejscu, a cała reszta leży na ziemi, dobitnie ukazując czas, jaki minął od starożytnej potęgi Rzymu. Nigdy nie odnaleziono także ogromnych posągów, które niegdyś dumnie zdobiły wnętrze budowli.

Przechadzając się po terenie archeologicznym, gdzie oglądać możemy pozostałości świątyni, rodzi się refleksja, że wszystko co materialne bez względu na swoją renomę, potęgę lub prestiż przemija…

Ateny zabytki - Świątynia Zeusa Olimpijskiego

źródło zdjęcia: Getty Images / scaliger

Partenon

W mieście Ateny zabytki rozpoznawalne są na całym świecie. Ogromną sławą i jedną z głównych wizytówek greckiej stolicy jest Partenon, czyli poświęcona bogini Atenie Partenos świątynia. Znajdująca się w samym centrum starożytnych zabudowań przykuwa uwagę i przyciąga w to miejsce tysiące turystów.

Co sprawia, że świątynia cieszy się tak ogromną sławą? Przede wszystkim fakt, iż budowę zakończono już w 432 roku przed naszą erą, a jej ozdobienie poprzez elementy rzeźbiarskie powierzono słynnemu mistrzowi jakim bez wątpienia jest Fidiasz.

Powstała z marmuru okazała budowla niestety uległa wielu zniszczeniom i nie była w stanie ustrzec się przed złodziejami. Mimo to stanowi jeden z kluczowych zabytków na bogatej mapie kontynentalnej Grecji.

Dowiedz się więcej: Grecja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Ateny zabytki - Partenon

źródło zdjęcia: Getty Images / scaliger

Teatr Dionizosa

Miejsce kultu dla artystów i pasjonatów sztuki. Najsłynniejszy grecki teatr powstały kilkaset lat przed Chrystusem był dla wszystkich innych greckich teatrów wzorem niedoścignionej perfekcji, na którym wzorowano wszystkie inne budowle. Zmieniał on z czasem swój kształt i wraz z wprowadzeniem do sztuki większej liczby aktorów ulegał przeobrażeniom, jednak po dziś dzień zachował swój niepowtarzalny charakter.

Zbudowany u stóp górnego miasta zwanego Akropolem jest miejscem, którego nie można pominąć, odwiedzając Ateny choćby na jeden dzień.

Dowiedz się więcej: Grecja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Ateny zabytki - Teatr Dionizosa

źródło zdjęcia: Getty Images / JCMarcos

Akropol Ateński

Słynne miejsce, wokół którego gromadzą się w mieście Ateny zabytki najważniejsze nie tylko dla historii Grecji, ale całej współczesnej cywilizacji. Są one chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, którzy wyrażają tu hołd i podziw dla kultury starożytnych.

W rzeczywistości Akropol to niewysokie wzgórze, które z czasem stało się dla dawnych mieszkańców miejscem kultu. Jeśli ktoś pyta, gdzie są największe w mieście Ateny atrakcje, to każdy odpowie, że właśnie tutaj, na Akropolu.

Ciekawostką jest to, że na Akropolu nie odwiedzamy dziś pierwszych świątyń, lecz ich odnowione wersje. Jak to możliwe i czy w rzeczywistości wybudowali je w takim razie starożytni Grecy? Bez wątpienia tak!

Odbudową zajął się bowiem Perykles, który na zgliszczach ruin pozostałych po wojnach z Persami zainicjował budowę wspomnianego już Partenonu oraz kilku innych świątyń, jak Erechtejon czy sanktuarium Artemidy Brauronia.

Grecy, już wtedy znający ogromną wartość kunsztownych budowli, postanowili oddać hołd przeszłym pokoleniom i odbudowując to miejsce, wykorzystali zniszczone elementy zrujnowanych świątyń oraz rzeźby. Odnaleziono je dopiero pod koniec XVIII wieku w obszarze nazwanym „gruzowiskiem perskim”.

Warto podkreślić, że w odbudowie Akropolu czynny udział brali słynni przedstawiciele sztuki, jak Fidiasz, czy doskonali architekci, jak Kallikrates oraz Iktinos. Ta część miasta jest zdecydowanie główną wizytówką Aten i całej kultury starożytnych, która mimo upływu lat wciąż prezentuje się obłędnie.

Dowiedz się więcej: Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

Ateny zabytki - Akropol

źródło zdjęcia: Getty Images / sborisov

Wczasy w Grecji wypełnione słońcem, odpoczynkiem na piaszczystej plaży i relaksem wraz z rodziną i przyjaciółmi, to także doskonały czas na bliższe poznanie słynnej kultury starożytnych Greków.

W mieście Ateny zabytki jawią się jako niezwykłe i pełne rozmachu budowle, których budowy nie powstydziliby się współcześni architekci. Klasa, charakter i czyste piękno ukryte w marmurowych ścianach świątyń i bogato zdobionych kolumnach dowodzą, że myśl, jaka przyświecała starożytnym Grekom, była ponadczasowa.

Chęć rozwoju, pracy nad sobą, tworzenie doskonałej sztuki, w którą także wpisują się bogato zdobione świątynie czy wyjątkowy na skalę światową teatr, dowodzą że z greckich wakacji powinniśmy wrócić nie tylko z okazałą opalenizną, ale także z świadomością, że od żyjących przed ponad dwoma tysiącami lat starożytnych Greków możemy się wiele nauczyć!

ZOBACZ RÓWNIEŻ