Martyna Markiel
Martyna Markiel
19 Lut, 2017 - 09:00
Asertywność - trudna sztuka stawiania granic

Asertywność – trudna sztuka stawiania granic

Martyna Markiel

Większość z nas już w młodości została nauczona, że zawsze należy mówić „tak”. Jako dziecko wiedzieliśmy, że gdy ktoś nas o coś prosi, zwłaszcza dorośli, nie można się sprzeciwić. Również dziś boimy się otwarcie mówić „nie”.

Asertywność to ważna cecha. Niestety, zgadzanie się na wszystko jest dzisiaj niemożliwe. Mówienie „tak” i zgoda na uczestnictwo w kolejnym wydarzeniu społecznym, „tak” dla wolontariatu, „tak” dla dodatkowych projektów w pracy doprowadza nas do szaleństwa. Gdyby ktoś nas zapytał, czego chcielibyśmy mieć w życiu więcej, oprócz pieniędzy, większość z nas odpowiedziałaby, że czasu wolnego. Nauczmy się zatem mówić „nie” rzeczom, których wcale nie chcemy robić.

Asertywność jest ceniona, ponieważ jest skutecznym sposobem komunikowania się z ludźmi. Pozwala nam wyrazić swoje zdanie w sposób neutralny – mam rację, a ludzie to szanują. Komunikacja to klucz do sukcesu. Nauczmy się zatem pewności siebie oraz skutecznych zasad komunikacji interpersonalnej, które na pewno pomogą nam być asertywnym.

Asertywność może być trudna do opanowania, ponieważ istnieje cienka granica między byciem asertywnym a aroganckim. Asertywność to nie negatywne nastawienie do ludzi. Asertywność to otwieranie się na nowe pomysły, budowanie pewności siebie, dzielenie się z innymi swoim własnym zdaniem.

Asertywność - jak być asertywnym

Na czym to zatem polega?

Praktyka czyni mistrza. Próbuj mówić „nie” na różne sposoby, dopóki nie znajdziesz metody, która najbardziej Ci odpowiada i z którą czujesz się komfortowo. Znajdź partnera, z którym będziesz mógł ćwiczyć techniki komunikacji interpersonalnej i budowania pewności siebie. Gdy tylko nadarzy się odpowiednia okazja, będziesz w stanie spokojnie powiedzieć „nie”- bez zbędnych wymówek, bez owijania w bawełnę, poczucia winy lub co gorsza, bez kończenia na „tak”.

Bądź stanowczy, ale uprzejmy. Nie trzeba się martwić, że społeczeństwo uzna nas za głupka, jeśli powiemy „nie” z uśmiechem na twarzy. Ludzie często przepraszają, gdy się z czymś nie zgadzają. Nie ma potrzeby przepraszać za to, że stawiamy granice i dbamy o swój własny czas. Spróbuj powiedzieć coś takiego: „Chciałbym ci pomóc, ale niestety mój harmonogram w przyszłym tygodniu jest bardzo napięty. Wolałbym nie zobowiązywać się do czegoś, czego nie mogę obiecać.”

Zrób listę priorytetów rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze. Następnie zrób listę rzeczy, które zajmują większość twojego czasu. Dzięki temu można zobaczyć, na co tak naprawdę marnujemy najwięcej czasu (czy to praca, Facebook, czy może błahe wydarzenia społeczne?). Życie jest zbyt krótkie, aby ciągle zadowalać innych. Zaplanuj swój dzień tak, aby poświęcić więcej czasu na to, co najważniejsze.

Ustal granice. Jednym z pierwszych kroków ku mniejszej uległości wobec innych jest ustalenie granic. Granice są to zasady i ograniczenia, które każdy z nas powinien stworzyć indywidualnie. Granice, które poprowadzą i pokażą innym, na co mogą sobie względem nas pozwolić. Ulegli ludzie zazwyczaj nie mają granic, pozwalając innym wejść sobie na głowę.

Dowiedz się więcej: Manipulacja a toksyczni ludzie. Jak rozpoznać manipulatora? >>

Bądź odpowiedzialny za swoje słowa i działania. Bycie asertywnym polega także na braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze konsekwencje danego działania – nie powinniśmy się ich jednak bać.

Zawsze wyrażaj swoje potrzeby i uczucia. Nikt nie jest w stanie czytać w naszych myślach. Nie należy zakładać, że ludzie będą z góry wiedzieć, czego tak naprawdę chcemy i na co mamy ochotę. Trzeba im to powiedzieć. Bądźmy konkretni, jasno i szczerze wyrażajmy to, co myślimy.

Staraj się zrozumieć i zaakceptować różnicę zdań. Asertywność nie oznacza, że należy lekceważyć czyjś punkt widzenia. Każdy ma prawo do własnego zdania. Odmienne poglądy i różnice w rozumowaniu nie oznaczają, że jedna osoba ma rację, a druga nie. Staraj się zrozumieć punkt widzenia innych. Słuchajmy ludzi z szacunkiem i nie przerywajmy, kiedy coś mówią.

Nie czuj się zmuszony do natychmiastowej odpowiedzi. Jeśli ktoś prosi o zrobienie czegoś, co może być dla nas interesujące, zawsze możemy powiedzieć: „Pozwól mi sprawdzić kalendarz i niedługo dam ci odpowiedź.” Technika ta daje nam więcej czasu na rozpatrzenie prośby bardziej szczegółowo i dokonanie oceny, czy faktycznie chcemy daną rzecz wykonać. Jeśli zdecydujemy się odrzucić prośbę, że można powiedzieć coś w stylu: „Nie mam w tej chwili czasu, ale proszę, odezwij się do mnie następnym razem.”

Jeśli to konieczne, poproś o pomoc. Być może mamy ochotę w czymś pomóc, ale nie chcemy, aby zadanie zostało wykonane w całości przez nas. Spróbuj zwrotu: „Mogę zrobić __, ale będę potrzebował pomocy z __.”

Nauczmy się asertywności, skutecznych zasad komunikacji i zacznijmy żyć bardziej dla siebie. Zamiast wykonywać wiele rzeczy na raz, skupmy swój czas i energię na kilku priorytetach. Staniemy się przez to bardziej efektywni, zadowoleni z życia oraz z tego, co robimy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ