Zawód nauczyciel: wady i zalety

Zbliża się Dzień Nauczyciela i na pewno zastanawialiście się, jak w praktyce wygląda sytuacja osób, które wykonują ten zawód. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zawód nauczyciel: wady i zalety
Czy warto zostać nauczycielem?

Karta Nauczyciela

Zawód nauczyciela regulowany jest przez Kartę Nauczyciela. Jest to akt prawny dotyczący szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego oraz ponadgimnazjalnego.

Nauczyciel akademicki natomiast znajdzie informacje i zbiór reguł w ustawie Prawa o szkolnictwie wyższym.

Zalety, czyli dlaczego warto zostać nauczycielem?

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to z całą pewnością satysfakcja z wykonywanej pracy. Wierzymy, że prawdziwy nauczyciel to osoba z powołaniem, kochająca dzieci i młodzież, czerpiąca radość z kontaktu z nią. Jest to na pewno zawód specyficzny, którego zakres nie ogranicza się do przepracowanych godzin na biurkiem, ale skupia się stricte na kontakcie z młodzieżą, rozwijaniu talentów oraz kwestiach wychowawczych.

Nauczyciel wyróżnia się na tle innych zawodów ponieważ ma prawo do wielu dni wolnych: wakacje letnie, ferie świąteczne, wakacje zimowe, to tylko niektóre z przysługujących przywilejów. Któż z nas nie chciałby zaplanować urlopu z rodziną bez zastanawiania się, kiedy szef udzieli nam zgody na wakacje? Nauczyciele nie mają tego problemu i mogą cieszyć się pełnią lata w 100%.

Dowiedz się więcej: Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela >>

Ile pracuje nauczyciel?

Według badań, jakie przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych, średni czas pracy nauczyciela to 46 godzin 40 minut. W liczbie tej 19 godzin stanowią zajęcia lekcyjne.

W zależności od nauczanego przedmiotu, nauczyciel ma możliwość dorabiania po godzinach. Wiele osób daje korepetycje, prowadzi szkolenia i daje wykłady. Dość elastyczny grafik z pewnością w tym pomaga.

Co z rozwojem osobistym?

Warto wspomnieć, że od 2000 roku we wszystkich szkołach publicznych nauczyciel podlegaj systemowi awansu zawodowego.

Poznajmy tytuły, które zdobywa się, pnąc się po jego szczeblach:

  • nauczyciel stażysta – posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywanej pracy, ale nie posiada jeszcze innego stopnia awansu
  • nauczyciel kontraktowy – zdobył zgodę administracyjną do tego tytułu i jest zatrudniony w systemie oświaty.
  • nauczyciel mianowany  –  nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu dwóch lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego
  • nauczyciel dyplomowany  – nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Zaletą pracy nauczyciela jest na pewno finansowanie ze szkoły różnych form dokształcania.

Osoby wykonujące ten zawód są w stanie uczestniczyć w wielu ciekawych eventach i imprezach, w których biorą udział często uczniowie, a także organizować przeróżne wycieczki.

Dowiedz się więcej: Szkolenia dla nauczycieli – gdzie i jak szukać darmowych kursów >>

Wady bycia nauczycielem

Będąc zupełnie obiektywnymi, zacząć należy od kwestii finansowych. Nie oszukujmy się: nauczyciele zarabiają mało. Zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę odpowiedzialność tego zawodu.

Artykuł 9 ustawy budżetowej na rok 2014 (Dz. U. poz. 162) mówi nami, że kwota bazowa dla nauczycieli nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od dnia 1 września 2013 r. i wynosi 2 717,59 zł.

Ogromną wadą jest również biurokracja. Nauczyciele muszą przygotować się do wypełniania dziesiątek dokumentów, raportów oraz sprawozdań. Nie zapominajmy także o obowiązku oceniania klasówek, sprawdzania testów i wprowadzaniu ocen do systemów. Zawód ten często wiąże się z przynoszeniem pracy do domu.

Niedocenienie oraz lekceważenie to z całą pewnością wada zawodu nauczyciela. Zależy to jednak oczywiście od szkoły i poziomu jej uczniów. Problemy wychowawcze  i konflikty z roszczeniowymi rodzicami, broniącymi swoich pociech wbrew wszystkiemu to coraz częstsza sytuacja.

Nie każdy nadaje się na nauczyciela i warto zdać sobie z tego sprawę jeszcze zanim podejmie się decyzję o studiach pedagogicznych. Jeżeli jednak czujemy, że podołamy zadaniu i będziemy czerpać radość i satysfakcję z kontaktu z młodzieżą, jest to na pewno opcja, którą warto wiąć pod uwagę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • O autorze
  • Ostatnie artykuły
Hintigo Hintigo [+ info]

HINTIGO to źródło najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać problemy życia codziennego. Wierzymy, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze kiedy dysponujemy kompletnymi i rzetelnymi informacjami. Pragniemy, aby każdy użytkownik odwiedzający nasz portal znalazł dokładnie to, czego w danym momencie poszukuje - odpowiedzi na pytanie, porady, instrukcji, przewodnika.

Zobacz również