Zdolność kredytowa - jak ją sprawdzić?

Przed pójściem do banku chcesz samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową? Zobacz, w jaki sposób można to zrobić.

 
Zdolność kredytowa - jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik wpływający na decyzję banku w kontekście przyznania kredytu. Sprawdźmy, co banki biorą pod uwagę i w jaki sposób można samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do terminowego regulowania zaciągniętych zobowiązań. Oceniana jest przez bank za każdym razem, kiedy staramy się o kredyt.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa szereg czynników, jednak nie ma uniwersalnej formuły. Każdy bank stosuje swoją własną strategię i brak pozytywnej decyzji w banku X nie oznacza, że nie otrzymamy kredytu w banku Y.

Niemniej jednak wyróżnić można kilka czynników, które przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę przez wszystkie banki.

Dochody i wydatki

Podstawowy czynnik, który pozwala bankowi określić, czy kredytobiorca będzie miał wolne środki na regulowanie comiesięcznych płatności ratalnych. Jeśli w danym momencie klient ledwo wiąże koniec z końcem (czyli dochody są na podobnym poziomie jak wydatki), to na kredyt raczej nie ma co liczyć.

W kwestii dochodu, ważne jest także źródło jego otrzymywania i forma zatrudnienia. Kredytobiorcy zatrudnieni w formie umowy o pracę na czas nieokreślony u pracodawcy z kilkuletnim stażem na rynku będą bardziej wiarygodni dla banku niż freelancer pracujący na umowę o dzieło i co kilka miesięcy zmieniający pracodawcę.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Wiek oraz stan cywilny

Wiek oraz stan cywilny to czynniki istotne głównie w kontekście kredytu hipotecznego. Banki, szacując maksymalny okres kredytowania, biorą pod uwagę wiek kredytobiorcy i przykładowo 60-latek raczej nie ma szans na uzyskanie 30-letniego kredytu.

Z kolei wielkość gospodarstwa domowego wpływa m.in. na szacowane przez bank miesięczne wydatki kredytobiorcy.

Historia kredytowa

Historia kredytowa klienta, znajdująca swoje odzwierciedlenie w raporcie BIK, to kolejny istotny czynnik brany pod uwagę przez banki.

W BIK przetwarzane są informacje, które głównie dotyczą wykorzystywanych przez klienta produktów bankowych. Dobra historia kredytowa (regularnie spłacane zobowiązania) pozytywnie wpływają na tzw. scoring, który stanowi punktową ocenę ryzyka kredytowego.

Warto mieć na uwadze, że „pusty” BIK wcale nie będzie stanowił atutu, a wręcz przeciwnie. Banki zdecydowanie przychylniejszym okiem patrzą na klientów, którzy mają doświadczenie w regulowaniu kredytowych zobowiązań finansowych.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Jak już pisaliśmy, każdy bank stosuje inne kryteria o różnej wadze w procesie oceny zdolności kredytowej klienta, ale istnieją narzędzia, które pomagają oszacować swoją zdolność kredytową.

Najłatwiej bez wątpienia jest skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, gdzie po podaniu kilku podstawowych danych otrzymuje się szacunkową wartość zdolności kredytowej i maksymalnej raty. Poniżej zamieszczamy prosty kalkulator, z którego można skorzystać podczas obliczania zdolności kredytowej.

Można również udać się do doświadczonego doradcy finansowego, które na podstawie podanych przez nas informacji pomoże ocenić zdolność kredytową i doradzi placówki bankowe, w których z taką zdolnością warto ubiegać się o kredyt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Kamil Podsiadło Kamil Podsiadło [+ info]

Z wykształcenia absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który chce Ci pomóc lepiej zrozumieć zagmatwany świat finansów. Prywatnie kibic piłkarski, miłośnik geocachingu i amator poznawania rozmaitych zakątków Polski.

Zobacz również