Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
11 Paź, 2018 - 00:00
Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

Arkadiusz Cierniak

Odwiedź piękną grecką stolicę – Ateny. Muzea, które się tu znajdują, zaprowadzą Cię w świat niezwykłej przygody, nie tylko tej związanej ze starożytnością!

Spędzając wakacje w Grecji, warto odwiedzać muzea i czerpać garściami niezwykłe doświadczenia. Choć nie brakuje tu miejsc, które opowiadają o dorobku starożytnych Greków, wiele muzeów ma do zaoferowania zgoła inne ekspozycje. Grecja to bowiem nie tylko starożytna kultura! Mało kto wie, że proponowane przez Ateny muzea pozwalają poznać historię pierwszych chrześcijan, pieniędzy, czy rozwoju motoryzacji oraz militariów. Nie bójmy się odkrywać, a czeka nas podczas pobytu w Grecji wyjątkowa podróż i dobra zabawa!

Muzeum Akropolu Ateńskiego

Adres: Ateny, Dionysiou Areopagitou 15

Dla osób odwiedzających Ateny muzea nie zawsze są najważniejsze, jednak do tego obiektu wstępują niemal wszyscy turyści. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie nowoczesność doskonale wtapia się w urok i charakter starożytnej Grecji. Położone nieopodal Akropolu, w samym sercu miasta Ateny muzeum jest największym obiektem, w którym odkryjemy i w pełni poznamy wspaniałą grecką kulturę.

Wyjątkowa ekspozycja poprowadzi nas nie tylko po dobrze znanych szlakach i eksponatach historii, które znamy ze szkolnych podręczników. Tu bowiem możemy zagłębić się w tak ciekawe niuanse, jak sposób dobierania i uzyskiwania kolorów, które służyły starożytnym do ozdabiania przedmiotów oraz wnętrz.

Ateny - tu poznasz sztukę antyczną

źródło zdjęcia: Getty Imagesjaym-z

Odkrywanie tajemnic Akropolu

Niezwykle ciekawa jest najważniejsza ekspozycja poświęcona Akropolowi, z której dowiemy się, jak przeobrażał się i powstawał w ciągu setek lat ten imponujący kompleks architektoniczny.

Przechadzając się po muzealnych alejkach, spacerujemy po przezroczystej podłodze, pod którą podziwiać można archeologiczne wykopaliska.

Wrażenie robi także najwyższy poziom muzeum, gdzie odwzorowano pierwotne wnętrze Partenonu, pełne kolumn i płaskorzeźb.

Niezwykły charakter i wrażenie robi także widok z okien na cały Akropol, który prezentuje się z wyższych pięter obiektu. Widok stanowi swego rodzaju niewidzialny most między wybitną architekturą starożytnych a klimatyzowanymi przestrzeniami nowoczesnego muzeum, które bogatą wystawą oddają hołd ponadczasowej wizji starożytnych.

Dowiedz się więcej: Ateny: Zabytki, które musisz zobaczyć

 

Muzeum Benaki

Adres, Ateny, Koubari 1

W mieście Ateny atrakcje turystyczne są związane głównie z kulturą starożytnej Grecji. Doskonałym propagatorem greckiej kultury jest zaś Muzeum Benaki, które swą ekspozycją stara się ukazać codzienne życie mieszkańców starożytnej Grecji.

Niezwykle ciekawe eksponaty to między innymi misternie wykonana biżuteria, stroje noszone na co dzień oraz te, które zakładano w związku ze specjalnymi okazjami. Muzealne zbiory obejmują także instrumenty, gdyż, jak wiadomo, dla Greków niezwykle ważną częścią życia była sztuka.

Spora część eksponatów to wazy i garnki, wyjątkowo starannie ozdabiane i kunsztownie wykonane. Ogromne wrażenie robi fakt, że zbiory pochodzą głównie z V i VI wieku przed Chrystusem.

Warto podkreślić, że o wyjątkowości tego miejsca stanowi rozbudowana wystawa na temat sztuki wczesnochrześcijańskiej. Tym samym możemy podziwiać tu piękne ikony (wizerunki świętych) oraz rzeźby przeniesione tu ze zburzonych już historycznych świątyń.

Bez wątpienia dla wielbicieli historii odwiedzających Ateny muzea takie jak to powinny znaleźć się na liście priorytetowych atrakcji, które trzeba zobaczyć.

 

Muzeum Greckiej Motoryzacji – Hellenic Motor Museum

Adres: Ateny, Ioulianou 33-35

Spędzając wakacje w Grecji, każdy nastawia się na odkrywanie dorobku starożytnych. Choć jest to w pełni zrozumiałe, dla wielu ciekawą odskocznią będzie odwiedzenie Muzeum Motoryzacji, które znajduje się w samym centrum Aten.

Atrakcje, jakie na nas tu czekają, powinny zachęcić do wizyty nie tylko najwierniejszych fanów motoryzacji, ponieważ na trzech piętrach rozlokowano dziesiątki samochodów z wielu regionów świata.

Eksponaty muzealne prezentujące historię motoryzacji są uszeregowane chronologicznie, a także ze względu na region. Podziwiać tu możemy pierwsze jeżdżące pojazdy, kultowe przedwojenne modele Rolls-Royce’a o charakterystycznej sylwetce, jak również klasyczne i dobrze znane modele aut z lat powojennych.

Gratką są także luksusowe Ferrari czy Lamborghini produkowane współcześnie. Zwiedzanie wystawy będzie fascynującą podróżą w czasie dla każdego, nie tylko fana samochodów. Z pewnością każdy znajdzie tam model, który chciałby mieć w swoim własnym garażu!

 

Muzeum Numizmatyczne – Numismatic Museum

Adres: Ateny, Panepistimiou 12

Niewielkie muzeum, które na pierwszy rzut oka skierowane jest do pasjonatów czy kolekcjonerów, może zaintrygować i zainteresować niejednego turystę! Wycieczka do Aten może zapaść nam w pamięć nie tylko ze względu na obcowanie ze wspaniałą kulturą sprzed tysięcy lat, ale także ze względu na poznanie historii pieniądza.

To jednak nie wszystko, na co natkniemy się w muzeum, gdyż gmach, w którym się znajduje, to luksusowa willa ekscentrycznego przedsiębiorcy – Heinricha Schliemanna, który zasłynął z destrukcyjnych wykopalisk w Mykenach i Troi.

Jako wielki kolekcjoner posiadał niezwykle cenną i znaną w środowisku numizmatyków klasyczną kolekcję. Przechadzając się po pomieszczeniach willi, poznajemy historię handlu oraz kulturowe i gospodarcze znaczenie pieniędzy od zarania dziejów aż po czasy współczesne.

Z pozoru niezbyt interesująca i skierowana jedynie do specjalistów ekspozycja zamienia się w ciekawą podróż po świecie bogactwa i znaczenia pieniędzy, a wszystko to osnute jest wokół tajemniczej osoby niemieckiego badacza.

 

Muzeum Wojny

Adres: Ateny, Rizari 2

Muzeum Wojny to kolejny przykład na to, że dla osób odwiedzających Ateny muzea mają bardzo zróżnicowaną ofertę.

Wojny toczą się na świecie od zarania dziejów po dziś dzień. Bogata historia greckich militariów to nie tylko starożytność, ale także czas walki o niepodległość czy wojny domowe. Odwiedzając to miejsce, możemy zobaczyć, jak zmieniała się wojskowość od czasów starożytnych przez każdą kolejną epokę.

Oprócz kolekcji broni greckiego hoplity podziwiać możemy tu doskonale zachowaną broń z XIX wieku, pierwsze karabiny, misternie zdobione muszkiety czy w końcu ogromną bombę o pojemności aż 500 funtów.

Przechadzając się po alejkach muzeum, łatwo zdać sobie sprawę, że zdobycze militarnej techniki na przestrzeni dziejów zdecydowanie najlepiej ogląda się zza szkła muzealnej gabloty…

 

Galeria Sztuki Pandora – Pandora Art Gallery

Adres: Ateny, Adrianou 70

Choć stolica Grecji – Ateny – muzea ma naprawdę imponujące i w pełni zaspokajające głód historycznej wiedzy, warto wybrać się również do miejsca związanego wyłącznie ze sztuką. Ta wyjątkowa i pełna kolorów galeria wyzwala wyobraźnię i pełnymi garściami czerpie z dobrze znanej już historii starożytnej Grecji.

Surowa przestrzeń galerii Pandora w kolorze stonowanej szarości została wypełniona sztuką współczesną. Nie jest to jednak sztuka, której nie zrozumiemy, gdyż często abstrakcja idzie tu w parze z tradycją.

To niezwykłe, jak umiejętnie greccy artyści połączyli starożytność ze współczesnością i zamknęli ją w obrazach, misach i rzeźbach. Niezwykła podróż w świat niezmiennie od tysięcy lat kolorowej Grecji jest niezwykle inspirująca i warto odwiedzić galerię w celu znalezienia pomostu między sztuką tradycji i współczesnym podejściem do tworzenia.

Choć trudno oderwać się od wystawy, to wychodząc z galerii, z pewnością dobitniej poczujemy ponadczasowy charakter starożytnej greckiej kultury, a jeśli pragniemy zabrać jej kawałek ze sobą, to istnieje możliwość kupienia któregoś z obrazów. Galeria zajmuje się także ich wysyłką bez względu na zamieszkiwany przez nas region świata.

Dowiedz się więcej: Ateny na wakacje – najważniejsze atrakcje

Ateny - muzea tutaj są na prawdę ciekawe!

Ateny – muzea tutaj zdecydowanie warto odwiedzić!

Dla wielu osób planujących wczasy w Grecji priorytetem jest zwykle odpoczynek i korzystanie z dobrodziejstw śródziemnomorskiego słońca, piasku i wody. Warto jednak urozmaicić swoje wakacje, odwiedzając przepiękne Ateny, muzea tam się znajdujące oraz obiekty architektoniczne przypominające o długiej historii Grecji.

Ateńskie muzea pokażą nam nie tylko historię starożytnych, ale także współczesną wojskowość, opowieść o motoryzacji oraz historię pieniądza. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić kilka ciekawych muzeów, oprócz zdobycia garści niezwykle ciekawych informacji opuścimy Grecję ze świadomością, że wiemy więcej i lepiej znamy przede wszystkim samych siebie. A przecież głównie o to chodziło ponadczasowym starożytnym Grekom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ